Ájurvéda

Ajurvéda je ucelený holistický systém, který má odlišný přístup k léčení než západní medicína. Nerozlišuje mezi prevencí a léčením. Bere v úvahu vše, co člověka ovlivňuje: životní prostředí, zdravá strava, pohyb, duševní i duchovní život. To vše pomáhá na cestě k dosažení vnitřní rovnováhy.

Ájurvéda “věda o životě” je pět tisíc let stará indická medicína, která je tvořena unikátními systémy. Od roku 1982 je uznána Světovou zdravotnickou organizací jako účinný léčebný systém. Často je nazývána “matkou všech léčebných metod”. Harmonizuje tělo, ducha i mysl, pomáhá obnovit vnitřní harmonii a rovnováhu

Indie

Ájurvéda je přibližně 2000 let starý systém životního stylu, zahrnující stravu, používání bylin, olejů a ájurvédských léků, který je i v dnešní Indii používán. Rozšíření ájurvédy do západních zemí bylo daleko pomalejší než tomu bylo u jógy, ale díky jógovým terapeutům je dnes velmi populární a využívaná nejen v jógové praxi.

V Indii naleznete nejen ájurvédské spa resorty poskytující zejména masáže nebo poradenství, ale především ájurvédské kliniky nebo nemocnice. U nás se setkáte s ájurvédou v té komplexní podobě.

Procedury

Ájurvédské terapie využívají ozdravné síly přírody a pomáhají nám k lepšímu zdravému životu. Dnes ájurvéda konkuruje i nejnáročnějším lékařským vědám, nabízí řešení pro různé zdravotní problémy bez vedlejších účinků s kladným vlivem na životní styl. Proto se velmi rychle stává velmi populární v oblasti holistického zdravotního ošetření. Nabízí účinná řešení v boji proti stresu, kde západní medicína téměř selhává.

Elementy

Ájurvéda hovoří o pěti elementech, které jsou základem všeho: voda, země, vzduch, oheň a éter. Tyto prvky se v různých kombinacích objevují v každém z nás a utváří naši jedinečnost. Společně tvoří tzv. tri – dóša systém.

  • Váta dóša – vzduch a éter
  • Pita dóša – oheň a voda
  • Kapha dóša – země a voda

Ájurvédský doktor na základě pulsní diagnostiky (Prakruti) určuje vaše predominantní dóši, které ovládají vaše fyzické, mentální, emocionální i spirituální Já. Poté vám doporučí vhodnou stravu, životní styl (spánek, pohyb, meditace), vhodné terapie, oleje, byliny i ájurvédské léky k harmonizaci a ozdravení těla, ducha i mysli.