E-shop
prodej DÁRKOVÝCH POUKAZŮ
 • za Kč 550,- (ájurvédská masáž zad, šíje, rukou)
 • za Kč 750,- (ájur. masáž zad, šíje, rukou, olejová masáž hlavy a parní bylinný box)
 • za Kč 1000,- (dle vlastního výběru-na koupi ájurvédské kosmetiky, koření, byl. kapslí, masáže,...)
 • za Kč 1500,- (ájurvédská léčebná terapie celého těla, olejová masáž hlavy, parní bylinný box)
 • za Kč 2100,- (ájurvédská revitalizační terapie)

Připomínky a recenze
Akce a novinky
 • Novinka: ájurvédský noční olej: s kadidlem, růží, santalem

  ÁJURVÉDSKÝ KRÁLOVSKÝ NOČNÍ OLEJ Pro obličej, krk a dekolt. Pro všechny typy pleti nad 16 let. Omlazující směs olejů s kadidlem, mořenou srdčitou, kadidlovníkem bílým a kurkumou pleť čistí, hydratuje, vyživuje, vyhlazuje, tónuje, sjednocuje a chrání. Pravidelné používání tohoto oleje po dobu 3 - 4 týdnů dodá pokožce přirozený mladistvý lesk. Tarika Night Oil je měkký, jemný a nemastný a snadno se vstřebává do pokožky. Použití: 4 až 6 kapek... číst více
 • Novinka: fixační gel na obočí hnědý Kč 449,-

  FIXAČNÍ GEL pro upravené obočí - HNĚDÝ Gel s blahodárným složením (kokosový a slunečnicový olej, mořská řasa Kelp a vitamín B) pro výživu, tvarování, ochranu a fixaci přirozeného vzhledu obočí Luxusní rostlinný kartáček pro snadnou aplikaci • bez karmínu • bez stabilizátorů barvy (FD & C) • bez minerálního oleje • bez parabenů Použití: Pro přirozený vzhled aplikujte jedenkrát. Pro intenzivní magický vzhled aplikujte vícekrát. Objem:... číst více
 • NOVINKA: STRAVOU PROTI ZÁNĚTU od Mudr. Davida Freje

  Ve chvíli, kdy nás imunitní systém začne chránit proti toxinům a škodlivým látkám ve stravě, vodě nebo ovzduší, spustí se v našem těle zánět. Jako přirozený biologický proces reaguje na vnější podněty proto, abychom zůstali zdraví. Problém nastává tehdy, když v těle přetrvává a přechází do chronického stavu. Jak autor popsal ve své knize Zánět - skrytý zabiják, zvyšuje kaloricky bohatá, na živiny a antioxidanty chudá strava v současné konzumní... číst více
zobrazit všechny akce a novinky


Ceník

Ceník Ájurvédských masáží naleznete zde

Odborné články

tuky
Nesmyslná teorie o nebezpečných živočišných tucích

Mnozí zastánci čistě rostlinné stravy označují sádlo, vejce či maso za nezdravou potravinu, plnou pesticidů, hormonů a antibiotik, způsobující kornatění tepen, infarkt, zácpu, a rakovinu, které bychom se měli vyhnout jako moru....
Změny v metabolismu pramení z našeho pomalu se měnícího geonomu a rychlých změn kolem nás. Nikoli cholesterol či nasycené tuky ve stravě, ale nadbytek sacharidů zejména rafinovaných, omega-6 tuků a ztužených tuků spolu se snížení omega-3 v rybách, ořeších, listové zelenině, nedostatek antioxidantů vitaminů a minerálů, nedostatek spánku, stres a sedavý způsob života stojí za epidemií civilizačních chorob.

Každý, kdo vybírá margarín či slunečnicový olej místo másla, nízkotučné výrobky místo másla a sádla a odstraňuje opečenou kůži z kuřecího masa, uvěřil tomu, že tuky v živočišných potravinách zvyšují riziko nemocí srdce. Tato hypotéza vycházející z pokusů na zvířatech, experimentů a studií založených na dotaznících není ničím prokazatelně podložená.

Jak uvádím ve své knize Tučné superpotraviny a oleje, Živočišné tuky zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí jen u obligátních býložravců což člověk není. Na druhou stranu, některé formy rostlinných tuků (např. trans mastné kyseliny, omega-6 tuky) jsou pro lidský organismus škodlivé, zejména prozánětlivé. Vegetariáni nemají signifikantně nižší hladinu cholesterolu, což taktéž vyvrací teorii o vlivu příjmu živočišných tuků na hladinu cholesterolu.

Před 60 lety začal boj proti tukům s varováním omezit či vyloučit máslo, smetanu či maso. Tyto závěry byly vyvozeny na základě mylné analýzy z nekvalitních studií. Hlavním viníkem epidemie civilizačních nemocí od alergií přes cukrovku až po rakovinu jsou rafinované sacharidy, cukr, a rafinované rostlinné oleje s převahou omega-6 tuků jako jsou margaríny a směsi levných olejů, či slunečnicový olej, kdežto živočišné tuky v kvalitním mase z volného chovu a rybách, vejce, máslo či sádlo spolu s tropickými oleji (kokosový, nerafinovaný palmový olej) patří k tomu zdravějšímu, co ve stravě najdete.

MUDr.David Frej

cholesterol
Mýtus o zlém cholesterolu

Je rok 2017 a v médiích se neustále opakuje jedna velká lež: Cholesterol je hlavní rizikový faktor nemocí srdce a cév, často s přihlouplými billboardy a reklamou o tom, jak potraviny bez cholesterolu jako margaríny jsou zdravé.

Zlý a hodný cholesterol? Nesmysl!

Jak popisuji ve své knize Tučné superpotraviny a oleje, Stále více odborníků, kteří se dívají na problém nezaujatě, považuje zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi spíše za druhotný, doprovodný jev konkrétního onemocnění, nikoli za jeho příčinu. To znamená, že vyšší cholesterol nezvyšuje riziko nemocí srdce a cév, jak se tvrdí. Naopak se objevily informace, že nízký cholesterol je zdrojem zdravotních potíží a rizikem předčasného úmrtí, zejména u starší populace.

Snižování cholesterolu je byznys a statiny jsou dnes nejvýdělečnějším lékem v historii farmaceutického byznysu.
V těle existuje lipoproteinový systém, na kterém se podílejí kromě bílkovin, přenášejících cholesterol, též estery cholesterolu, triglyceridy a fosfolipidy.

Cholesterol je součástí lipoproteinů, dělených na LDL, HDL, VLDL a chylomikrony, přenášejících kromě cholesterolu a tuků také například vitaminy. Většina lékařů stále ještě hodnotí v krevních testech tzv. hodný HDL a zlý LDL cholesterol. Koncept hodného a zlého cholesterolu vznikl tak, že podle zjednodušené představy LDL cholesterol přenáší cholesterol z jater do buněk, zatímco HDL cholesterol odvádí nadbytečný, hromadící se cholesterol z buněk a tkání do jater.

Tento koncept je již překonaný a nezobrazuje vůbec riziko infartu či mrtvice. Nejenže toto rozdělení vědci zpochybnili již před mnoha lety, ale i nové laboratorní analýzy ukazují, že LDL cholesterol má sedm frakcí, nebezpečné malé částice LDL přispívající ke kornatění tepen, ale i větší, neškodlivé částice, stejně jako HDL cholesterol z deseti subpopulacemi není složený jen z hodného cholesterolu, ale i aterogenního, který se podílí na kornatění tepen.

Obě formy LDL jsou schopné se efektivně vázat na membrány cílových buněk, nicméně čím je částice menší, tím větší částí svého povrchu je schopná se uchytit, a proto se později hůř „pouští". Navíc čím je částice LDL menší, tím více ji mohou poškodit vnější vlivy jako například oxidativní stres. Malé oxidované částice LDL navíc spouštějí zánět, tvoří se sraženiny a případně dojde k uzavření cévy či embolii.

V jedné studii zahrnující 231 986 pacientů trpících nemocemi srdce jen polovina měla vyšší hladinu tzv. zlého LDL cholesterolu. A jak uvádím v kapitole o cholesterolu, u starších lidí je vyšší cholesterol spojený s nižším rizikem úmrtí. Nízký cholesterol je rizikovým faktorem vzniku infekcí, rakoviny a sebevražd.

Riziko nemocí srdce není o cholesterolu

V praxi to znamená, že ten, kdo má normální hladinu cholesterolu, anebo má cholesterol snížený pomocí léků, stejně může být ohrožen infaktem a mrtvicí, protože má v krvi vyšší hladinu nebezpečných lipoproteinů, které způsobují kornatění, a někdo jiný, kdo má zvýšený cholesterol, může mít převahu neškodlivých lipoproteinů, tedy prospěšného cholesterolu, a tím pádem není ohrožen srdeční příhodou a je nesmyslné mu hladinu cholesterolu snižovat. O riziku infarktu či mrtvice rozhoduje množství nebezpečných a neškodlivých lipoproteidů, nikoli hladina cholesterolu jako taková.

Cholesterol s fosfolipidy potřebujeme pro tvorbu buněk a buněčných struktur, pro tvorbu stresového hormonu kortizolu, bez kterého nepřežijeme jediný den, pro tvorbu pohlavních hormonů a vitaminu D. Diabetici jsou výrazně ohrožení nemocemi srdce, očními či ledvinovými komplikacemi. Mnozí z nich mají vysoký počet aterogenních lipoproteinů, poruchu metababolismu tuků a i při normáním cholesterolu vysoké riziko infakrtu. K hlavním rizikovým faktorům infarktu či mrtvice totiž patří vysoký krevní tlak, kouření, porucha metabolismu tuků a dalších 200 až 300 faktorů, jako jsou sedavý způsob života, stres, výskyt nemocí srdce v rodině, pohlaví (ženy před menopauzou chrání pohlavní hormony, ale po přechodu jsou ohrožené víc než muži) či věk.

Snižovat vyšší hladinu cholesterolu v krvi preventivně není vědecky podložené a může to být i škodlivé. Nízký cholesterol je spojený s
- rakovinou
- mozkovou mrtvicí
- vyšší úmrtností
- Alzheimerovou chorobou
- sebevraždou, agresivitou

Mýtus: Vyšší hladina cholesterolu způsobuje nemoci srdce a cév.

Pravda: Neexistuje zlý cholesterol, cholesterol je zdraví prospěšná látka a doposud ani po desítkách let výzkumu NENÍ a nebude prokázáno, že způsobuje nemoci srdce, cév atd. Zvýšený cholesterol není hlavním rizikovým faktorem kornatění tepen (aterosklerózy), a tím ani nemocí srdce, nevypovídá nic o riziku infarktu či mrtvice..

MUDr. David Frej, více v knize Tučné superpotraviny a olej

SPIRULINA
Spirulina (Arthrospira platensis)

Laici obecně všechno drobné, zelené, co se vznáší ve vodě označují jako řasy. Z hlediska systematického i z hlediska stavby buněk je mezi chlorellou a spirulinou rozdíl. Právě struktura buněčné stěny určuje stravitelnost a využitelnost živin.

Spirulina je sladkovodní, není to ale řasa! Dříve byla označovaná jako sinice nebo modrozelená řasa, správněji řečeno je to cyanobakterie, která má i pro využití světelné energie fotosyntézou zvláštní druh chlorofylu. Systematicky je řazena mezi Prokaryota, které nemají diferencované buněčné jádro. Pěstuje se uměle především v tropických a subtropických podmínkách. Hodně se produkuje přírodní kultivací v silně mineralizovaných jezerech. Mírné pásmo je na pěstování problematické.

Spirulina je známá svojí náročností na čistotu prostředí, ve kterém žije. Patří mezi spirálovité mikrořasy, kterým se dobře daří v silně alkalických vodách a na horkém slunci, jako například v sodných jezerech Afriky. Jako potravinový doplněk je připravována na slunečných farmách v Asii.

Spirulina - nutriční superpotravina

Spirulina je zdrojem přirozených lehce zpracovatelných bílkovin, po Chlorelle je dalším rostlinným zdrojem všech 8 esenciálních aminokyselin a až 60% bílkovin. Obsažené bílkoviny jsou pro lidský organizmus velmi dobře stravitelné!

Je bohatým přírodním zdrojem zeleného rostlinného barviva chlorofylu, nazývaního zelená krev, čistící játra, krev, těžké kovy, podporuje krvetvorbu. Vedle toho spirulina obsahuje i velké množství karotenoidů (betakarotén, alfa, gama, zeaxantin) a železa v chelátové formě, chrom, vápník, zinek, draslík a hořčík.

Z mikroelementů ve spirulině najdeme selen, chrom, lithium a mangan. Důležitý je i obsah antioxidačně působících látek, prekurzoru vitamínu A - nejbohatší zdroj beta-karotenu a vitamínů skupiny B. Zvláště významná je přítomnost vitamínu B12, zcela netypická pro rostlinnou říši.

Polysacharidy s nízkým GI nezatěžují slinivku, glykolipidy a sulfolipidy bojují proti virům. Řasa obsahuje přibližně 65 % bílkovin, včetně všech osmi esenciálních aminokyselin, a proto je ideálním doplňkem stravy pro sportovce, vegany, starší a oslabené lidi. Další pro život nezbytnou skupinou, kterou organismus nedokáže syntetizovat jsou polynenasycené mastné kyseliny, jakou například je kyselina gama-linolenová a linolová, obsažená i v mateřském mléce a podílející se mimo jiné také na snižování hladiny plazmatického cholesterolu.

Pro všechny bojovníky s nadváhou je dobré vědět o obsahu fenylalaninu. Tato aminokyselina svým působením na chuťové centrum v mozku snižuje chuť k jídlu. Pro úspěšnou redukci je naprosto nezbytnou součástí tohoto doplňku, stejně jako i u všech jiných diet, pravidelný nejlépe každodenní pohyb.
Obsahuje superoxiddismutázu, proti volným radikálům a stárnutí. Spirulina dále napomáhá trávení a vyplavování toxických látek z organismu a podle japonských zdrojů nás ochraňuje i před radiačními vlivy.

Při sportu, pěších túrách a jiných náročných činnostech jsou spirulinové tablety významným doplňkem, jehož obrovskou výhodou je snadné užití například i v průběhu rušného pracovního dne anebo tréninku bez zatížení trávícího traktu organismu (při získávání energie pomocí běžné stravy dochází na úkor sympatiku k posílení činnosti parasympatiku, tj. například ke zvýšení vylučování trávících šťáv a podpoře asimilačních pochodů za útlumu činnosti kosterního a svalového systému).

Spirulina je určena jako každodenní doplněk stravy pro lidi s vysokou pracovní zátěží, ve stresových obdobích života, jako adjuvans redukčních kúr, pro vegetariány a vegany, pro atlety a další sportovce budující svalovou hmotu, pro mladé a starší lidi, obecně jako suplement dodávající energii přirozeným způsobem.

Spirulina - účinky

- proti stárnutí (antioxidační účinky)
- působí proti zácpě
- posiluje detoxikaci
- posilovuje imunity
- regeneruje pokožku
- má protinádorové působení
- zlepšuje anemii
- podporuje metabolismus

OMEGA 3
Omega-3 tuky-pozitivní vliv na zdraví

První spojitost mezi Omega-3 a zdravím začali vědci vnímat, když studovali grónské Eskymáky. Vědci neuměli vysvětlit, proč Eskymáky téměř nepostihovaly nemoci srdce a cév, revmatoidní artritida, cukrovka, lupenka, přestože konzumovali velké množství tuku v lososech a tuleních. Tuky, které chrání Eskymáky před srdečními chorobami, se nazývají omega-3 mastné kyseliny.
První spojitost mezi Omega-3 a zdravím začali vědci vnímat, když studovali grónské Eskymáky. Vědci neuměli vysvětlit, proč Eskymáky téměř nepostihovaly nemoci srdce a cév, revmatoidní artritida, cukrovka, lupenka, přestože konzumovali velké množství tuku v lososech a tuleních. Tuky, které chrání Eskymáky před srdečními chorobami, se nazývají omega-3 mastné kyseliny.

Správný poměr Omega-6 / Omega-3

V posledních 100 letech došlo k výrazné změně stravy. Zatímco při poměru 65 % rostlinné a 35 % živočišné stravy dříve poměr Omega-6 a Omega-3 tvořil 4:1, současná západní strava dosahuje poměru až 20:1. Vhodný poměr 4:1 se nachází v Japonsku a ve Středomoří vzhledem ke konzumaci olivového oleje, ořechů, listové zeleniny a ryb. Ve středomořské stravě tento poměr v 60.letech tvořil 1:1. Zvýšený příjem Omega-6 v naší stravě je nový fakt, který se objevil teprve před 100 lety s průmyslovou výrobou. Odborníci v minulých desetiletích doporučovali nahradit nasycené tuky za rostlinné oleje (Omega-6), což zcela změnilo poměr omega-kyselin, kterému se lidský organismus nebyl schopen přizpůsobit.
Omega-3 a Omega-6 tvoří důležitou součást všech buněk a jsou předpokladem pro jejich správnou činnost.

Na rozdíl od Omega-6 mastných kyselin, kterých se konzumuje příliš mnoho zejména v rostlinných olejích, příjem Omega-3 je nedostatečný. Jak bylo uvedeno, ideální poměr příjmu obou esenciálních tuků Omega-6/Omega-3 je 4:1 až 1:1, zatímco v západní stravě činí tento poměr až 20:1.

Pokud jíme málo Omega-3 a mnoho Omega-6, zvyšuje se riziko:
- akné
- artritidy
- astmatu
- alergie
- deprese
- cukrovky
- srdečních nemocí
- hypertenze
- zánětů střev

Nedostatek Omega-3 a riziko nemocí

Tento vysoký poměr Omega-6 ku Omega-3 způsobuje zdravotní poruchy, artritidu, srdeční onemocnění, rakovinu, Alzheimerovu demenci. V nadbytku Omega-6 vyvolává nestabilitu buněčné membrány a přitahuje škodlivé volné radikály. Zvýšení příjmu Omega-3 není kouzlo, které vám zajistí zdraví, pokud konzumujete příliš mnoho nasycených, trans a Omega-6 tuků a vedete sedavý způsob života.

Tento životní styl s přemírou alkoholu, stresu, vysokého množství stresových hormonů (adrenalinu), užívání některých léků a nedostatkem vlákniny, antioxidantů a vitaminů ve stravě způsobuje nedostatek Omega-3.

Nedostatek Omega-3 se projevuje mnohými běžnými příznaky, nad kterými se bohužel nepozastavujeme:
• artritidami
• bolestmi kloubů
• častým nachlazením
• depresemi
• chutí na sladké
• lámavými nehty
• lupy
• nadýmáním
• neustálým pocitem hladu
• obtížným hubnutím a udržením optimální váhy
• podrážděností
• premenstruačním syndromem
• řídnutím kostí
• suchou pokožkou
• únavou
• vypadáváním vlasů
• vysokým krevním tlakem
• zácpou
• zhoršenou koncentrací.

df

TEKUTÁ STRAVA
Tekutá strava proti nemocem

Tekutá strava je v podobě šťávy nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak může našim buňkám dodat látky pro správnou funkci a obnovu buněk. Odstraněním vlákniny a celulozy u šťáv se usnadňuje vstřebávání látek ve šťávě, protože trávící enzymy v žaludku a tenkém střevě (kam se vylučuje ještě žluč z jater) nemusí složitě rozkládat stravu na jednoduché látky a odbourávat odpadní látky.Vitaminy, minerály a živiny se rychle vstřebávají ihned po vypití a dostávají se k buňkám během 20 minut. Smoothies jsou zase velmi rychlou variantou zdravé přesnídávky či večeře. Stačí mít jen požadované potraviny a mixér.

Šťávy a nápoje rozmixované nebo připravené v odšťavňovači dodávají tělu rychle živiny, vitaminy, minerály a další důležité látky pro život.Výhody šťáv a míchaných nápojů

Velkou výhodou tekuté stravy je

-jednoduchost přípravy
-rychlost, s jakou dodáme organismu potřebné látky
-způsob, získat živiny a důležité látky jako antioxidanty, polyfenoly pro regeneraci buněk a silnou imunitu
-více energie na regeneraci organismu
-omezení nadbytečných kalorií a přejídání
-zlepšené vnímání chutí a snížení chuti na sladké a slané potraviny

Je prokázáno, že obratný marketing potravinářského průmyslu kromě reklamy v médiích má laboratoře a chemiky, kteří míchají chutě tak, aby navozovaly závislost už od dětského věku. Cukr a sůl vhodně namíchané vyvolávají závislost.

V současné zrychleném způsobu života se zrychluje i konzumace jídla. Fast-food a průmyslově vyráběné potraviny neobsahuje potřebné živiny, vlákninu a vitaminy, většinou jen nezdravý tuk, bílou mouku, cukr a sůl. Únavu z nezdravé stravy tak mnozí lidé přebíjí energetickými nápoji a kofeinem, který ale dodá energii jen krátkodobě a způsobuje bludný kruh, kdy se nárazově dodává energie, ale s jejím poklesem se dostavuje únava. Mnozí lidé pak namísto změny životosprávy a odpočinku hledají pomoc v stimulantech, které potlačují únavu. Šťávy a smoothies jsou možností, jak přirozeně a nenásilně energii získat.

Více v knize Štávy a míchané nápoje z přírody
MUDR. DAVID FREJ

únava
Proč mám málo energie?

Jestli je nějaký stesk, který mi klienti nejčastěji opakují, pak je to únava. Můj problém trvá přibližně čtyři roky. Trpím velkou únavou, pocitem nevyspání a potřebuji si zdřímnout i přes den. Nemám vůbec žádnou energii.
Únava a strava

Problém, týkající se zejména únavy, se týká stále většího počtu lidí. V tomto článku uvádím také informace. Únava, která přirozeně neodpovídá pracovnímu zatížení, vychází velmi často z nerovnováhy metabolismu. Nové teorie vědců vycházejí z toho, že zánět vzniká na základě častější konzumace některých potravin. Například lepek v pšenici či mléko (bílkovina kasein a mléčný cukr laktóza) způsobuje při konzumaci u mnoha lidí zánět střevní sliznice, čímž brání vstřebávání důležitých živin, narušuje střevní sliznici a způsobuje poruchy imunity. Ztužené a částečně hydrogenované tuky nacházející se v pečivu, sušenkách, margarínech, smažených jídlech a stále doporučované mastné kyseliny tzv. omega-6 v mnoha běžných rafinovaných rostlinných olejích poškozují buňky, podporují rozvoj zánětu v těle a narušují výživu mozku. Nedostatek omega-3 tuků v rybách a lněném oleji, ořeších a semínkách se projevuje nedostatkem energie.

Dalším viníkem únavy, ztráty energie nebo bolesti kloubů je rafinovaný bílý cukr a ovocný cukr fruktóza včetně kukuřičného fruktózového sirupu a fruktózy v slazených nápojích. Tyto cukry kromě zvýšené chuti k jídlu, obesity a návykovosti konzumují a tedy ochuzují tělo o důležité vitaminy a minerály a navozují únavu. Tyto cukry najdete v mnoha polotovarech, limonádách, sladkostech, zejména nízkotučných jogurtech apod. Cukry reagují s bílkovinami v těle a vytvářejí škodlivé látky, které způsobují zdravotní potíže, způsobují zánět a zhoršují prokrvení mozku. Sója, propagovaná jako zdravá potravina, je též alergen, a nevhodná potravina zejména pokud není fermentovaná (jako např. tempeh či natto).

Další látkou, která navozuje nejen únavu a ztrátu energie, je pravidelná konzumace kofeinu. Pravidelné tedy každodenní pití zeleného, černého čaje nebo kávy v množství větším než 2.5 dl denně je škodlivý návyk, které spolu s výše zmíněnými potravinami působí nejen na tělo, ale ovlivňují negativně mozek a mysl-vyvolávají deprese, úzkosti apod.
Příčinou únavy bývá často oslabená činnost jater. Večerní konzumace velkého jídla, větší množství alkoholu, pizza, sýry, některé červené maso (zejména vepřové) se obtížně večer tráví a zatěžuje výrazně játra.

Stres, zánět a únava

Chronický stres se zvýšeným vylučováním kortizolu, nedostatek antioxidantů oslabuje imunitu a umožňuje zánětu, aby přetrvával v těle. S tím souvisí nedostatek spánku, méně než 7.5 hodiny, dlouhodobý spánkový deficit, málo odpočinku a relaxace spolu se špatným dýcháním, které neokysličuje dostatečně buňky, řadím k hlavním příčinám únavy.

I některé již přetrvávající obtíže jako nyní stále častější snížená funkce štítné žlázy je příčinou únavy.

Únava-co s tím?

Pro odstranění zánětu (viz má kniha Zánět-skrytý zabiják) a postupnému obnovení energie doporučuji proto často pacientům omezení kofeinu, mléčných výrobků, vyloučení pšeničného pečiva a pokud možno vyloučení bílého cukru, fruktózy (ovocného cukru) a glukozového i kukuřičného sirupu v potravinách.

Hlavní jídlo konzumujte v poledne, nikoli večer.

Pravidelně si udělejte jednodenní odlehčovací den - jezte přes den jen zeleninovou polévku, pijte čistou vodu a zeleninové šťávy.

Pijte denně šťávy a smoothies. Recepty najdete v nové knize Šťávy a míchané nápoje z přírody. Mixujte sezonní listovu zeleninu - rukolu, polníček, římský salát, mangold, čekanku, které posilují činnost jater, do nápojů přidávejte avokádo, jablko, ořechy, chia semínka, bobulovité ovoce.

Z bylinných čajů vám pomohou čaje ze svaté bazalky tulsi, indický a sibiřský ženšen, lichořeřišnice, skvělá bylina na trávení a prozi zánětům topolovka, směs na pampeliškový nebo kopřivový čaj. Mozek prokrví pupečník asijský (brahmi) nebo jinan zvaný ginkgo biloba.

MUDr. David Frej

únava
Únava

Obecně lze únavu charakterizovat nerovnováhou a poklesem energie. Může se projevovat příznaky fyzickými, psychickými nebo emočními. Akutní únava je normální únava s dočasnými příznaky. Rychlým nástupem a krátkodobým trváním. Po odpočinku vymizí. Chronická únava přetrvává týdny, bez zřejmého konce. Může se opakovaně vracet.


Únavu pozoruji u svých pacientů stále častěji. Většinou nemají na vyšetřeních žádný nález v krevní testech. Únavu může totiž ovlivňovat snížení energie, nahromadění odpadních látek, poměr činnosti a odpočinku, kvalita a množství spánku, psychologické jevy, životní události, prostředí, a také jedinečný cirkadiánní rytmus.
Únava a příčiny

Únava se projevuje u mnoha stavů a chorob. Hlavní příčiny únavy jsou:
• nezdravá strava (strava má být čerstvá, sezónní, stravitelná)
• nesnášenlivost některých potravin (kolísání hmotnosti)
• nezdravé oslabující diety
• dehydratace (mnoho kofeinu v čajích, kole a kávě, málo vody)
• plísňové onemocnění Candida albicans a dysmikrobióza (dalšími příznaky jsou: únava, deprese, bolesti a otoky kloubů, bolesti hlavy, chuť na sladké, alergie, nadýmání, průjem a zácpa)
• nesprávný postoj, nerovná záda
• snížená funkce štítné žlázy
• rakovina
• anemie
• cukrovka, hypoglykémie
• těžké kovy a pesticidy v zelenině, hliníkové nádobí, olovo ve vodovodních trubkách, nitráty ve vodě, kadmium ve výfukových plynech
• nesprávné dýchání (lze se naučit jogínské dýchání pránajáma)
• přítomnost elektromagnetického pole, špatné geopatogenní zóny
• nedostatečný pobyt v přírodě

Únava a výživa

Výživa souvisí často s únavou. Ta vzniká při potřebě těla po energii, které se mu nedostává, protože jsou živiny a látky - bílkoviny, tuky, cukry, minerály, vitamíny - spotřebovány (např. při rakovině nádorem nebo infekci), při nedostatečném vstřebávání živin (porucha zažívání, metabolismu) nebo při snížení příjmu energie (průjem, anorexie).
Proteinová snídaně je vhodná při únavě dopoledne-vejce, luštěniny, máslo, sýry , sardinky. Jíst lehčí večeře bez masa a sýrů. Omezit lepek, mléčné potraviny, kofein, rafinované běžné oleje a bílý cukr.
Potraviny obsahující nejvíce energie: špenát, ryby, krůta, jablečný džus, meruňky, brokolice, celer, mrkev, zázvor, cibule, sezamová semínka, majoránka, mandle, vlašské ořechy, vejce, banány, jahody, bio mléko

Únava a pohyb

Pohyb zlepšuje nejen funkční kapacitu plic a srdce, ale též zvyšuje kvalitu života, pocit pohody a psychický stav (pozitivní myšlení). Vhodná meditace na únavu je lotosový sed a stoj na ramenou.

Únava a přírodní terapie

Některé další rady:
• potravní doplňky - například Nutrijam,..
• alternativní terapie: magnetoterapie, studená koupel, homeopatie, aromaterapie, terapie světlem
• masáže,.
• detoxikační kúry. Detoxikace odlehčuje trávení a dodává energii.

df

ZIMNÍ PRŮVODCE OD DR. FREJE
Zimní průvodce

Zima je tady. Svět kolem nás ustupuje do pozadí, a přechází ve všeobjímající dlouhou sezónu spánku. Zvláštní klid charakterizuje zimu, a spolu s ní přichází potřeba přesměrovat vlastní energii...

Se zimou více než kdy jindy je důležité chránit naše zdraví před nachlazením a chřipkou. V tomto ročním období Země a voda začne mrznout, jak padá sníh. Vzduch je chladný a suchý. Jak tělo odráží změny vnějšího prostředí, můžeme všimnout energetické nerovnováhy. Správným přístupem v zimním ročním období si můžeme udržet silnou imunitu a tělo ve stavu zdraví. Určitá preventivní opatření o stravě, životospráva, bylinky, jóga a meditace, nám pomáhají si udržovat zdraví v zimě.
Imunita je ovlivněna trávením a naší schopností trávit, a vstřebávat živiny. V zdravém těle, kde imunitní systém je silný, jsou bakterie a viry neutralizovány nebo zničeny, pak vyloučeny, a tělo se vrací do rovnováhy. V případě, že tělo je nezdravé, nebo má v sobě toxiny, které se hůře vylučují, pak se vytváří prostředí, ve kterém útočníci přežívají a tělo j více náchylné k onemocnění. Toxiny se mohou tvořit z fyzické i psychické poruchy trávení.

Strava v zimě

Ačkoli přejídání, a kalorická jídla a pití jsou obvyklé v tomto ročním období, pamatujte na respekt vůči svému tělu a pouvažujte nad schopností vašeho těla strávit vše, co sníte. Ačkoli to vyžaduje určitou disciplínu, abyste k jídlu na společenských akcích a oslavách nejedli vše co uvidíte, zkuste vybírat zdravé potraviny a nepřejídat se, čímž pak zhoršujete trávení a tvoří se toxiny.

Trávicí oheň je nejslabší v zimních měsících. V zimě tudíž jezte tepelně upravení a výživné potraviny. Například kičadi, dušené bílé maso a ryby, rizoto či energeticky nabité zeleninové polévky mohou být ideálními jídly, které jsou lehce stravitelné.

Příležitostně lze jíst i těžké, mastné potraviny, případně sýr, jogurt a jiné mléčné výrobky. Omezte ale maximálně syrovou stravu, která je náročná na trávení a nezahřeje. Výjimkou jsou smoothies a šťávy.

Používejte zahřívající koření jako je zázvor, černý pepř, kurkuma a zvýšit zažívací oheň.

Jezte mnoho zeleniny, ořechy, semínka a oleje, též určité ovoce, obsahující živiny, antioxidanty, vlákninu a potřebných pro imunitní funkce. Vyhněte se studeným, suchým, nebo syrovým potravinám. Umírněnost je klíčem. Buďte si vědomi množství.

Jezte pravidelně a když máte hlad.

Trávicí čaj

po jídle může zlepšit trávení a uklidnit celý trávicí trakt. Příprava a pití čaje je rituálem podporujícím trávení.


Životní styl v zimě

Životní styl během svátků může být hektický s cestováním, návštěvami přátel a rodiny, nebo hosty v našich vlastních domovech. Být flexibilní, praktikovat přijetí, a přizpůsobit se našemu stále se měnící prostředí může zlepšit imunitní funkce. Odpor ke změně pouze brání zdraví. Pozitivní přijímání toho, co nám přijde do cesty, dokonce i bolesti a utrpení je spíše duševní a duchovní proces, a je důležité mít na paměti, tváří v tvář nepřízni osudu, že přijetí pozitivně ovlivnit vaše zdraví.

Doporučení, které pomohou harmonii v zimním období:

Pravidelnost aktivit, jídla a spánku.

Dostatek spánku. Většina lidí trpí deficitem spánku, čímž se brání regeneraci.

Chraňte se před zimou. Některé rady na zimu najdete i zde.

V případě rýmy, zahlenění: Do misky nalijte horkou vodu: přehoďte ručník přes hlavu a vdechujete páry.

Provádějte olejovou domácí masáž.

Používejte očistu nosu slanou vodou.

Nasja olej kapejte před spaním, posiluje nosní sliznici a chrání nosní dutiny.

Byliny na imunitu nejen v zimě

Byliny hrají důležitou úlohu, neboť přirozeně posilují obranný systém. Některé byliny, čaje a směsi jako Imunity, Kalmegh, Grapin, či Tulsi se tradičně používají k podpoře imunity v chladném období a chřipkové epidemii. Nutrijam, bylinný džem, vyživuje a podporuje omlazení těla a imunitní funkce. Zelená super směs s chlorofylem Green Mix podporuje imunotu psolu s detoxikací.
Trávicí směsi (koření, čatní) mohou být velmi prospěšné na podporu trávení po velkém svátečním jídle. Rása koření, Digestive Mix, či Trikatu umožní natrávit i těžší jídla.

Jóga

Jóga a meditace jsou jedním z nejlepších způsobů, jak zpomalit stárnutí. Různé ásany pro regenerační držení těla, například pozice s opřením nohou o zeď. V této pozici jste uzemnění, stabilizujete pánev a zároveň pečujete o nervový systém hlubokým břišním dýcháním.

Pokud pociťujete vyčerpaní, další uklidňující polohou je pozice Dítěte. Tato ásana dodává energii, pomáhá obnovit a vyživuje buňky.

Pozdrav slunci vede ke zvýšení srdeční frekvence. Zvedání paží nad hlavu přináší energii a pomáhá odstraňovat zahlenění v horní části těla.

Meditace

Zejména v průběhu svátků mnozí z nás by měli respektovat vlastní potřeby a vyhradit si čas na relaxaci a omlazení. Meditace každý den po dobu 5 minut může pomoci snížit stres a uklidnit mysl.

Dech je mostem mezi tělem a myslí. Dechové cvičení pomáhá očistit mysl duševní od toxinů. Stejně jako bychom měli fyzicky očistit tělo každý den, je vhodné i očistit mysl a posílit koncentraci, neboť často odvádíme pozornost od přítomném okamžiku. Když je mysl je jasná, tělo může dosáhnout stavu hluboké relaxace. U meditace nezapomeňte, že je to proces. Když myšlenky vytrvale narušují klid. Nechejte je projít myslí, a začněte znovu. Tato praxe může vám umožní dostat se do kontaktu se svým pravým Já.

df

ČLÁNEK DR. FREJE
10 potravin pro energie namísto kofeinu

Stejně jako většina lidí, kteří se snaží přes den zabránit poklesu energie, i já si uvařím sice nikoli šálek kávy, ale černý zelený nebo puer čaj. Pít kofein můžeme s mírou (například espresso po obědě, v kvalitním čaji nebo i v guaraně neboli Paulinii nápojné), ale nikdo by neměl spoléhat na kofein pro energii.Naštěstí existují i jiné potraviny, které mají stejný a možná i lepší účinek. Nepotřebujete odpoledne pít latté, aby vám zvedlo náladu, začleňte do svého režimu jednu z těchto zdravých možností.


1. Mandle (nebo vlastně jakýkoliv druh ořechů)
Bez ohledu na to, jak jsou zdravé, se nám často podaří zapomenout na tyto křupavé malé drahokamy. Vynechání kávy a její nahrazení hrstí syrových, nesolených mandlí (nebo jinými ořechy jako kešu, vlašské ořechy, pistácie a), se budete cítit stejně jako se šálkem kávy, ale bez následního poklesu energie s chutí na sladké. Ořechy jsou zdrojem zdravých tuků a bílkovin a nastavují u hladiny cukru v krvi rovnováhu, které mají tendenci k poklesu, pokud delší dobu nejíte. Jíst ořechy na svačinu nám udrží energii po celý den.

2. Pomeranče
Pokud máte tendenci začít den pocitem ospalosti, oloupejte pomeranč. Kdo chce, může zkusit posypat trochu chilli pro pikantní sladkou chuť. Vitamin C v oranžové ovoci napomáhá cirkulaci kyslíku v mozku, což znamená přísun energie.

3. Ryby
Ryby pro vysoký obsah omega-3 tuků chrání mozkové buňky a pomáhá činnosti mozku. Pokud máte pocit přicházející únavy, připravte si pečeného lososa. Nejen, že se budete cítit svěžejší, ale ryba je i večer považována za lehčí jídlo (s dostatkem bílkovin!).

4. Borůvky
Borůvky jsou superpotravina ještě než se objevily acai bobule a chia semínka. Protože jsou plné antioxidantů, pomáhají našemu nervovému systému snadněji a lépe fungovat. Ve skutečnosti nám borůvky dávají pocit svěžesti.

5. Avokádo
Avokádo je nejen chutné, ale i zdravé. Jsou tak bohaté na zdravé tuky a dodávají energii. Avokádo obsahuje vitamíny skupiny B, které přirozeně dodávají energii, proto přidejte avokádo do smoothie v dopoledních či odpoledních hodinách, nebo do salátu během oběda.

6. Datle
Datle mají vysoký obsah cukru, takže až příště budete chtít přidat hnědý cukr nebo javorový sirup do ovesných vloček, místo toho přidejte datle! Cukr v datlích je ve skutečnosti způsob, jak nahradit rafinovaný cukr. Vzhledem k tomu, že obsahují dost vlákniny, dodávají energii přirozeněji než kofein.

7. Meloun
Meloun je perfektní ovoce na léto. Meloun se může zdát jako vodnaté ovoce, ale obsahuje mnoho vitamínů B. Meloun je poset elektrolytu draslíku (sportovní nápoje jsou obohacené elektrolyty), takže se nemusíte cítit unaveni ani po náročném dni. Chcete-li získat co nejvíce z melounu, pijte meloun jako šťávu například s bazalkou nebo jako smoothie.

8. Brokolice
Zelenina s vysokým obsahem vitaminu C, vlákniny, železa, beta-karotenu, antioxidantů a chromu. Chrom pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, takže máte dost energie po celý den. Vyhněte se dlouhému vaření či dušení brokolice, protože jí tak můžete zbavit mnoha jejich účinných látek.

9. Quinoa
Zdravý zdroj sacharidů ve vaší stravě, bez lepku, přirozeně zvyšující hladinu serotoninu, navozující protistresový účinek, aniž tlumí. Quinoa je semeno, a nejenže je plné bílkovin, protože obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, ale poskytuje stovky mg hořčíku na jednu porci.

10. Fazole
Fazole jsou skvělou náhražkou masa, ať už jste vegetariáni, nebo jen chcete snížit konzumaci masa. Fazole mají vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků. Navíc mají nízký glykemický index, který stabilizuje hladinu energie. Uvařte si na oběd luštěniny, získáte na odpoledne energii, anebo si pochutnejte na cizrně k večeři. Jen jedna porce denně může dodat mnohem více energie.

df

LISTOPAD
Rada na měsíc listopad - rady proti virům a nachlazení

Za příčiny slabé imunity lze považovat v první řadě špatnou stravu, nesprávnou životosprávu, znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, a také může být geneticky podmíněna.

Při zánětu, hromadění odpadních látek nebo stresu se imunita oslabuje a umožňuje patogenním organismům jako viry a bakterie, aby pronikly do těla a napadaly buňky.

Některé příznaky je lépe nepotlačovat – např. horečka posiluje imunitu a organizmus tak ukazuje, že bojuje s infekcí. Mírná teplota tak podporuje přítomnost bílkovin, které bojují s vity v krvi. Kýchání zase čistí vaše dýchací cesty, a vylučuje viry z těla.
Při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky buďte v teplu a klidu. Váš imunitní systém začne lépe pracovat.
Často smrkejte – nenásilně, jinak si zanesete viry do ucha a způsobíte si tak zánět. Nejlépe je zakrýt si prstem jedenu nosní dírku a jemně se vysmrkat druhou.
Při nachlazení nebo chřipce necestujte letadlem, může se poškodit ušní bubínek. Případně použijte nosní sprej nebo často žvýkejte, což uvolňuje tlak.
Kloktejte – teplou vodu se lžičkou soli škrábání v krku, rozpusťte lžíci citrónové šťávy ve 2 šálcích vody se lžičkou medu. Kloktejte tuto směs o pokojové teplotě. Kloktadlo ze šalvěje poslouží při bolestech v krku, zánětech mandlí.
Pijte teplé nápoje. Teplo zavodňuje, zmírňuje zánět a podrážděné dýchací cesty. Tekutiny pijte přírodní džusy nebo vodu, teplý čaj nebo teplou vodu s citronem., vyvarujte se kofeinu, který vodu z těla odvádí. Zázvor – zázvorový čaj připravíte zalitím 2 lžic čerstvě nastrouhaného zázvoru horkou vodou, nechejte vyluhovat 5-10 minut. 3xdenně pijte silnější Tulsi čaj. Tulsi kapsle jsou velmi účinné, svatá bazalka je silným antioxidantem a protivirovým lékem.
Jezte zdravě: omega-3 zdravé tuky, bílkoviny v luštěninách, rybách, zvěřině a krůtím mase, bobulovité ovoce a citrusy dopoledne, vařte na olivovém oleji a ghí.
Slepičí polévka poskytuje energii a čistí dýchací cesty. Přidejte česnek a cibuli (další přírodní antibiotika). Ostré, pálivé jídlo působí dezinfekčně-okořeňte své oblíbené jídlo.
Z bylin a látek, které posilují imunitu: Tulsi svatá bazalka v čaji a kapslích, multivitamin v bylině Moringa, směs silných antioxidantů borovice a vinných hroznů Grapin, echinacea (čaj, kapsle, tinktura-užívejte maximálně 7 dnů a nejméně na 5 dnů přestaňte užívat, zinek 250mg1xdenně, Vitamín C ve velkých dávkách 1-3 g denně omezuje průchod virů. Zdroje: Amalaki, citrusy, papriky, hrách, brokolice, kapusta, jahody, kiwi, papája, šitaké. Z koření působí na posílení imunity šalvěj, tymián, oregáno: vynikající je oregánový olej měsíček lékařský má protibakteriální účinky vitamin D (posiluje imunitu).
Teplá koupel nebo sprcha uvolňuje dýchací cesty, nakapejte do teplé vany esenciální eukalyptový olej.
Spěte pravidelně, cca 7 hodin. Spěte s podloženou hlavou, čímž usnadníte dýchání. Velmi dobré jsou kapky Nasja, udržující průchodnost nosu a nosní sliznice proti virům. Kapejte 2-3 kapky do nosu před spaním.
MUDr. David Frej - lékař, věnuje se přírodní funkční medicíně, léčbě zánětů a chronických nemocí, detoxikaci, dlouhověkosti, výživě.

mléko
Mléčné výrobky - škodí nebo ne?


Kvalita mléka a sýrů rozhoduje

V první řadě hraje roli to, jakou kvalitu mléka máme na mysli. Je nutné rozlišit mléko nepasterizované, nehomogenizované a průmyslově upravované. Další důležité hledisko: mléko obsahuje alergeny, zejména mléčný cukr laktózu a mléčnou bílkovinu kasein.l větší část intolerance spadá na vrub mléčnému cukru, který v tenkém střevě tráví enzym laktáza. Syrové, neupravované mléko, které jsme ještě pili Teplé jako děti přímo od krávy, tehdy dokonce bez převaření, obsahuje laktázu, kdežto pasterizace tento enzym likviduje. Mnozí lidé tak mohou pít mléko bez pasterizace, i když nemohou pít mléko se supermarketu.
To, zda byste měli pít mléko a jíst mléčné výrobky závisí na stavu vašeho střeva a mikroflóry, na tom, zda nemáte chronický zánět střeva, zda snášíte lepek a zda můžete jíst mléčné výrobky nepasterizované.

Jak uvádím ve své knize Zánět-skrytý zabiják, nejvhodnější způsobem, zda vám mléko způsobuje či nedělá potíže je vynechat tato výrobky 1-2 měsíce a pak je zpět zařadit do stravy podle toho, jak popisuji v knize.

Mléko a nemoci

Pravdou je, že mléčné výrobky k životu a zdraví nepotřebujeme. Většina studií, které prokazují pospěšnost mléčných výrobků nejsou důvěryhodné, protože je sponzorují výrobci jogurtů. Jiné studie ukazují na vyšší riziko rakoviny, stojí za obezitou /zejména ty nízkotučné s cukry) a nechrání před řidnutím kostí (jak prokazují velké studie), naopak vysoký příjem vápníku zvyšuje riziko zlomenin. Mléčné výrobky obsahují růstový hormon, který zvyšuje riziko rakoviny, například prostaty. doporučená konzumace mléčných výrobků 3xdenně(u dětí i více, jak pediatři doporučují) je cestou k mnoha civilizačním nemocím. Mléčné výrobky způsobují zažívací obtíže vzhledem k nesnášenlivosti mléčného cukru, jsou příčinou akné, cukrovky 1.typu, zhoršují astma, alergie a imunitu.

Různé mléčné koktejly a nápoje pro děti obsahují až 30 gramů cukru, více než v kole.Nízkokalorické nápoje s mlékem bez cukru ale umělými sladily zvyšuje riziko cukrovky. Odstranění tuku z mléčných výrobků zvyšuje množství kalorií a cukrů. Výroba nízkotučných výrobků započala v 70 letech s rozšířením nesmyslného názoru o škodlivosti tuků obecně a propagací hloupého tvrzení že tuk tvoří v těle tuk. Omezováním tuků mělo prokazatelný úspěch v nastartování epidemii cukrovky a obezity. Nízkotučné výrobky s cukrem zpomalují metabolismus a vedou k ukládání nezdravého zásobního tuků, který podporuje chronický zánět.

Nasycené tuky prospívají zdraví, ačkoli se přemoudřelí odborníci často napojení na potravinářský a farmaceutický průmysl snažily prokázat opak. snížení nasycených tuků a zvýšené sacharidů zvyšuje prokazatelně riziko infarktu myokardu. Škodlivost nasycených tuků a cholesterolu je založena na tak smyšlených a chabých důkazech, že je neuvěřitelné, jak se podařilo tuto lež zakořenit v hlavách většiny populace. Jak prokázaly geneticky se nám po skončení kojení vypíná gen pro trávení laktózy, mléčného cukru .

Doporučení jak konzumovat mléčné výrobky

Mléčné výrobky nejsou k životu potřeba a všechny zvířata se bez něj v dospělém věku obejdou. Jak prokázaly genetické testy, po skončení kojení se před desítkami tisíc let vypínal přirozeně gen pro trávení laktózy, mléčného cukru. Milióny lidí se tento gen vypíná i dnes.

Přesto je zcela nevylučuji ze své stravy, někdy si také dám kvalitní sýr či tvaroh. Chcete-li jíst mléčné výrobky, pak několik zásad:

Mléko by mělo být v bio kvalitě a nejlépe nehomogenizované: Přiveďte ho k varu a vypijte teplé. Do mléka můžete přidat sladké sušené ovoce (datle, hrozinky) a cereálie.
Mléko lze konzumovat s vařenými obilninami. Také není vhodné míchat sýry a jogurty s ovocem.
Zkuste lassí (čerstvý nápoj z jednoho dílu jogurtu ředěný třemi díly vody se špetkou římského kmínu a špetkou soli).
Vhodný je i biotvaroh, čerstvá mozzarella, panír (čerstvý domácí sýr), sýr rikota a kozí sýr.
Pro lepší stravitelnost a proti zahleňujícímu účinku kořeňte mléko kardamomem, zázvorem nebo skořicí a nikdy je nepijte s jídlem, nebo s čímkoli slaným nebo kyselým - včetně ovoce.
Dr.David Frej

kofein
Kofein-jaké je bezpečné množství?

Vědci souhlasí s tím, že kofein ve dvou šálcích kávy denně-asi 200 miligramů-neškodí...

Nekuřáci, kteří vypijí tři šálky kávy denně mohu mít mírně zvýšený krevní tlak, jež se navrací k normální hodnotě po několika dnech až jednom týdnu. S nikotinem u pravidelných kuřáků se však při tomto množství kofeinu může krevní tlak zvýšit na nebezpečnou hodnotu.

U lidí, kterým kofein způsobuje nepravidelnou srdeční akci, což jeden spisovatel popsal jako „bláznivý rytmus", je vhodnější kofein omezit nebo úplně vyloučit. Podrážděnost, výbušnost, panické záchvaty a obtížné usínání varují před velkým množstvím přijímaného kofeinu.

Analýza studií provedených s kávou za posledních 10 let prokazují bezpečnost při pití maximálně tří šálků denně. V některých studiích se uvádí, že kofein ochuzuje organizmus o draslík a dokonce může způsobit jeho nedostatek.

Další výzkumy prokazují u pití čtyř a více šálků kávy denně zhoršené vstřebávání vápníku a dokonce jeho abnormální vylučování močí.
Jednou z látek, jejímuž nedostatku následkem kofeinu se nevěnuje pozornost, je vitamín B1, přestože 1 gram kofeinu obsahuje 10 miligramů tohoto vitamínu. Není možné odvozovat množství kofeinu pouze z počtu vypitých šálků kávy. Kofein se nachází v mnoha limonádách, nebylinných čajích, kakau a čokoládě. Kakao a čokoláda obsahují kolem 1-2% další povzbuzující látky, teobrominu. Velká čokoládová tyčinka stimuluje organizmus podobně jako šálek kávy.

Nelze nahrazovat kávu energetickými nápojemi či limonádami, přestože některé jsou bez kofeinu a cukru, neboť bezpečnost náhražek cukru v těchto nápojích nebyla uspokojivě prokázána. Navíc limonády obsahují fosforovou kyselinu. Při konzumaci několika lahví nebo plechovek denně nadbytečným příjmem fosforu dochází k nerovnováze a ztrátě vápníku, který zabezpečuje zdravé a pevné kosti. Energetické nápoje pak obsahují velké množství cukrů a konzervantů.

Kofein je součástí i mnoha volně prodejných léků: léku na nachlazení, analgetik, stimulantů a přípravků na hubnutí. Kofein obsahují také léky na předpis, ačkoliv není ve složení zmíněn.

Doporučení z mého pohledu u kofeinových nápojů, pokud je pijete, pak vychází ideálně v tomto pořadí (maximálně 1-2xdenně): dopoledne bílý čaj, zelený či černý čaj (nejlépe bio) či kakao, preso bez mléka po obědě, či hořká kvalitní čokoláda. Některé byliny mají stimulační účinek bez kofeinu, například bazalka Tulsi.

df

lepek
Lepek a zdravotní riziko

Co mnoho lidí nehodnotí (včetně některých lékařů) při diagnoze je, že za mnohými nejen zažívacími obtížemi stojí lepek, který způsobuje mnoho zdravotních obtíží. Častá konzumace lepku se nedoporučuje ani pro zdravé lidi.

Lepek v klinické studii

V nedávné studii uveřejněné v časopise Journal of the American Medical Association se zjistilo, že alergie na lepek nebo celiakie zvyšuje riziko nemocí srdce a rakoviny. Ve studii se zkoumalo 3000 pacientů téměř 40 let ve třech skupinách: u osob diagnostikovaných jako celiakie, u pacientů se zánětem střeva ale bez diagnozy celiakie a u jedinců s krevními testy prokazujícími protilátky proti lepku. Zvýšené riziko smrti měli lidé s celiakií o 39%, u 72% u osob trpících střevním zánětem daným reakcí na lepek a o 35 % se zvýšilo riziko úmrtí z těch, kteří netrpěli celiakií, ale měli přecitlivělost na lepek.

To znamená, že i když vám lékař nezjistí nemoc odběrem střevní sliznice (/biopsie), přesto můžete trpět zvýším rizikem a zdravotními obtížemi způsobenými lepkem. A podle posledních informací se zvýšil nesnášenlivost lepku o 400%. Statisticky se uvádí, že celiakie postihuje 1 osobu na 100 lidí.

Lepek a nemoci

Celiakie a intolerance lepku je mnohem častější než se uvádí, a než lékaři ve své praxi diagnostikují. Ačkoli někteří lidé řadí bezlepkovou stravu mezi nejnovějšími módní vlnu, existuje mnoho důvodů, proč omezovat konzumaci lepku. Skupina proteinů nacházejících se v pšenici, ječmenu, žitu a ovsu může vyvolat alergické reakce ve významné části populace.

Lepek může způsobovat latentní alergickou reakci v mnohem větší část populace, až u 60 procent. Ačkoli jiné běžné alergeny, jako jsou kasein (nachází se v mléce ) mohou též způsobit chronický zánět, lepek je hlavním viníkem potíží, zejména zažívacích u mnoha lidí.

Celiakie je často nepoznána, protože se projevuje nejen u dospělých, ale u dětí častěji příznaky jinými než zažívacími, například únavou, chudokrevností, a hubnutím. K nejčastějším dalším neurčitým příznakům patří mírná slabost, bolest v kostech, zánět žaludku nebo také jen nedostatek určitých minerálů. Mohou se objevovat bílé skvrnky na nehtech, suchá pokožka, poruchy paměti po konzumaci lepku, bolest v krku. Intolerance lepku bývá spojena s mnoha jinými zánětlivými autoimunitními onemocněními (kdy protilátky poškozují vlastní orgány a tkáně) jako je cukrovka závislá na inzulinu, revmatoidní artritida, zánět štítné žlázy), střevní zánět či psychická onemocnění. Dále může způsobit jaterní poškození, poškození ledvin a psychické poruchy.

K alergické reakci na lepek se vztahuje chronický zánět, jakož i jiné vedlejší účinky, například otoky, záněty dutin, bolesti hlavy a deprese. Bohužel souvislost s potravinami nemusí být znatelná a zřejmá, často opožděná až o několik dnů, v závislosti na stravě a zánětlivá reakce pokračuje v nezmenšené míře tak dlouho, dokud se konzumují potraviny vyvolávající alergickou reakci.

Výraznější projevy - průjem, nadýmání a hubnutí - postihují jen kolem 30 procent nemocných, často nemusí mít vůbec obtíže spojené se zažíváním. Nebezpečí konzumace lepku v případě této nemoci spočívá v až stonásobném větším riziku rakoviny trávícího traktu (tenkého střeva, jícnu) nebo lymfomu (teploty, bolesti břicha, průjmy a hubnutí, krvácení). Riziko rakoviny se přitom snižuje na úroveň v běžné populaci již po pětiletém dodržování diety.
Je vhodné provádět důkladnější diagnostiku, nejen např. protilátky proti tkáňové transglumatináze, často negativní i když je přítomna intolerance lepku, kdy při obtížích, které zde uvádím, by se prováděly podrobné krevní testy a biopsie ze střevní sliznice na lepek, což v důsledku může vést k levnějšímu léčení.

Dr. David Frej

LOMENÁ SVÍČKA
Lomená svíčka

Cvik působící protizánětlivě, harmonizující též hormonální systém, zejm. štítnou žlázu, prokrvení, odbourání tuku na břiše. Nahrazuje i stoj na hlavě či ramenou u těch, pro které jsou tyto invertní pozice z jógy obtížné.

Začněte s poloze na zádech, uvolněte tělo. Mějte ruce podél těla a normálně dýchejte.

Pokuste se pomalu zvednout nohy, tak aby byly téměř v úhlu 90 stupňů k podlaze.

Nyní dejte ruce pod dolní části zad v úrovni pasu. Použijte ruce a lokty na podporu při zvedání trupu.

Při zvedání trupu zadržte dech.

Použijte podporu rukou zvýšit trup dále nahoru tak až je trup asi v úhlu 45 stupňů k zemi a nohy jsou svislé. V této fázi tělesná hmotnost spočívá na ramenou. Ruce a lokty zůstávají jako opěrné části na podporu a rovnováhu těla.

V konečné pozici jsou nohy v úhlu 90 stupňů na zem a trup je asi 45 stupňů k podlaze.

Zůstaňte v této poloze podle potřeby. Pro zdravotní účely stačí 3-5minut každý den. Ti, co cvičí jógu, mohou zůstat v této poloze až 15 minut.

Normálně dýchejte nosem.

Při návratu zpět zadržte dech a pomalu se vraťte do polohy vleže na zádech

POTRAVINY, KTERÉ LZE JÍST ČASTĚJI
Potraviny, které lze jíst častěji

Podle zásad správného stravování by se neměly denně jíst stejné druhy potravin. Existují potraviny, které lze konzumovat častěji, protože se snáze stráví.


Basmati rýže, pšenice špalda a pšenice: basmati je zvláštní druh rýže, která má nejvíce minerálů a vzácných prvků. Proto může být jako jediný
druh rýže loupána, aniž by ztrácela hodnotné látky. U „bílé" basmati rýže je neviditelně ponechána stříbrná vrstvička, ve které je většina minerálů.
Je proto plnohodnotná a obzvlášť lehce stravitelná. Pšenice a pšenice špalda (praforma pšenice) jsou ty obilniny, které se
již od pradávna v Evropě pravidelně jedí. Naše tělo je již po generace na pšenici zvyklé - je lehce stravitelná ze zvyku - přestože je to těžký druh obilniny. Jemně mletá je obzvlášť vhodná jako chléb, nebo příloha k obědu ve formě placek nebo palačinek.
Dal jako dodavatel bílkovin: dal je pokrm, jenž může být připraven z různých druhů luštěnin. Nejzdravější je žlutý loupaný hrách. Dal v kombinaci s basmati rýží pečuje
o to, aby tělo v obojím jednotlivě obsažené proteiny společně ještě lépe využilo. Ve vzájemné kombinaci dodávají tak plnohodnotné bílkoviny, že se člověk může úplně částečně nebo zcela vzdát masa, aniž by se projevil nedostatek bílkovin.
Usmažené a „rozevřené" koření v dálu není jen velmi chutné, ale zárověň silně váže volné radikály, takže se dá každý pokrm považovat za prevenci nemocí a rakoviny.

Lassi pro zdravou střevní flóru: lassi je jogurtový nápoj, který je tradičně připravován z doma vyrobeného čerstvého jogurtu. Pečuje o dobrou střevní flóru a je proto v dnešní době, kdy je střevní flóra téměř každého člověka narušená a rozšiřují se plísňová onemocnění, nepředstavitelně drahocenný. Pije se k obědu nebo jako lehká
svačina mezi obědem a večeří. Zředěním vodou se lassi stává mnohem lehčím než jogurt a také méně zužuje šróty (tělesné kanálky), protože je méně kyselé. Vědecké studie
z posledních let ukázaly, že jogurtové nápoje obsahují různá přirozená antibiotika, dokáží uzdravit střevní onemocnění (průjem a zácpu!), snížit cholesterol, zlepšit imunitu a preventivně působit proti rakovině.

Med: Podle vědeckých studií mírní astma, snižuje bolesti v krku, uklidňuje nervy a pomáhá při usínání. Na základě svého protibakterielního účinku pomáhá při průjmu; Dávejte pozor, abyste med příliš nezahřáli (nad 40 st.C).

Zázvor - kouzelný kořen: zvláštní postavení mezi veškerým kořením zaujímá zázvor, protože silně povzbuzuje zažívací sílu. Ve vědeckých výzkumech potlačil zázvor srážení krve stejně jako aspirín. Zabraňuje nadměrné srážlivosti krve, a tím chrání před srdečním infarktem. Snižuje cholesterol, působí proti nevolnosti a cestovní horečce, lehce snižuje krevní tlak a je prevencí proti rakovině. Optimálně odbourává toxiny a fantasticky působí při zkaženém žaludku a nachlazení.

Ghí: ghí je čistý tuk másla, který se vždy přidává k vařeným pokrmům. Při výrobě jsou máslu odebírány proteiny a voda. Tím ztrácí alergeny bílkovin kravského mléka a je extrémně snadno tělem vstřebáno. V seznamu substancí, jež obzvlášť dobře váží volné radikály, je mezi prvními třemi, daleko před vitaminy A, C a E. Při pravidelném používání zlepšuje funkci mozku, klouby a prodlužuje život.

Olivový olej: za studena lisovaný olivový olej má účinky, které byly potvrzeny vědci, neboť je nejlepším lapačem radikálů mezi jedlými rostlinnými oleji. Má pro
naše tělo optimální směs nenasycených mastných kyselin. Snižuje cholesterol, ředí krev, snižuje krevní tlak a mimoto obsahuje chemické látky, které
oddalují rakovinu a stárnutí.

Čerstvé zralé ovoce v příslušné roční době: To je vhodná dopolední svačina. Ovoce je tak lehce stravitelné, že je již za jednu či dvě hodiny zažívacím traktem zpracováno a proto tělo mezi dvěma jídly nezatíží toxiny. Zralé sladké ovoce podporuje všechny pozitivní vlastnosti života. Z hlediska poznatků moderní vědy o stravování vyplývá, že
všechny druhy ovoce váží volné kyslíkové radikály a oddalují tím rozpad těla.

Zelenina: Každý druh zeleniny sám o sobě podporuje uzdravování. Žádná syntetická látka není tak inteligentní jako příroda. Téměř všechny druhy zeleniny též účinně váží volné radikály.
Doporučuji všechny druhy zeleniny, zejména ty, které rostou nad zemí a přijaly sluneční energii; pouze lilkovitá zelenina by se měla na jídelníčku objevit poskrovnu.

Koření: Koření je velmi vhodné pro vylepšení účinku určitých potravin a k neutralizaci pro zdraví nevhodných vlastností. Většina koření zajišťuje snadnější stravitelnost potravy, čímž se předejde vzniku toxinů. Zásadou je: čím více zahlenění a toxinů máte, tím ostřeji kořeňte.
Obzvlášť doporučené koření je: kumín, zázvor, kurkuma, kardamom, skořice, hřebíček, černé hořčičné semínko, asafoetida (hing-čertovo lejno), černý pepř a kamenná přírodní sůl. Bílý pepř, chili, kajenský pepř a evropský kmín bomezte, protože někdy silně povzbudí trávení až do nerovnováhy.

df

ZDRAVOTNÍ RIZIKA NÍZKOSACHARIDOVÝCH DIET
Zdravotní rizika nízkosacharidových diet

Hubnutí spojené s vyloučením tuků či sacharidů není zdravá cesta k hubnutí. Jsem zastánce dostatečné denní konzumace zdravých tuků, a doporučuji omezit větší příjem sacharidů, přesto drastické omezení sacharidů ve stravě není vhodné. Ve více než 3500 studiích se prokázaly některé následující nežádoucí účinky nízkosacharidových diet.

Zdravotní obtíže spojené s nízkým příjmem sacharidů

Zažívací problémy. Mnohé nízkosacharidové diety mají málo vlákniny, vyvolávají zácpu. Ve studii na Duke University trpělo 68 procent jedinců na nízkosacharidové dietě zácpou ve srovnání s 35 procenty na běžné stravě, dalších 23 procent trpělo průjmem, který může být paradoxně způsobena nedostatkem vlákniny. Vláknina se nachází v rostlinné stravě jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné obilniny, které se nesmí konzumovat v této dietě.

Poškození ledvin. Výzkum na Harvardské univerzitě prokázal zhoršení funkce ledvin na nízkosacharidové dietě u lidí, kteří již měli poškozené ledviny. Vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikem pro ledviny, proto byste se měli u těchto onemocnění vyhnout této dietě. Diety s vysokým zastoupením bílkovin a nízkým obsahem sacharidů vylučují vápník močí a tím zvyšují riziko ledvinových kamenů.

Nemoci srdce. Nejčastější zabiják mužů i žen. Výzkum ve Fleming Heart and Health Institute v nebraské Omahě prokázal, že vysoký obsah nezdravých tuků u některých nízkosacharidových diet vyvolává zánět cévní výstelky. Podle tohoto výzkumu se snižuje o 40 procent návrat krve k srdci po ročním dietním režimu podle extrémní diety podle Atkinse. Jiné studie tyto výsledky neprokazují a tvrdí, jak Atkinsova dieta posiluje srdce, ale strava byla v těchto případech doplněna rybím tukem, který brání škodlivým účinkům diety.

Kratší délka života. Nizkosacharidové diety s nedostatkem zdravých tuků obsahují nedostatek vitaminu E, A, tiaminu, vitaminu B6 a kyseliny listové, málo vápníku, zinku, hořčíku a draslíku z minerálů a nedostatek vlákniny. Výzkum Harvardské univerzity prokázal u 60 000 zdravotních sester, že strava bohatá na některé ovoce, zeleninu a celozrnné obilniny-potraviny zakázané u nízkosacharidových diet-prodlužují život ve srovnání se stravou obsahující minimum těchto potravin.

Slabé kosti. U nízkosacharidových diet se vyplavuje vápník z kostí do moči a podle vědců je ztráta vápníku o 65 procent vyšší u nízkosacharidových diet oproti normální stravě.

Zápach z úst. Nadbytek bílkovin způsobuje nadbytek kyselin v zažívacím systému. Kvasinky a bakterie se množí, a vyvolávají zápach. Spalování tuku na energii tvoří odpadní látky (ketony), které se vylučují dechem a močí a jsou odpovědné za zápach.

Nižší plodnost. Podle výzkumu na myších a publikované na kongresech věnovaném otázkám plodnosti snižují nízkosacharidové diety pravděpodobnost otěhotnění. Vysoká hladina amoniaku v krvi negativně ovlivňuje růst a vývoj plodu. Tak může dojít k potratu.

Dna. Při nadbytku odpadních látek z metabolismu tuků a bílkovin není tělo schopno tyto látky vyloučit a objevuje se dna. Nadbytek škodlivin v krvi vyvolává bolestivé otoky kloubů. Dehydratace a stres brání ledvinám účinně vyloučit odpadní látky.

Padání vlasů. Častý příznak je padání vlasů u nízkosacharidových diet již během prvních týdnů. Mnozí klienti bývají emočně na dně, což vede k depresím a nízkému sebevědomí. Cítí se méně přitažliví a v některých extrémních případech byli nuceni nosit dokonce paruky.

Existuje další důvod, proč způsobují nízkosacharidové diety nadváhu. Ke všem zmíněným zdravotním problémům vyvolají průvan ve vaší peněžence. Jsou velmi drahé, někdy nízkosacharidové diety stojí třikrát více než běžné výrobky.

Nízký příjem sacharidů a deprese

Nízkosacharidové diety vyvolávají deprese a změny nálad, které způsobují emoční přejídání. Časopis Self nazval tento jev „Atkinsovým", a definoval jako „biologickou odpověď na chronickou nízkosacharidovou dietou, charakterizovanou mrzutostí (Mám hlad), rozrušeností (Mluvil jsi o těstovinách?) a depresemi (Chybíte mi pečivo)."

Výzkum prokázal deprese vyvolané u nízkosacharidových diet nízkou hladinou neuropřenašeče serotoninu v mozku. Judith Wurtmanová z Massachusetts Insrtitute of Technology krmila krysy nízkosacharidovou dietou po dobu tří týdnů, a hladina serotoninu byla nižší než u krys na normální stravě. Další výzkum MIT zjistil nízký serotonin u žen na Atkinsově dietě. Serotonin ovlivňuje náladu a chuť. Nízká hladina serotoninu se považuje za příčinu depresí, zlosti a hladu. Mozek vyžaduje sacharidy pro tvorbu této látky, ale u nízkosacharidové diety máte trvale nízkou hladinu krevního cukru, hlavního zdroje energie pro mozek. Mozek také v malé míře spaluje tuk na energii, ale tak vznikají látky dále snižující serotonin. Ženy trpí více změnami nálad a depresemi u nízkosacharidových diet, neboť tvoří méně serotoninu než muži. Časopis First for Women dostal tisíce dopisů od frustrovaných žen na nízkosacharidových dietách. Při nízké hladině serotoninu ženy touží po jídle (sacharidech), které podporují tvorbu serotoninu. Sacharidy také potřebujete pro tvorbu dopaminu, který brání poklesu energie a dobrou náladu. Někteří vědci přirovnávají nízkosacharidové diety k dlouhodobému stresu probíhajícímu v těle. Při nedostatku sacharidů se vylučuje stresový hormon kortizol, ukládající tuk. Tento hormon brání odbourávání tuku a zvyšuje spalování cukrů. Způsobuje změny nálad a emoční stres, který dále podporuje vylučování kortizolu.

Náladovost vám přináší mrzutosti a nutí vás se přejídat. Pokud se rádi odměňujete jídlem, pak nízkosacharidové diety posilují tento zvyk. Proto končí tyto diety přejídáním. Změny nálad končí přerušením diety a přejídáním chlebem, těstovinami a jinými škroby, které máte po ruce. Po skončení diety se začíná váha zvyšovat.
Nedávná analýza v časopise Journal of American College of Cardiology prokázala, že jen málo lidí je schopno dlouhodobě držet nízkosacharidovou dietu. Dvacet až čtyřicet tři procent lidí, kteří začali držet nízkosacharidvou dietu, končí přejídáním a opouští tyto zásady dlouho předtím, než dieta skončí.

Řešení: dostatek tuků a střední příjem sacharidů

Nízkosacharidové diety nejsou správným řešením. Krátkodobě zhubnete, ale důležité je dlouhodobé hledisko. Hubnutí na nízkosacharidové dietě je jako výhra v loterii, kterou musíte za šest měsíců vrátit i s úroky. Nechcete přeci vracet peníze z výhry v loterii? Přestaňte se trápit a zařaďte sacharidy do svého jídelníčku. Konzumací přiměřeného (ne vysokého) množství sacharidů s dostatkem zdravých tuků omega-3 a 9 ochráníte metabolismus, zastavíte přejídání, vyhnete se zdravotním problémům a začnete se z jídla radovat. Řešením může být protizánětlivá pyramida potravin, které se věnuji ve své nové knize Zánět-skrytý zabiják.

df

POHYB A RIZIKO ONEMOCNĚNÍ SRDCE
Pohyb a riziko onemocnění srdce

Pohyb je nejjednodušší a také nejúčinnější prevencí chorob srdce a cév, nejčastější civilizační příčiny úmrtí.

Riziko nemocí srdce a pohyb

Nedostatečná tělesná aktivita patří se špatnou stravou, kouřením, zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a zvýšeným krevním tlakem k hlavním rizikovým faktorům rozvoje aterosklerózy a ischemické choroby srdeční včetně infarktu myokardu.

Bylo zjištěno, že u lidí s nedostatkem pohybu je riziko vzniku ischemické choroby srdeční dvakrát vyšší než u lidí tělesně aktivních. Pozitivní účinky má tělesná aktivita v trvání
deseti až 15 minut, pokud je prováděna několikrát za den.

Pohyb pomáhá snižovat tělesnou váhu, zlepšuje profil tuků v krvi a snižuje náchylnost k tvorbě krevních sraženin.

Chůze snižuje u žen riziko onemocnění srdce

Chůze prospívá zdraví žen stejně jako cvičení ve fitnesu, pokud je pravidelné. Ženy po přechodu, které chodily nejméně dvě a půl hodiny týdně snížily riziko infarktu a mrtvice o 30%.

Mnohé studie prokázaly účinek pravidelného pohybu na snížení srdečních nemocí, studie sledovaly ve většině případů muže. Nová studie prokázala pozitivní vliv mírného pravidelného pohybu stejně jako intenzivní cvičení. Této studie se účastniolo přes 70 000 žen po menopauze po dobu 3 let.

Ženy které rychle chodily nebo intenzivně cvičily snížily o 30% riziko srdečních nemocí, operací, selhání srdce, mrtvice a smrti. Výsledek se týkal všech žen, bez ohledu na věk, váhu či rasu. U žen po menopauze mírné až středně intenzivní pohyb chrání tedy před nemocemi stejně jako intenzivnější cvičení. Nejvyšší riziko měly ženy se sedavým způsobem zaměstnání. S pohybem riziko mrtvice nebo srdečního onemocnění klesalo.

K našemu životu by měl patřit pohyb člověku nejpřirozenější - chůze.Zdroj: The New England Journal of Medicine

KAROTEINOIDY - PŘÍRODNÍ ANTIOXIDANTY
Karotenoidy-přírodní antioxidanty

Různě zbarvené ovoce a zelenina obsahuje barviva, skupinu fytochemikálií- antioxidantů ze silnými ochrannými vlastnostmi. Tyto látky se v přírodě nachází ve velkém množství - vědci popsali 8000 různých druhů...

Co jsou karotenoidy?

Karotenoidy jsou v tuku rozpustné látky, vyskytující se v mnoha rostlinách, které chrání před poškozením slunečními paprsky (fotooxidace) a pomáhají přilákat ptáky a hmyz pro oplození. U lidí podporují zdraví biologicky aktivní karotenoidy ve stravě. Karotenoidy se nacházejí v membránách obklopujících buňky a jejich vnitřní části. Z této důležité pozice mohou karotenoidy ovlivňovat četné buněčné děje a zdravé celého těla.

Existuje 700 různých druhů karotenoidů a jejich metabolitů. Padesát až šedesát se běžně vyskytuje v moderní stravě. Přibližně 10 procent karotenoidů, zejména alfa, beta a gama karoteny, se v těle přeměňují na vitamín A nebo retinol. Karotenoidy se dělí na fytochemikálie od A do Z, do alfa-karotenu po zeaxantin, hromadící se v určitých tkáních. Z některých známějších karotenoidů jmenujme lutein, zeaxantin, alfakaroten, betakarotén, gamakaroten, lykopen, chlorofyl či limonen.

Funkce karotenoidů

Oranžové karotenoidy (alfa, beta, gama a zetakaroten).

Oranžové karotenoidy jsou v přírodě nejrozšířenější a v lidském těle nejrozdílnější co se týká činnosti. V součinnosti s vitamínem A (kromě zetakarotenu) brání oranžové karotenoidy rozpadu buněčných membrán, které obklopují buňky a mezibuněčné částice. Nejdůležitější buněčnou strukturou, kterou oranžové karotenoidy chrání, je DNA. Jakékoliv poškození DNA struktury vytváří „chybné molekuly" které nevykonávají svou funkci a nakonec rozrušují tělesné funkce.

Karoteny zvyšují buněčnou tvorbu proteinů, opravující oxidované části DNA. Červené karotenoidy spolupracují s oranžovými a potencují antioxidační účinek a většina červeného ovoce a zeleniny obsahuje též velké množství oranžových karotenoidů. Potravní doplňky smíšených karotenoidů obsahujících červené a oranžové barvivo se jeví v ochraně DNA nejúčinněji a opravuje poškozené části molekuly DNA. Tyto účinky posiluje zinek a nikotinamid (vitamín B3).

Oranžové karotenoidy chrání proti rakovině. Alfakaroten může působit v prevenci rakoviny lépe než betakaroten. Oranžové karotenoidy chrání před srdečně-cévními chorobami několika způsoby. U oranžových karotenoidů zjistili výrazné snížení rizika anginy pectoris. Oranžové a červené karotenoidy účinně snižují poškození kůže slunečním zářením a někteří lidé užívají velké množství přípravků s betakarotenem pro výraznější zbarvení pokožky. Samotné užívání betakarotenu nebo jiného karotenoidu nemá na rozdíl od kombinace červených a oranžových karotenoidů preventivní účinek. Vědci předpokládají u oranžových karotenoidů stimulaci imunitního systému. Silnější stimulační účinek byl prokázán u karotenoidů červených oproti oranžovým.

Žluté/zelené karotenoidy (lutein, zeaxantin, alfa a beta kryptoxantin).

Makula je oblast výrazného nahromadění žlutého barviva ve středu sítnice. Světlo z vnějšího prostředí se na makule koncentruje. Analýza makuly prokázala nadměrně velké množství dvou žlutých karotenoidů: zeaxantinu a v menší míře luteinu. Množství těchto karotenoidů v makule převyšuje množství ostatních karotenoidů v tkáních asi stonásobně. Tyto žluté pigmenty absorbují a snižují intenzitu modrého světla na sítnici a tak chrání makulární buňky před poškozením. V oční čočce brání lutein a zeaxantin před fotooxidací a zákalem. Tyto pigmenty jsou jedinými v oku a v prevenci zákalu, MD a jiných degenerativních onemocnění sítnice hrají velmi důležitou roli.
Je dlouho známo, že lidé konzumující tmavě zelenou zeleninu, například špenát a kapustu mají vyšší krevní hladinu luteinu a zeaxantinu a tím nižší výskyt očního zákalu a MD.

Nedávná studie ukázala, že tmavá zelenina obsahuje dostatek luteinu, ale minimum zeaxantinu, což podtrhuje důležitost obou látek v prevenci očních poruch. Nejbohatšími zdroji obou karotenoidů jsou žluté, žlutozelené a oranžové potraviny, což tvoří kolem 40-50 procent celkového počtu karotenoidů v těchto potravinách. Řadí se k nim vaječné žloutky, žlutá kukuřice, kiwi, oranžové sladké papriky, hroznové víno, špenát, pomerančový džus, cuketa a jiné druhy dýně. Protože v očích se nachází více zeaxantinu než luteinu, konzumace světlejších potravin oči více chrání.

Před zákalem se můžete chránit pojídáním alespoň tří porcí ovoce a zeleniny bohaté na lutein a zeaxantin. Mnohé potraviny obsahující xantofyly jsou též dobrým zdrojem vitamínu C. výše zmíněné studie potvrdily důležitou úlohu vitamínu C v prevenci očního zákalu.

Lutein též brání výskytu rakoviny. Ze všech sledovaných karotenoidů, například alfakarotenu, betakarotenu, lykopenu, zeaxantinu a beta kryptoxantinu se prokázal lutein v prevenci nejúčinnější. Hlavními potravinovými zdroji luteinu jsou kapusta, špenát, brokolice, hlávkový salát, rajčata, pomeranče s pomerančovým džusem, celer a výhonky. Vliv v tomto směru neprokázaly potraviny bohaté na betakaroten, jako jsou meruňky, mrkev, mango, meloun, broskve, nektarinky a dýně.

Červené karotenoidy (lykopen a astaxantin).

Červené karotenoidy jsou látky netvořící sice zdroj vitamínu A, ale s antioxidačním účinkem. V lidské krvi tvoří 50 procent všech karotenoidů lykopen a nachází se zejména ve varlatech, nadledvinách a prostatě.

Příjem lykopenu v potravě snižoval riziko některých druhů rakoviny, včetně rakoviny prostaty. Lykopen byl jediným antioxidantem s významně nižší hladinou mužů s rakovinou prostaty oproti zdravým mužů, ačkoliv betakaroten zvyšoval účinek lykopenu. Vědci uvedli, že konzumace potravin bohatých na lykopen jako rajčatové produkty snižují výskyt nebo vývoj rakoviny prostaty, plic a žaludku. Lykopen je účinný v prevenci několika chronických onemocnění, například kardiovaskulárních (srdečně cévních) chorob (KVO).

Lykopen je červené barvivo, které zabarvuje rajčata a další ovoce a zeleninu. Rajčata obsahují z potravin nejvíce lykopenu, dalšími vhodnými zdroji jsou růžový grapefruit, vodní meloun a červené pomeranče. Lykopen mění strukturu ve vařených rajčatech nebo rajčatovém pyré a je lépe zpracován v těle než v syrových rajčatech, Astaxantin můžeme zařadit k nejdůležitějšímu objevu z karotenoidů ve 21. století. Toto červené barvivo se nachází v mořských produktech a v minimálním množství u lidí. Astaxantin je nesilnější antioxidant nacházející se v rostlinném planktonu, mořských tvorech, rybách. Astaxantin se projevuje červeným zabarvením těla (losos, pstruh, krab, krevety) a peří (plameňáci).

Imunitní systém je zajímavým regulační sítí, poskytující ochranu proti látkám způsobujícím rakovinu, růst nádorů a autoimunní poruchy. Astaxantin se vyznačuje silnějším protizánětlivým účinkem než jiné karotenoidy. Potravní doplňky s astaxantinem zvýšily třikrát sílu a vytrvalost mladých atletů užívajících tento přípravek 4 mg denně. Astaxantin odstraňuje antioxidační činností volné radikály a pracovní výkonnost se zvyšuje.

Tato činnost působí proti stárnutí. Astaxantin a méně další karotenoidy s vitamínem E chrání lipidyn (mastné kyseliny) v mitochondriální membráně před oxidativním poškozením. Astaxantin se liší od jiných karotenoidů ve schopnosti, vzhledem ke svým schopnostem rozpouštět ve vodě, jednoduše naložit lapené radikály na vitamín C a vyloučit je z těla. Astaxantin prochází bariérou z krve do mozku, kde působí jako nejúčinnější antioxidant. Tento fakt je nesmírně důležitý, neboť oxidativní poškození se považuje za hlavní příčinu degenerace mozkových buněk. Navíc se astaxantin vstřebává do oční tkáně citlivých na světlo a brání fotooxidaci. Protože se tento účinný karotenoid hromadí v očích vodních živočichů, pozitivně působí u poškození zraku, mozku a centrálního nervového systému.

Potraviny a karotenoidy

Potraviny: meruňky, kantalup, mrkev, citróny, mango, melouny, oranžové a žluté sladké papriky, pomeranče, granadilla, dýně, sladké brambory, mandarinky a hrušky, růžový grapefruit, švestky, granátové jablka, červená sladká paprika, čekanka a vodní meloun, avokádo, chřest, brokolice, růžičková kapusta, zelí, kapusta, sladká kukuřice, zelený listový salát, medový meloun, kiwi, okra, hrášek, špenát a tuřínové výhonky, banány, papája, broskve, syrová a vařená rajčata, chili papriky, špenát.

df

POTRAVINY PRO SPRÁVNÉ TRÁVENÍ
Potraviny pro správné trávení

Správné zažívání je základem zdraví. Mnohé kalorické, chemické potraviny ale zatěžují trávící systém a imunitu nedostatkem živin, toxiny a stresem. Existují možnosti, jak trávení posílit.

Koření

V malém množství vhodné koření stimuluje trávící enzymy, a umožňuje tak natrávení přijímaného pokrmu a vstřebávání živin na rozdíl od chemických léků, které obsahují enzymy, čímž nahrazují a tak brání vylučování enzymů tělu vlastních. Vhodné jsou různé směsi jako Rása, Trikatu či si vyrobte vlastní směs.

Směs na imunitu
recept na díly, tedy např 6 dílů (např. lžic) kurkumy apod. Uchovávejte ve vzduchotěsné sklenici.

6 kurkumy
3 kumín
3 koriandr
3 fenykl
1 mletý zázvor
1 pepř
¼ skořice

Směs používejte na vaření i do hotových jídel.

Chia semínka

Chia semínka na rozdíl od lněných semínek nemusíme nadrtit či namlít, aby se vstřebaly účinné látky. Je ale vhodné je před konzumací na močit na 10 minut do vody, aby neochuzovaly zažívací trakt o tekutiny, neboť chia semínka jsou schopna nasát do sebe 10 x více vody než sami váží. Chia semínka mají očistné účinky na roga ismus, slouží jako prebiotika (potrava pro střevní prospěšné bakterie) a působí léčivě na střevní nemoci (záněty apod.).

Fermentované potraviny

Fermentované potraviny kontroluji škodlivé bakterie a kvasinky, jelikož kyselina mléčná produkující laktobacily v těchto potravinách reguluje kyselost ve střevech a brání růstu škodlivých bakterií, písní a kvasinek.

Velmi dostupnou fermentovanou potravinou je kysané zelí, obsahující zelí, sůl a případně kultury. Kysané zelí je jemně nakrájené hlávkové zelí, které bylo zkvašeno za pomoci bakterií mléčného kvašení.Téměř jakákoli zelenina ale může být zkvašená a uchovávaná až několik let při příznivých skladovacích podmínkách. Nedávný test domácího kysaného zelí zjistil až 10 triliónů probiotických bakterií, podstatně více než probiotika v kapslích, nemluvě o jogurtech.

Aloe vera

Aloe vera je rostlině, která řeší zdravotní problémy zodpovídající za mnohé nemoci moderní doby-chronický zánět a sníženou imunitu vzhledem ke slabému trávení způsobeného škodlivými bakteriemi. Aloe vera zlepšuje přísun živin, má protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky.

Aloe vera posiluje a zlepšuje trávení z těchto důvodů:
• Léčí vředy, syndrom dráždivého střeva, záněty střev jako ulcerózní kolitidu a Crohnovu nemoc
• Odstraňuje kvasinky a parazity
• Odstraňuje zácpu
• Snižuje překyselení žaludku

Užívejte jen čistou nejlépe bio aloe vera bez chemických konzervantů.

Česnek

Česnek je superpotravinou, která má silné protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Odstraňuje tyto mikroorganismy a parazity oslabující zažívací systém. Česnek je velmi účinné přírodní antibiotikum proti běžným bakteriím jako campylobacter bacterium, který infikuje tisíce lidí každý rok.

Současně s tím je nutné omezit či při léčbě dočasně vyřadit ze stravy bílý cukr, polotovary, lepek, kofein, alkohol a geneticky modifikované potraviny. Snižte stres a kupujte potraviny bio a od farmářů.

df

FENOLY V POTRAVINÁCH
Fenoly - protirakovinné a protizánětlivé látky

Fenoly se v přírodě nachází ve velkém množství - vědci popsali tisíce různých druhů. Fenoly se vyskytují ve všech částech rostlin, ve stonku, kořenech, cévním systému, a listech. Fenoly v listech se skrývají v chlorofylu během roku a pouze na podzim se projevují krásnými červenými a purpurovými odstíny.

Fenolová barviva vyzařují barevnou paletu od červené k tmavě purpurové a propůjčují jablkům, bobulím, brusinkám, švestkám, granátovým jablkům, lilku a jinému ovoci a zelenině jejich zabarvení. Léčivé vlastnosti polyfenolů se staly později předmětem zájmu po objevení jejich schopnosti vychytávat volné radikály a pro antioxidační účinky. Vědci objevili, že vitamín C, přírodní nejčastěji se vyskytující lapač ve vodě rozpustných volných radikálů, se nachází ve fenolech ovoce a zeleniny. Vitamíny a fenoly spolupracují ve vychytávání volných radikálů a v jiných účincích. Vědci též zjistili zvýšené protirakovinné účinky při výskytu obou těchto látek.
Fenolové kyseliny

Fenolové kyseliny se nacházejí v ovoci, zelenině a bylinách. Fenolové kyseliny v ovoci, zelenině, semíncích, bylinách, obilí a luštěninách velmi významně chrání tělo před oxidativním poškozením. Nacházejí se v bobulích, citrusech, lilku, mrkvi, brokolici, kapustě, petrželi, okurkách, tykvi, sladkých bramborách, celozrnných obilninách, semíncích a bylinách.
Fenolové kyseliny jsou vynikajícím antioxidantem a významně snižuje oxidativní stres v těle. Každá z kyselin plní své specifické úkoly. Některé brání oxidaci LDL cholesterolu a účastní se prevence aterosklerózy.

Polyfenoly

Antocyaniny jsou rostlinnými barvivy, chránící živočišné druhy před škodlivými volnými radikály. Patří do skupiny polyfenolů, vyskytující se v červeném ovoci s fenolovými kyselinami. V přírodě se nejvyšší množství antocyaninů nachází v částech rostlin vystavených nejškodlivějším vnějším podmínkám, zejména v listech a stonku. Koncentrují se též v slupkách většiny červeného ovoce.

Bobule obsahují množství antocyaninů, zodpovídající za antioxidační účinek tohoto ovoce. Pozitivní efekt konzumace bobulí zahrnuje:

• zlepšení zraku
• kontrola cukrovky
• zlepšení krevního oběhu
• prevence rakoviny
• zpomalení stárnutí

Proantocyanidiny

„Francouzský paradox" popisuje nízký výskyt srdečních onemocnění mezi Francouzi navzdory vysokotučné stravě. Hlavní faktor, který rozlišuje Francouze od jiných obyvatel západní Evropy spočívá v pití červeného vína s jídlem. Tento rozpor mezi výživou a srdečním onemocněním zaujal vědce již před mnoha lety. Mnohé studie se zabývaly otázkou, zda alkohol nebo polyfenoly v červeném víně působí preventivně proti nemocem. Vysvětlení vyplývá z fenolových fytochemikálií v červeném víně. Červené i bílé víno obsahuje fenoly. V červeném víně se však vyskytují ve vyšším množství a zdají se lepším zdrojem antioxidantů než bílé víno.

Katechiny

Fenoly zvané katechiny, aktivní látky v zeleném čaji, jsou silné antioxidanty a chrání před nemocemi.Přibližně 35 % zeleného čaje tvoří pevné látky, z nichž katechiny tvoří polovinu. Zelený čaj obsahuje fenolové kyseliny, karotenoidy, chlorofyl, minerály, kofein, teofylin, teobromin a jedinečnou aminokyselinu, teanin. Černý čaj obsahuje 5-10 % katechinů.

Moderní vědecké výzkumy zdravotních účinků čaje začali v 70.letech poté, co u osob pijících čaj se snížilo riziko onemocnění rakovinou, srdečními záchvaty, mrtvicemi, infekcemi, průjmem a zubními kazy. Nyní po 25 letech se vědecky u čaje prokázaly následující účinky:
• podpora hubnutí
• podpora imunity snížením volných radikálů
• prevence vzniku a rozvoje nádorů
• zabránění vzniku a růstu nádorů
• regulace hladiny cholesterolu
• snížení rizika mrtvice
• udržování normální hladiny krevního tlaku a krevního cukru
• inhibice bakteriální, virové a plísňové infekce
• ochrana kůže před UV zářením
• udržování pevnosti kostí
• snížení alegických reakcí
• neutralizace negativních účinků při konzumaci přepáleného masa

Flavonoidy

Flavonoidy patří k velké skupině polyfenolů, čítajících přes 4000 druhů, které se nacházejí v ovoci, zelenině, ořeších, semíncích, víně a čaji. Západní strava obsahuje odhadem 100-1000 mg flavonoidů denně. Tyto látky pro významné a různorodé pozitivní účinky na zdraví doporučují vědci označovat „přírodními výživovými biologickými stimulátory". Tyto látky ovlivňují reakci těla na vnější stres a průběh nemoci. Hlavní účinky flavonoidů zahrnují regulaci imunitní funkce, prevenci oxidace mastných kyselin, prevenci rakoviny a srdečního onemocnění, snížené alergií a prevenci před virovými a bakteriálními infekcemi. Běžně funkci flavonoidů podporuje vitamín C.

Isoflavonoidy-účinné fytoesterogeny
Isoflavonoidy tvoří různorodou skupinu flavonoidů s jedinečnými účinky. Nacházejí se v luštěninách, zejména sóje, ve vojtěšce, kudzu, červeném jeteli, petrželi, kořeni lékořice (nikoliv ve sladkých výrobcích z lékořice) a v obilninách. Sója upoutala pozornost vědců preventivním účinkem před srdečním onemocněním, úlevou od příznaků menstruačních a menopauzálních a v prevenci rakoviny. Sója je však také alergen a pokud není fermentovaná jako tempeh, edamame či miso, je i obtížně stravitelná.

Fenoly v potravinách

Bobule, švestky, granátové jablko, hroznové víno a jejich šťávy, meruňky, pomeranče, a jejich šťávy, hrušky, citróny, zelený čaj, bylinné čaje, limetky, luštěniny
rebarbora, červené víno, rajčata, a výrobky z rajčat, broskve, grapefruit

df

SPRÁVNÝ VÝBĚR POTRAVIN
Správný výběr potravin

Správný výběr potravin a optimální chování při jídle posílí seberegulační síly organismu. Vyrovnané a dobře strávené jídlo vytvoří v celém člověku tak silný pocit blaha, že budete sami od sebe chtít tento zážitek opakovat.

Popišme si několik doporučených základních potravin, které by měly být často konzumovány, aby se zajistilo optimální zdraví.

Několik zásad výběru potravin

1. Potraviny, které jsou vypěstovány tam, kde člověk bydlí, jsou všeobecně
stravitelnější než dovážené jídlo. Kromě toho by mělo být jídlo dle
možnosti konzumováno v době, ve které roste.

2. Jídlo, na které je člověk již po generace zvyklý, je příznivější než „cizí".

3. Nejezte a nepijte nic, co přijde rovnou z lednice. Nic neoslabí dlouhodobě více trávení.

4. Dobře uvařené teplé jídlo podporuje trávení. Jezte proto přednostně
teplé jídlo.

5. Strava by měla být čerstvě připravena. Nepoužívejte, pokud možno,
především ne konzervy.

6. Ohřáté jídlo je nezdravé. Hromadí se v něm volné radikály, urychlí
stárnutí těla a zkalí mysl.

7. Místo bílého rafinovaného cukru používejte dle možnosti palmový cukr, hnědý třtinový cukr nebo za studena odstředěný kvalitní med. Víc než tři čajové lžičky sladidla navíc tvoří toxiny!

8. Potraviny, jež silně blokují kanálky, jsou: zkysané mléčné výrobky (sýr,
tvaroh, kefír, jogurt), kyselé potraviny (nakládaná zelenina a okurky,
citrony bez sladidla), čokoláda, kakao a příliš mnoho sladkostí. Používejte
je co nejméně, a když, tak v poledne .

9. Požívání masa není odmítáno. Zásadně ale platí za
potravinu, která je těžce stravitelná a tím zatěžuje tělo a podporuje jeho
rozklad. Kdo jí maso, musí mít silné trávení; lépe jíst maso v poledne a ne více než 3xtýdně.
Místo vepřového a hovězího masa jezte raději drůbež nebo zvěřinu. Ryby jsou lehce stravitelné, ale jezte více sladkovodní.

10. Kvalitativně méně hodnotnou potravu, jako je rozvařené jídlo, můžete
zlepšit: přidejte trochu zázvoru a ghí. David Frej

imunita
Silný imunitní systém

Během roku jsou lidé vystaveni virózám a bakteriálním infekcím. S nastupujícím jarem se objevují nejen nachlazení, ale také jarní alergie na pyly a prach, například senná rýma. Následující rady se týkají posílení imunity nejen na jaře, ale na celý rok.

Druhy imunity

Rozlišujeme imunitu vrozenou, danou při narození a tvořící bariéru proti mikrobům. Získaná imunita představuje sekundární ochranu proti škodlivým choroboplodným zárodkům a lze ji získat proděláním infekčního onemocnění, po kterém si imunitní buňky pamatují daného mikroba a při příštím setkání již signalizují imunitnímu systému, že je nutné proti těmto malým vetřelcům vyrábět protilátky, které je zneškodní. Také očkování patří k získané imunitě, ale některá očkování lze řadit ke zbytečným a zatěžujícím organismus, nedoporučuji například očkování proti pneumokokům, tuberkulóze nebo chřipce. Většina civilizačních nemocí je způsobena špatným životní stylem, nevhodným jídelníčkem a vnějšími negativními vlivy, jako jsou toxiny v ovzduší a v potravě. K hlavním faktorům, který snižuje imunitu, patří též stres. Nepravidelná životospráva, nezdravá strava, a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku.

Příčiny a projevy oslabené imunity

Z hlediska přírodní medicíny lze považovat za příčiny imunitních nemocí znečištěné ovzduší, stres, metabolická onemocnění, nesprávné životní návyky, oslabující imunitní systém, kdy bakterie a viry napadají organismus. Též genetické vlohy hrají určitou roli.

K nejčastějším projevům oslabené imunity patří:
-opakované infekční onemocnění
-únava bez patologického nálezu
-náchylnost k onemocnění
-nedostatek energie

Jak imunitu podpořit

Přírodní a zejména východní medicína předchází poruchám imunity správným životním přístupem, kdy vhodnou stravou, pohybem, spánkem, protistresovou meditací a relaxací a bylinami upraví nerovnováhu ještě v době, než nemoc naplno propukne. Při překyselení, hromadění odpadních látek nebo stresu se imunita oslabuje a umožňuje patogenním organismům jako viry a bakterie, aby se projevily.

Strava a imunita

Potraviny snižující imunitu. Z hlediska stravy je vhodné vyloučit těžce stravitelné potraviny jako tvrdé a plísňové sýry, jogurty, červené maso (hovězí, vepřové, skopové, jehněčí), bílou pšeničnou mouku a běžné levné rostlinné oleje.
Vhodné potraviny na imunitu. Doporučuje se naopak konzumovat domácí (čerstvý) luční med, loupané mandle, česnek, ryby, hrách, šitaké, citrusy dopoledne, jablka, lněný olej, celozrnné obilniny, ghí (přepuštěné máslo), podmáslí, 2 dl nehomogenizovaného teplého bio mléka se špetkou zázvoru a kardamomu, dušenou zeleninu.

Detoxikace a imunita

Detoxikační procedury, speciální masáže, orientální sauna a režim nastavuji individuálně podle zdravotního stavu a metabolismu,
Vede výrazně k posílení a harmonizaci imunity a postupném odstranění alergií, rýmy, onemocění dýchacích cest, průdušek apod.

Byliny na posílení imunity

Amalaki (Emblica officinalis) - indický angrešt je nejznámějším tonikem a nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu C, který se nezničí ani varem a úpravou do kapslí. Je to jeden z nejsilnějších antioxidantů. Nově máme v nabídce Amlu sušenou s třtinovým cukrem. Amrita (Tinospora cordifolia) zvyšuje odolnost proti nemocím, posiluje imunitu. Má hořkou chuť, protizánětlivé a protikřečové účinky. Ašvaganda (Withania somnifera) je jedna z hlavních bylin podporující tvorbu odžasu, tedy posilující imunitu. Zvyšuje odolnost a sílu. Kutki (Picrorhiza kurroa ) posiluje nejen imunitu, ale také játra. Tulsi je možné užívat v kapslích, a vhodné pít některý z čajů Tulsi ze svaté bazalky (Ocimum sanctum). Tulsi, elixír zdraví, má mnoho zdravotních účinků a mimo jiné posiluje imunitu a dýchací systém. Lze je pít v různých chuťových podobách. Chřest hroznovitý, Śatavari (Asparagus racemosus) , posiluje ženský organismus a imunitu. Echinacea je vhodná ke krátkodobému užívání při nachlazení. Ginkgo patří také k imunitu podporujícím bylinám, nejen na prokrvení. Též Aloe vera a česnek posilují imunitu. Unikátní je směs řas a zázvoru v Alga Forte, zejména pro spirulinu a chlorellu, které výrazně posilují imunitu. Kalmegh nahrazuje ve svých účincích zakázaný Neem a působí nejen na játra, ale také na imunitní systém.

Odpočinek a pohyb

Relaxace, autosugesce a meditace zvyšují imunitu. Cvičení zvyšuje tvorbu krvinek, zodpovědných za imunitu. Ve spánku se uvolňuje nejvíce aktivátorů imunity, zejména pokud chodíme spát před půlnocí a spíme max. 7 hodin.

Jóga doporučuje na imunitu:
1.Širšásan (stoj na hlavě) - nevhodné pro začátečníky a při srdečně-cévních nemocích.
2.Sarvagnásan (stoj na ramenou)

dr.Frej

ALKOHOL
Alkohol a zdraví

Alkohol se pil v historii v rituálech a při různých příležitostech, zejména šlo o fermentované nápoje. Výroba kvašených nápojů je doložena již ve starověku. Sumerové a Babyloňané vařili pivo, Řekové a Římané uměli vyrábět vína a jejich zkušenosti se rozšířily po celém světě. Konzumace piva a vína se stala součástí životního stylu většiny národů a snad jen islám důsledně odmítá alkoholické nápoje.

PITNÝ REŽIM
Pitný režim

V tomto článku se popíšeme některé základní zásady zdravého pitného režimu.
K základnímu pravidlu správného pitného režimu patří vyloučení jakýchkoliv studených nápojů. Ledové nápoje z ledničky nebo s ledem jsou velmi škodlivé, zejména před, během či po jídle. Studené nápoje vyvolávají v organismu jakýsi šok, který zpomaluje metabolismus, takže například zpomalují hubnutí, přestože se tvrdí, že ochlazením se tělo stimuluje k tvorbě tepla a výdeje kalorií.

Základní pravidla pitného režimu

K základním pravidlům u pitného režimu patří:

- nepít ledové nápoje nepít 45 minut před jídlem (hasí trávící oheň a sekreci žaludečních šťáv),

- 30 minut před jídlem vypijte zázvorový čaj (1/4 lžičky mletého nebo ½ lžičky nastrouhaného čerstvého zázvoru zalít horkou vodou a teplé vypít) nebo

- doporučuje pít po douškách teplou vodu s citrónem, případně čaj masala (indický kořeněný čaj) nebo čaj z koření KKF během jídla pro zvlhčení polykaného sousta a zlepšení zažívání, nejvýše však 1 malý šálek (asi 1.5 dl),

- při jídle lze pít 1-2 dl kvalitního červeného vína (které navíc obsahuje látky, které chrání před srdečně-cévními nemocemi). V Ájurvédě se užívá na trávení kořeněné bylinné víno zvané drakša),
- nepít 45 minut po jídle (zapití jídla naředí trávící enzymy a zhoršuje z dlouhodobého hlediska trávení, čímž se následně tvoří toxiny.)

Celkově lze říci, že se doporučuje vypít v běžném režimu asi 1.5 až 2 litry tekutin denně, u osob s pomalým metabolismem, zejména pokud chtějí zhubnout, mají pít nejméně, jen při žízni. Větší množství tekutin nad 2.5 litru zatěžuje ledviny a příliš zavodňuje organismus. U mých klientů zjišťuji, že jim neustálé hlídání 10 sklenic denně způsobuje stres, neboť často nemají potřebu pít takové množství vody.

Co pít?

Voda. Nejvhodnějším nápojem je pramenitá voda, nebo přefiltrovaná pitná voda. Balená voda v PET lahvích obsahuje mnoho bakterií následkem nevhodné přepravy a skladování, zejména v současném letním počasí. Z plastu se také do vody uvolňuje škodlivé látky jako ftaláty. Doporučuji pít jen vodu a nápoje o pokojové teplotě, nikoli chlazené nebo z ledničky.

Čaj bylinný. Některé čaje mají prospěšný účinek pro nás všechny, například mátový, roiboos, fenyklový, tulsi či guduchi (amrit).

Čaj černý. Nepříliš vhodný, má mnoho kofeinu a méně účinných látek než čaj zelený.

Čaj zelený. Vhodný příležitostně, obsahuje sice antioxidanty a další prospěšné látky, ale také kofein.

Káva. Musíte-li pít kávu, raději s kofeinem (!), neboť bezkofeinová obsahuje škodlivé chemikálie. Jedna káva po obědě zlepšuje trávení.

Slazené nápoje. Zcela nevhodné, obsahují mnoho cukru a kofeinu.

Medová voda. Vodu vařte asi 10 minut, lze ji ochutit citrónovou šťávou (z půlky citrónu na 1/4 litru vody). Občas můžete přidat špetku mletého zázvoru. Vodu použijte raději pramenitou, nesycenou kysličníkem uhličitým. Pijte ráno nalačno.

Mléko. Na pití mléka existují dva rozdílné názory. Z jednoho pohledu mléko pije v dospělosti jen člověk. V obchodech lze navíc zakoupit jen pasterizované, homogenizované mléko. Homogenizací a pasterizací se mléko zahřívá na vysoké teploty, čímž se nevhodně mění kvalita mléka. Na druhé straně, jogíni žijí i několik let jen na mléku, které zahrnuje vlastnosti živočišných a rostlinných potravin, a nezpůsobuje zabíjení zvířat, neboť je nabízeno dobrovolně. Pokud pijete mléko (vápník je obsažen ve vhodnější formě v jiných potravinách, takže ani pro děti není kupované mléko příliš vhodné), pijte maximálně 2 dl denně, jen teplé (ohřáté na 80 st.C s přidanou špetkou kardamomu, protože mléko a mléčné výrobky zahleňují a kardamom neutralizuje tento nežádoucí účinek mléka). Varuji před různými jogurtovými a ovocnými mléky a nápoji, plnými konzervačních látek a cukrů (i když na obale najdete bez cukrů, všímejte si složení. Často se ve výrobku nacházejí cukry jinak pojmenované (například látky s příponou -óza znamenají cukr, např. fruktóza-ovocný cukr). K nejsnadněji stravitelným potravinám patří domácí podmáslí.

Šťávy zeleninové a ovocné. Citrusové nápoje (grapefruit, citrón) pijte spíše v zimě, jen dopoledne, jinak namísto ovocných šťáv raději dávejte přednost zeleninovým šťávám, které mají zásaditou povahu.

df

CUKROVKA
Cukrovka a její léčba stravou a bylinami

Cukrovka (diabetes mellitus) patří k onemocněním, které se epidemicky šíří po celém světě. Jedná se o jedno z typických civilizačních nemocí.

Příčina cukrovky

Nemoc často probíhá bez příznaků, ke kterým patří časté močení a žízeň. Dlouhodobě neléčená ohrožuje život nebezpečnými komplikacemi. Podle moderní medicíny se jedná o nevyléčitelnou chorobu. U typu 1 často k úplnému vyléčení nedojde pro dědičné poškození slinivky, ale u cukrovky dospělých lze životosprávou, stravou a bylinami často průběh a profesi této nemoci zvrátit, jak mám ověřeno ve vlastní praxi.

Ájurvédská medicína považuje cukrovku za poruchu metabolismu. Také z jejího pohledu se jedná z hlediska léčení o složitou záležitost. U dospělých je cukrovka způsobena zvýšením energie zvané Kapha v žaludku (kde Kapha převážně sídlí) následkem nesprávné, Kaphu zvyšující stravy (nadbytek sladkých, tučných rafinovaných potravin a mléčných produktů), špatné životosprávy, sedavého způsobu života, a nadměrného stresu. Zvýšenou Kaphu provází oslabené trávení, způsobující vysokou hladinu krevního cukru (hyperglykémii). Toxiny způsobené Kaphou se následně usazují v různých tkáních. Neléčená cukrovka může být také Váta onemocnění dané nepravidelným trávením, nespavostí, únavou, častým močením, kdy nerovnováha narušuje činnost slinivky, tvořící inzulin (hormon, který reguluje hladinu krevního cukru). Méně často se vyskytuje typ Pitta cukrovky (tmavá moč, horečka, překyselení, podrážděnost), kdy zvýšené agni (neboli trávící oheň) poškozuje tkáň slinivky.

Léčba cukrovky stravou a bylinami

Léčba stravou a vhodné byliny se zaměřují podle toho, o jaký typ se jedná. U všech typů je základním pravidlem harmonizovat agni (trávení) vhodným kořením (fenykl, kardamom, koriandr, fenykl, zázvor, pískavice; všem konstitucím pomáhá římský kmín). Lze použít též účinnou směs koření pod názvem Trikatu.

Kurkuma je velmi účinným kořením na cukrovku. Pokud není tkáň slinivky příliš poškozena, doporučuje se začít léčbu kurkumou třikrát denně nejméně měsíc. Dále prospívá syrová zelenina, šťávy a saláty, vařené celozrnné potraviny a vyloučení živočišných potravin včetně mléčných produktů.

K hlavním bylinám používaných v léčbě cukrovky patří:
• mumio (mohutné tonikum z Himalájí obsahující 84 minerálů)
• gymnema sylvestre (známé pod názvem Gurmar- znamená zabíječ cukrů), která podporuje rovnovážnou hladinu krevního cukru a snižuje chuť na sladké
• guggulu (snižuje cholesterol a netoxikuje organismus)
• amalaki (regenerační přípravek a nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C)
• neem či kalmeg (hořká bylina, podporuje játra a slinivku, čistič krve)
• guduchi (amrit, nektar nesmrtelnosti, posiluje žlázy včetně slinivky)

Z asán je vhodný Pozdrav slunci a jogínské dechové cvičení Pránajáma.

MUDr. David Frej

LEPEK
Lepek

Intolerance lepku (odborně celiakální sprue, celiakie) se považuje za geneticky podmíněné autoimunní onemocnění, a postihuje každého dvoustého člověka.

Co je lepek a gliadin?

Lepek se definuje jako bílkovina v moučném prášku obilného zrna, vzniklá po odstranění škrobu, která je toxická pro osoby, netolerující tuto látku. V lepku se nacházejí dva druhy bílkovin, gliadiny a gluteniny. Gliadin je směsí řetězců bílkovin (polypeptidů), které vznikají rozkladem bílkovin lepku v zažívacím traktu. Peptidy se skládají z řetězce aminokyselin, z nichž některé sekvence právě vyvolávají škodlivou reakci. Kromě pšenice takto organismus reaguje tedy i na žito a ječmen. U ovsa se provádí výzkum, nakolik oves lze nebo nelze konzumovat. Většinou se odborníci přiklání k názoru, že oves je nutné po individuálním zvážení buď vyloučit nebo omezit na velmi malé množství. Gliadin podle jedné teorie poškozuje přímo sliznici tenkého střeva, podle jiných názorů se lze domnívat, že vyvolává ve sliznici tenkého střeva zánětlivou reakci. Dochází k narušenému vstřebávání živin, minerálů a vitaminů.

Diagnostika a příznaky

Nemoc se zjistí u dětí kolem prvního až druhého roku, u dospělých pravidelně konzumujících obiloviny se nemoc objeví mezi třicítkou až čtyřicítkou. Krevní testy se zaměřením na protilátky prokazující celiakii a enterobiopsie (odebrání vzorku sliznice tenkého střeva, nejprůkaznější vyšetření celiakie) se provádí u osob s dědičnou zátěží a příznaky upozorňujícími na takové onemocnění.

K hlavním příznakům, kdybychom měli myslet na celiakii patří průjem, bolesti břicha, plynatost, chronická únava a slabost, hubnutí, které ale není provázeno nechutenstvím, kožní projevy, bolesti hlavy, bolestivá menstruace, sterilita.Někteří nemocní se neprojevují žádnými příznaky. Výraznější projevy - průjem, nadýmání a hubnutí - postihují jen kolem 30 procent nemocných. Nebezpečí konzumace lepku v případě této nemoci spočívá v až stonásobném větším riziku rakoviny trávícího traktu (tenkého střeva, jícnu) nebo lymfomu (teploty, bolesti břicha, průjmy a hubnutí, krvácení). Riziko rakoviny se snižuje na úroveň v běžné populaci po 5-letém dodržování diety.

K nejčastějším neurčitým příznakům patří mírná slabost, bolest v kostech, zánět žaludku nebo také jen nedostatek určitých minerálů. Mohou se objevovat bílé skvrnky na nehtech, suchá pokožka, poruchy paměti po konzumaci lepku, bolest v krku. Nemoc může být spojena s jinými nemocemi autoimunního typu (kdy protilátky poškozují vlastní orgány a tkáně jako je cukrovka závislá na inzulinu a zánět štítné žlázy), dále s jaterním poškozením, revmatoidní artritidou, poškozením ledvin a psychickými poruchami. Porucha imunity také vyvolává chronický únavový syndrom.

Intolerance lepku je často spojena s laktózovou intolerancí (nesnášenlivost většiny mléčných výrobků), neboť poškozené klky sliznice tenkého střeva neuvolňují enzymy laktázu, rozkládající mléčný cukr.

Při stoprocentním dodržování bezlepkové diety se střevní klky během šesti měsíců až jednoho roku zhojí a laktózová intolerance vymizí. Bez problémů lze v každém případě z mléčných výrobků konzumovat kozí a ovčí výrobky.

Léčba u intolerance lepku

Přestože léčba je relativně jednoduchá, vyžaduje stoprocentní ukázněnost a vyřazení zakázaných potravin. Zvláště v západní stravě a obchodech s potravinami lze najít lepek v mnoha zdánlivě bezpečných potravinách, polotovarech i nápojích. Bezlepková dieta je tudíž taková, které zahrnuje potraviny neobsahující ani stopu lepku. V bezlepkových potravinách by obsah lepku neměl překročit 0.02%. Stoprocentní vyřazení nevhodných potravin zmírní obtíže a přináší výrazně zlepšení již během dvou až tří týdnů. Existuje forma, kdy nemocný nereaguje na dietní opatření nebo po určité době přestane dieta účinkovat. Pak je léčba velmi složitá. Nedodržování dietních opatření může přivodit komplikace se smrtelnými následky.

Strava bez lepku

Základním opatřením je zákaz konzumace pšenice a všech pšeničných výrobků, žita, ječmene a většinou i ovsa.
U pšenice existují další druhy, nevhodné u celiakie skrývající se pod názvy jako tvrdá pšenice (semolina) v těstovinách. Špalda stejně jako kamut jsou druhy pšenice, bulgur je upravený druh pšenice. Také pšeničným klíčkům je třeba se vyhnout. Stejně tak odrůda triticale, obilniny vzniklá zkřížením pšenice a žita není vhodná. Kukuřici lidé trpící celiakií mohou jíst, pokud na ní nejsou alergičtí. Rýže je velmi vhodnou obilninou, zejména basmati rýže. Pro výrobu některých rýžových a sójových nápojů se však používá enzymů z ječmene.

K povoleným obilninám patří pohanka, jáhly, amarant, quinoa. Často také bývají bezpečné potraviny (pohanka) kontaminovány pšenicí (pěstováním na stejných polích; zpracováním tam, kde se vyrábí pšeničná mouka) nebo na ně reaguje jedinec alergií, která nemá nic společného s intolerancí lepku. Nejlépe je pozorovat reakce vlastního organismu na sporné potraviny a přizpůsobit tomu stravu.
Z olejů je nejzdravější extra panenský olivový olej. Též luštěniny, jako fazole, cizrna, hrášek, čočka a sója jsou povoleny. Z mouky lze najít sójovou, amarantovou nebo rýžovou mouku v obchodech se zdravou výživou.

MUDr. David Frej

LETNÍ TYPY PRO ZDRAVÍ
Letní tipy pro zdraví

Letní období je příjemným obdobím s dlouhými slunečními dny a možnostmi pro různé aktivity.

1. Dodržujte vhodný pitný režim. Pijte více vody přes den, přibližně 1 litr dopoledne a odpoledne podle žízně. Tekutiny pijte během cvičení a sportu. Na cesty používejte eko plasty, běžné plastové lahve vylučují do vody škodliviny jako jsou ftaláty. Pijte přibližně dva litry denně, omezte pití po 20 hodině.

2. Chraňte si před sluncem hlavu. Noste pokrývku hlavy a mažte se přírodními krémy. Na popálení od slunce používejte aloe vera gel nebo kvalitní kokosový olej. Ochlazující a protizánětlivý účinek aloe či kokosového oleje léčí velmi dobrou mastí je též Borovea.

3. Pohyb. Velmi vhodné je kombinovat aerobní (jogging, rychlá chůze, nordic walking, plavání) a posilovací cvičení.

4. Jezte stravu v přirozeném stavu. Čerstvé ovoce a zelenina, které jsou sezonní, dodávají živiny, vitaminy a minerály. Vhodné jsou i ředěné ovocné a zeleninové šťávy. V létě lze jíst saláty. Lehce stravitelné bílkoviny se nachází v ořeších, semínkách, výhoncích, sóje, podmáslí, tvarohových sýrech. Sladkovodní ryby, zvěřina, kozí maso a krůtí maso jsou lehčeji stravitelné živočišné bílkoviny.

5. Společný čas s rodinou. Léto je ideální na výlety s přáteli a rodinou. Naplánujte si turistické túry, procházky, výlety na kolech. Léto je čas, kdy může být nejvíce ve spojení s přírodou.

6. Relaxace a dýchání. Věnujte více času relaxaci a harmonizaci organismu. V létě máme možnost být déle venku a světlo je hlavní faktor působící na biologické hodiny a hormonální systém. Naučte se správně dýchat a provádějte hluboké dýchání denně.

7. Čas na letní čaj. Do 1 litru kvalitní, nejlépe pramenité nebo filtrované vody dejte 6-8 nálevových sáčku Tulsi čaje a nechejte stát 2 hodiny na slunci. V noci můžete louhovat květy a listy některých bylin ve vodě za působení měsíčného světla. Tato voda navozuje vhodně spánek. Přidejte několik jasmínových květů případně citronovou kůru.

8. Bylinné přípravky. Vhodné jsou zejména přírodní vitamin B, antioxidanty, které chrání před stresem, škodlivinami a volnými radikály. Vhodné jsou Amalaki, Tulsi, dong quai, hloh, heřmánek, máta apod..

čerpáno dr. Frej

POLOTOVARY
10 důvodů, proč nejíst polotovary

Byli jsme vedeni k víře, že zpracované potraviny nám dají odpověď v dnešním uspěchaném životě. Smutnou skutečností je, že zpracované produkty jsou všude, kam se podíváte, a je stále těžší se jim vyhnout.

Zpracované potraviny jsou také mnohem pohodlnější na přípravu. Je tak mnohem snazší upéct dort z krabičky, když smícháte suchou směs s vejcem a trochou oleje. Ale jaká je cena za toto zdánlivě velké pohodlí ?
1. Zpracované potraviny jsou návykové a mohou způsobit přejídání

Potraviny se skládají ze sacharidů, bílkovin, tuků, vlákniny a vody. Pokud jsou potraviny zpracovávány průmyslově, například vláknina, voda a živiny jsou odstraněny a v ostatních případech naopak jsou ingredience koncentrovány. V každém případě, zpracování mění způsob, jakým jsou metabolizovány a zužitkovány v těle.
Konzumace zpracovaných nebo vysoce koncentrovaných potravin může uměle stimulovat dopaminové neuropřenašeče, který vyvolávají závislost. Tímto způsobem budete jíst potraviny, kterým chybí živiny a vláknina, ale vytvoří příjemný pocit. Závislost na jídle začíná tak, že se cítíte dobře, když jíte tyto potraviny a vytváří pocit, že lépe chutnají. Toužíte zažít tento příjemný pocit znovu a znovu a je to tady ... takto začíná závislost na potravinách.

2. Zpracované potraviny vedou k obezitě

Přísady přidávané do zpracovaných potravin, jako je sirup s vysokým obsahem fruktózy, cukru a MSG (glutamátu), jsou spojeny k nárůstem tělesné hmotnosti a obezitou.
V nové studii by dětská obezita mohla být snížena o 18 procent , a to pouhým zákazem reklam na sladkosti během pořadů pro děti. Australská vláda jedná ve větším zájmu o zdraví svých dětí, a televizní reklamy propagující sladkosti pro děti byly zakázány před několika lety.

3. Zpracované potraviny často obsahují složky, které nerespektují princip správné kombinace jídel

Tyto nesprávné kombinace v polotovarech vedou k nízké energii, špatnému trávení, nemocím, překyselení a přibývání na váze. Například zmrazené maso a sýr v pizze. Sýr (mléčný produkt), maso (živočišné bílkoviny ) a korpus pizzy (obilnina-mouka) je kombinace, která je katastrofou na váš trávicí systém. Neprojeví se třeba hned, ale až za pár let nemocí, kterou si vůbec se špatnými kombinacemi nespojíte.

4 . Zpracované potraviny přispívají k nevyváženému vnitřnímu ekosystému

Porušená mikroflora vede k zažívacím problémům, přejídání, nemocím a chorobám. Prospěšná mikroflóra nemůže přežít v trávicím traktu, který je atakován nezdravou stravou. Prospěsné bakterie se živí potravinami z přírody a nikoli umělou hmotou.

5 . Strava s vysokým obsahem zpracovaných potravin může vést k depresi, problémy s pamětí a změnami nálad

Složky ve zpracovaných potravinách jsou často nejlevnější a bez výživových hodnot. Například rafinované tuky a oleje používané ve zpracovaných potravinách nahrazují zdravé esenciální mastné kyseliny nezbytné pro zdravou hladinu cukru v krvi, náladu a paměť. Vaše srdce, hormony a mozek poškozujete, pokud se rozhodnete jíst tyto tuky a oleje . Místo toho raději vybírejte organické, nerafinované za studena lisované tuky a oleje.

6 . Zpracované potraviny jdou často ruku v ruce s životním stylem fast-foof

Většina lidí si volí pohodlí, zejména v dnešním uspěchaném životě? Lidé tak ztrácejí kontakt s přirozenou chutí potravin, což často vede k nárůstu tělesné hmotnosti. Navíc stres vysílá špatné signály do vašeho trávicího systému, který by měl být v klidovém režimu, aby trávil správně.

7 . Popisy na obalech zpracovaných potravin jsou často zavádějící a mají škodlivé účinky na zdraví

Mnohé názvy a tvrzení jsou klamavé, například " bez cukru" znamená, že obsahuje umělá nebo náhradní údajně zdravá sladidla jako agáve, sirup s vysokým obsahem fruktózy.Kromě toho mohou výrobci skrývat, že se jedná o GM (geneticky modifikovanou) potravinu a škodlivé látky , jako je glutamát označují slovy jako "přírodní látky určené k aromatizaci" nebo "schválené koření".

8. . Strava s vysokým obsahem zpracovaného masa (párky v rohlíku, mleté maso) jsou spojeny s různými formami rakoviny

Jedním z důvodů rizika rakoviny je používání konzervačních prostředků používaných při zpracování masa. Řada studií spojila zpracované maso s rakovinou z mnoha dalších důvodů. " Zpracované maso obsahuje vysoký obsah soli a tuku. Kromě toho jsou chemické látky jako dusitany přidávány pro zvýraznění barvy a zabránění kontaminace. Dusitany se mohou v žaludku změnit na karcinogenní nitrosaminy.

9. Jíst příliš mnoho zpracovaných potravin může vést k neplodnosti a podvýživě

Zpracované potraviny, například obilí, neobsahují důležité vitamíny a živiny, které vaše tělo skutečně potřebuje. Tyto zpracované potraviny lze jíst ve velkém množství a přitom být podvyživení. Studie na zvířatech ukázaly, že konzumace této stravy po více než tři generace způsobuje konec reprodukce. Dnes je neplodnosti na vzestupu.

10. Zpracované potraviny mají dlouhou trvanlivostí , ale zkracují lidský život !

Chemické látky, přísady a konzervanty přidávané do zpracovaných potravin umožní, že výrobek vydrží dlouhou dobu bez žluknutí, a zvýrazní chuť jídla . Výrobci potravin tráví čas, peníze a výzkum na vývoji krásného obalu a strategii k prodloužení trvanlivosti, s malým zájmem o to, jak potraviny ovlivní váš život či zdraví. DF

PÁLENÍ ŽÁHY
Pálení žáhy - co s tím?

Pálení žáhy, která se ve skutečnosti nevztahuje k srdci, je běžný zažívací problém, který nastane, když se žaludeční kyselina, ve směsi s částečně stráveným jídlem nebo tekutinami, vrací do jícnu a způsobuje podráždění (tzv. reflux).Mnozí lidé si stěžují na příznaky pálení žáhy alespoň jednou týdně . Zatímco občasné pálení žáhy není důvodem k obavám, mohou dlouhodobé obtíže vést k poruchám zažívacího systému . Bez ohledu na frekvenci, s jakou se tyto obtíže opakují, existují přírodní způsoby, jak najít úlevu.


1. Žvýkejte - ale lépe přírodní žvýkačky

Při žvýkání se více slin vytváří. Sliny jsou alkalické, a mohou pomoci neutralizovat kyseliny z potravin, které se konzumují opakovaně a tím snížit pocit pálení na hrudi, což je nepříjemný příznak pálení žáhy .

2. Vypijte sklenici vody

Místo toho, abyste sáhli po lécích, pomůže voda. Pacienti v nedávné řecké studii, kteři vypili sklenici vody, když se objevovalo pálení žáhy, pocítili úlevu. Pitná voda pomáhá zvýšit pH v těle a snižuje příznaky pálení žáhy.

3. Správné držení těla

Hrbení a postoj s ohnutými zády stlačuje žaludek, snižuje jeho kapacitu a vyvíjí tlak na něj. Jiným způsobem, jak poskytnout žaludku dostatečný prostor pro trávení jídla je poloha ve spánku buď na pravé nebo levé straně , ale ne na žaludku. Vzpřímený postoj, se zvednutou hlavou a rovnými rameny také pomáhá lidem snížit výskyt pálení žáhy .

4. Dýchejte hluboko a často

Hluboké dýchání se nabízí jako způsob, jak zklidnit nervy. Nicméně, jedná se také o účinný způsob na snížení množství vzduchu, který se polyká. Kromě toho, hluboké dýchání může napomoci posílit svaly, které obklopují svěrač , který je umístěn v dolním úseku jícnu. To může sloužit jako nástroj při snižování příznaků z refluxu kyseliny. Tato technika je rychlá a snadná, a může být prováděna kdekoliv a kdykoliv .

5. Změna stravy

Existuje celá řada potravin, které jsou známé svou úlohou v pálení žáhy. Z některých těchto potravin a nápojů jmenujme maso, kávu, čokoládu, mátu, mléčné výrobky, kořeněná jídla, kyselá jídla, citrusy, rajčata, kořeněná jídla a slazené nápoje. Vyhnout se těmto potravinám znamená významně snížit pravděpodobnost pálení žáhy.

6. Jezte jídla s vyšším obsahem bílkovin

Po konzumaci jídla, které obsahují více bílkovin, bylo prokázáno, že se zvyšuje tlak svěrače, který je umístěn v jícnu. To může pomoci bránit návratu žaludečních šťáv do jícnu. Smažené potraviny mají opačný účinek a zvyšují pravděpodobnost pálení žáhy .

Těchto několik jednoduchých změn, týkajících se zejména jídla, spánku a dýchání, může významně pomoci snížit pálení žáhy.

Přírodní cesta ke zdravým kostem
Přírodní cesta ke zdravým kostem

Ženám před menopauzou a v perimenopauze (ve věku 30 až 40 let), nedoporučuje FDA (Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin) žádnou z dostupných metod západní medicíny, zejména ne léky a hormony na osteoporózu jako Fosamax a syntetické hormony, protože pro ně nejsou vhodné, i když se mnoho žen v tomto věku dozví, že trpí osteopenií (stavem snížené hustoty kostí; ne osteoporózou).
Nízká hustota kostí-nepanikařte

Podle nedávné studie byla v USA zjištěna osteopenie u 28 až 45 % žen středního věku - podle toho, jaké metody bylo užito při diagnóze. Jde o padesátileté ženy, kterým jsou předepisovány léky na zvýšení hustoty kostí. Ve studii Mercku se uvádí léčba osteopenie u třetiny žen trpících touto poruchou.Vzhledem k tomu, že není dost věrohodných informací o dlouhodobém účinku léků, nedoporučují odborníci ženám mladšího věku, aby braly léky nebo hormonální terapii. Vzhledem k věkovému omezení, doporučenému FDA, a pochybnostem odborníků je bezpochyby nutné nabídnout jim novou alternativu.

Tak tedy - především nepanikařte. Nízkou hustotu kostí můžete vylepšit změnou stravy a cvičením víc, než dokáže hormonální terapie nebo užívání léků! Zítra si nohu ještě nezlomíte, a na nové životní návyky pro zdravější a silné kosti máte dost času. Ale dlouho to neodkládejte!
Léky nebo hormony nechrání bezpečně před zlomeninami v pozdějším věku. Estrogeny nezabrání dvěma třetinám zlomenin a Fosamax pravděpodobně neochrání před žádnou zlomeninou ve vyšším věku. Účinnost léků, předepsaných lékařem na sníženou hustotu kostí nebo „osteopenii", není prokázána výzkumem, a odborníci, jako je například dr. Bruce Ettinger z Kaiser Permanente Medical Program v severní Kalifornii, užívání těchto léků nedoporučují. Co ženám ve věku 40 - 50 let s diagnostikovanou osteopenií doporučují, je přírodní léčba bez léků a hormonů.
MUDr. Ettinger uvádí: „Léky na osteoporózu by měly být předepisovány ženám ohroženým nejvyšším rizikem, a ne zdravým padesátiletým ženám s osteopenií". Alendronát (genetický název pro Fosamax, hlavní lék v této skupině) se hromadí v kostech a zůstává tam navždy. Jedná se o pozitivní nebo negativní záležitost? - Nevíme. Pěti až sedmileté studie s alendronátem jsou varovné: „Mladé ženy v rizikové skupině by se měly léčit bez chemických léků."

Přírodní léčba kostí

Bez ohledu na věk nabízí přírodní léčba potraviny obsahující sóju, dostatek vápníku, vitaminu D, a patří k ní i cvičení. Nabízí preventivní zlepšování hustoty kostí o mnoho let dřív, než budou hrozit zlomeniny z osteoporózy. Tato doporučení můžete navíc dodržovat po celý život bez nežádoucích účinků.

Sójové produkty
Existuje vědecký důkaz, že sójové produkty a izoflavony, fytoestrogenní složky v sóji, zvyšují hustotu kostí v páteři. Výzkum ale neprokázal zvýšení hustoty v kyčlích, a účinky sójových produktů v prevenci zlomenin je nuto ještě prokázat. Tablety s koncentrovanými izoflavony jsou méně účinné než sója, ale mají silný estrogenní účinek a mohou mít stejné nežádoucí účinky jako estrogeny. Sójové bílkoviny a potraviny jako tofu, sójové mléko a tempeh jsou bezpečnější. Obsahují mnoho vápníku a na kosti působí jemně estrogenovým účinkem. Počkáme si ještě na prokazatelné výsledky výzkumu vlivu sóji na kosti v následujících letech.

Vápník v přípravcích

Dostatečný přísun vápníku je pro zdravé kosti důležitý a měli bychom ho přijímat v potravinách, a přírodních přípravcích. Příjem vápníku vyžaduje rovnováhu mezi tím co jíte, a co vylučujete. Při stravě bohaté na bílkoviny, zejména živočišné, dochází k vylučování většího množství vápníku ledvinami.

V nedávné studii dr. Sellmeyera a jeho kolegů z University of California v San Franciscu se zjistilo, že u žen starších 65 let, konzumujících stravu bohatou na rostlinné bílkoviny s nízkým obsahem živočišných bílkovin (např. u vegetariánské stravy), dochází k odbourávání kostí pomaleji a riziko zlomeniny kyčle se snižuje, ve srovnání s ženami konzumujícími vyšší množství živočišných bílkovin. Kofein v kávě a černém čaji, fosfor ve slazených limonádách a sodík (v soli nebo skrytý v průmyslově upravovaných potravinách) způsobují vylučování vápníku a oslabují pevnost kostí. Omezení potravin podporujících oslabování pevnosti kostí a rostlinná strava přispívají k přirozené ochraně zdravých kostí.

Jaké množství vápníku je dostačující?
V současné době je celkové doporučené množství vápníku 1500 mg denně. To znamená celkové množství vápníku, obsažené v potravě a potravních doplňcích. Ženy se domnívají, že by měly užívat 1500 mg v přípravcích ke stravě, což může být spíš nebezpečné. Po menopauze ani těch 1500 mg vápníku denně - při dobrém trávení a vstřebávání - nebudete potřebovat. Stude ukázaly, že čínské a argentinské ženy z venkova, u nichž je osteoporóza vzácností, konzumují hlavně v rostlinné stravě kolem 400 mg vápníku denně. Aktivní životní styl a dobrý metabolizmus, a v čínské stravě snad i sója, přispívají ke zdraví kostí.

U žen, které na radu lékaře konzumují 1500 mg vápníku denně, se zvyšuje nebezpečí předávkování vápníkovými přípravky. Během tří měsíců lze cítit únavu, zvláštní kovovou příchuť v ústech a nutkání ke zvracení. Krevní testy ukázaly zvýšenou hodnotu vápníku. Hrozí arytmie a porucha ledvin. Naštěstí se vápník rychle vyplavuje vysokým příjmem vody. Je to sice extrémní případ, ale ukazuje, jak nebezpečné mohou být vápníkové přípravky, jsou-li užívány ve vyšším množství, a jak nepřirozené je konzumovat vysoké dávky izolované látky. Lepší je zajistit si přísun potřebných látek z potravy.

Při nedostaku vápníku ve stravě buďte při jeho doplňování formou přípravků opatrní. Zvolte přírodní produkt bez chemických látek.

Vitamin D - sluneční vitamin

Další látkou důležitou pro normální metabolizmus kostí je vitamin D. Potřebné denní množství si zajistíte ze stravy nebo z přípravků, které budete užívat velmi opatrně. Vystavte pokožku slunečním paprskům, například obličej a paže, asi na 20 minut denně. Vitamin D je rozpustný v tuku a tělo si ho ukládá na několik měsíců, takže dostatek slunce v teplých měsících zabezpečí dostatek vitaminu i pro zimní měsíce.

Bojíte-li se vystavovat kůži slunci bez ochrany, pak vězte, že filtry snižují tvorbu vitaminu D v kůži. Přijatelným řešením je užívání přípravku obsahujícího 400 až 800 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně. Mnoha ženám postačuje procházka před 9 nebo 10 hodinou ráno, kdy slunce ještě tak nepálí. Hodně vitaminu D je v rybím tuku.

Zdroj: dr.Nancy Lonsdorf, Nestránoucí žena, nakl. Triton

Cvičení a zdravé kosti
Cvičení a zdravé kosti

Pravidelné cvičení, zvláště při sedavém způsobu života, zvyšuje hustotu kostí o 6 procent ročně, stejně jako HT nebo podávání bifosfátů (Fosamax).Cvičení-silné kosti proti osteoporóze

Nikdy není pozdě. V jedné studii se zjistilo, že ženy ve věku osmdesáti let mohou zvýšit hustotu kostí v kyčlích cviky, kdy se přidržují židle a přešlapují z nohy na nohu po dobu několika minut. Jako v případě HT se hustota kostí snižuje, jakmile přestanete cvičit. To je dobrá motivace pro pravidelné cvičení, jedná se o nejúčinnější metodu přirozeného zvyšování hustoty kostí.

Jako u mnoha přírodních metod prospívá cvičení mnoha způsoby: snižuje riziko pádu, zabraňuje častým příčinám zlomenin až o 25 procent. Toto jsou výsledky randomizovaných klinických studií publikovaných odborníky na prevenci, diagnózu a terapii osteoporózy z Národního ústavu zdraví. Ve vyšším věku častěji upadneme v důsledku nižší stability, zraku, rychlosti reakce a nižší svalové síly.

Většina změn nevzniká následkem stárnutí, ale sedavým způsobem života a celkově špatnou životosprávou. Pravidelné cvičení a trénink rovnováhy pomocí tai-či, jógy, pilates a dalších koordinačních cvičení udržuje správné reakce a měly by se stát trvalou součástí života.

Životospráva+cvičení proti zlomenimám a osteoporóze

Kombinace cvičení s dostatečným příjmem vápníku a vitaminu D snižuje riziko zlomenin o 30 procent jako u pacientů s osteoporózou léčených Fosamaxem během tří let - málo známý fakt, kterými se farmaceutické firmy nechlubí. Při známých pozitivních účincích cvičení byste měli začít pravidelně cvičit hned teď - ode dneška.

Studie prokazují, že silné svaly posilují i kosti. Takže cvičení posilující svaly posiluje i kosti, ale nejúčinnějšími cviky jsou ty, které zapojují největší svaly proti přitažlivosti - posilování. Dobrá zpráva pro plavce: v nedávných studiích se zjistilo, že plavání zvyšuje hustotu kostí na zádech, navzdory přesvědčení že nejde o posilování. Posilováním pomocných svalů také posilujete kosti.
Jaké cvičení je pro kosti nejvhodnější? V jedné studii se zjistilo, že 1 a ½ hodinový aerobic a posilování ½ hodiny třikrát týdně zvyšuje hustotu kostí o 6 procent jen během 6 měsíců. Pokud vám to připadá náročné, provádějte jogging, chůzi, tanec, jízdu na kole nebo aerobic 20 až 30 minut denně. Začněte hned a dobrý pocit z pohybu vám zaručí, že už budete cvičit pravidelně.

Zdroj: Nancy Lonsdorf, Zralá žena

OSTEOPORÓZA
Rizikové faktory osteoporózy

Existuje množství rozpoznaných rizikových faktorů pro osteoporózu. Některé z nich jsou kontrolovatelné, některé nikoliv.
Rizikové faktory osteoporózy, které neovlivníte

Pohlaví. U žen je větší riziko, protože je u nich maximální kostní hmota nižší
v porovnání s muži. přítomnost u matky, BMI menší 19, malá štíhlá
postava

Věk. Riziko se u každého zvyšuje s přibývajícím věkem, protože se kost stává
slabší a má nižší hustotu.

Velikost těla. Ženy s hubenou a/nebo malou tělesnou konstrukcí jsou více ohroženy.

Rodinná historie. Zdá se, že osoby s rodiči se sklonem ke zlomeninám, mají nižší kostní
hmotu a vyšší riziko zlomenin.

Rizikové faktory osteoporózy, nad kterými máte kontrolu

Pohlavní hormony. Riziko je vyšší u žen v menopauze, protože se v jejich těle výrazně snižuje produkce estrogenů, nebo při absenci menstruačních period během adolescence a dospělosti; ženy, které nerodily, u mužů s nízkou hladinou testosteronu.

Nepravidelná menstruace. Jde o ukazatel nedostatečného množství hormonu zvaného progesteron, který spolu s estrogeny zajišťuje zdravé kosti. Progesteron zajišťuje správný průběh přestavby a novotvorby kostí, zatímco estrogen snižuje odbourávání kostí.

Jídlo. Anorexia nervosa a bulimie zvyšují riziko.Choroby onemocnění ledvin, cukrovka závislá na inzulinu, chronická onemocnění
trávicího traktu.

Dieta. Dieta s nízkým vápníkem a vitamínem D zvyšuje riziko.

Úroveň aktivity. Osoby, které nejsou fyzicky aktivní nebo které jsou upoutány na lůžko po
jakoukoliv dobu, jsou ohroženy více. Nejlepší je provozovat jak zátěžové, tak silové cvičení.

Medikace. Užívání určitých léků, jako jsou glukokortikoidy nebo některé anti-
konvulzívní látky, zvyšují riziko.

Kouření cigaret. Kuřačky cigaret jsou více ohroženy.

Požívání alkoholu. Nadměrné požívání alkoholu zvyšuje riziko.

Léky heparin, kortikoidy, hormony štítné žlázy, cytostatika, antacida, léky na
epilepsii

Nehybnost, prodělaná zlomenina.

Některá onemocnění (určitá nemoci štítné žlázy, ledvin, plic, zažívacího ústrojí).

df

GHEE
Ghí-přepuštěné máslo

Pro vaření je velmi důležitá správná volba tuku, na kterém tepelně upravujeme pokrmy. Jedním z tepelně nejstabilnějších tuků (spolu se sezamovým, kokosovým a extra panenským olivovým olejem) je ghí, přepuštěné máslo.


Ghí - čistý zdravý tuk

Tento čistý tuk znaly již naše babičky, neboť na rozdíl od másla vydrží dlouhé měsíce až roky, aniž žlukne. Podle ájurvédské medicíny ghí posiluje organismus, podporuje paměť a mozkovou činnost a prodlužuje život. Řadí se k omlazujícím přípravkům a používá se také v kosmetice například na pleťové masky. Podle starého spisu je „ghí dobré pro oči, správné trávení, krásu, životní sílu a paměť, jakož i dlouhověkost. Chrání tělo před nemocemi.“

Ghí je čistý tuk, máslový olej, bez syrovátky, laktózy a dalších příměsí nacházející se v másle. Pomalým zahříváním másla se z másla oddělují pevné částice, které se vysráží. Tímto procesem se vypaří většina vody a ghí se stává lehkým, čistým tukem, který nežlukne. Má výrazné aroma másla a při přípravě pokrmů můžeme použít pouze polovinu doporučeného množství oleje uvedeného v receptech. Ghí neobsahuje laktózu a je odolné vůči škodlivému účinku volných radikálů.

Zdravotní účinky ghí

Zdravotní účinky jsou ověřeny výzkumem. Obsahuje kyselinu máselnou, která má protivirové a protirakovinné účinky a kolem 5% konjugované kyseliny linolové, disponující rovněž účinky proti rakovině. Ghí se používá ke konzervaci bylin a užívání bylinných produktů s ghí zvyšuje jejich účinek.

Ghí snižuje překyselení žaludku a obnovuje žaludeční sliznici. Podle starých záznamů léčí ghí žaludeční vředy a doporučuje proto 110 let staré ghí. Jako jemné projímadlo se uvádí mléko s 1-2 lžičkami ghí (pro děti i dospělé). Na sinusitidy a nachlazení spojené s rýmou je vhodné aplikovat nahřáté ghí z kapátka do každého nosního otvoru v počtu 3-4 kapek (vleže se zakloněnou hlavou, vhodné po předchozím napaření.)

Již se ví, že nízkotučné diety a trend doporučující omezit tuky ve stravě je velmi škodlivý. Nedostatek zdravých omega tuků (nenasycených kyselin typu omega-3 a 9) urychluje stárnutí kůže, nervové tkáně a odumírání mozkových buněk. Ghí neobsahuje škodlivé ztužené tuky (přítomné v margarínech) nebo oxidovaný cholesterol a tak lze ghí skladovat na chladném místě, aniž je nutné ho dávat do lednice.

Ghí stimuluje trávení, pokud se užívá malé množství těsně před nebo během jídla. 1-2 čajové lžičky dostačují, neboť větší množství naopak je pro trávení velmi těžké (nedoporučuje se používat více než 2 lžíce denně).

Ghí posiluje organismus, podporuje paměť a mozkovou činnost a prodlužuje život.

Upozornění: mnohé firmy u nás nyní nabízejí ghí za nízké ceny, kde není známo a neuvádí se, z jakého másla se připravuje. Z nekvalitního másla se pak škodliviny, které se zejména vážou na tuk, dostávají do ghí. Naše ghí je z kvalitního holandského másla a proto je cena vyšší odpovídající kvalitě.

PŘEKYSELENÍ ORGANISMU
Překyselení organismu

Častá příčina problémů se žaludkem je kyselost. A protože v přírodní medicíně častěji hledáme příčinu než abychom jen léčili efekt, nejdůležitější pro nás je ji najít. Až poté můžeme nasadit léčbu.

Typicky český jídelníček je, bohužel, většinou složen z potravin, co ji zvyšují - například smažená jídla, sůl, některé koření, maso (obsahuje koncentrované bílkoviny), káva, alkohol (pivo). Na její potlačení je nejlepší zelená listová zelenina, dnes už se dá naštěstí sehnat po celý rok. Není bez zajímavosti, že dnes přijímáme podstatně více sodíku než draslíku, přitom dřív byl poměr opačný. I proto je vhodné solit nerafinovanou kamennou solí (např. himalájskou).

V případě žaludečních potíží je nutné vyloučit vše, co podle přírodní medicíny zvyšuje překyselení, kromě výše jmenovaného jde o nápoje s kofeinem, citrusy, bílý cukr, čokoládu, žito, pohanku, bílé pečivo, lilkovitou zeleninu, některé mléčné výrobky, zejména slané a tavené sýry, ale i jogurt a kefír!

Silné trávení a překyselení

Předpokladem zdraví i prevence potíží se žaludkem je silné trávení - při slabém se v něm tvoří škodlivé látky, ty se usazují v tlustém střevě a vstřebávají do krve, kde poškozují tkáně. To si můžeme posílit jednoduše, kořením - zejména se hodí římský kmín, hořčičná semínka, koriandr, či fenykl, zázvor - i jeho směs s pepřem, zvaná trikatu. Nejlepší ale je nejprve ho opatrně orestovat na oleji či másle a až po přibližně za 2 minuty přidat ostatní ingredience. Bobkový list i hřebíček je pak vhodné vložit do vody při vaření rýže a obilnin, kardamom do mléčných výrobků apod.

Harmonická strava u překyselení

Harmonická strava se skládá z čerstvě uvařených pokrmů. Mezi ně patří zejména listová zelenina, žlutý hrách, červená čočka, basmati rýže, obilniny (ječmen, žito, špalda, jáhly), ořechy a semena (mandle, piniové oříšky, vlašské ořechy, semínka), kvalitní nejlépe bio nehomogenizované kravské a kozí mléčné výrobky, přepuštěné máslo ghí, kvalitní za studena lisovaný olivový olej a v malém množství domácí luční med. Ovoce jíme nejlépe samostatně a dopoledne. Jídelníček doplňuje kořenová zelenina, 2-3xtýdně bílé maso, ryby a vejce, ty však mají tvořit jen menší část stravy.

Byliny proti překyselení

Z bylin proti překyselení doporučuji jak ty známé (Aloe vera, pampeliška) tak orientální (starodávná směs koření trikatu, kutki, pozitivně ovlivňující i játra a trávicí systém, Amalaki proti nadýmání, hojení vředů, zácpě). Podobné účinky má i Šatavari, ta pomáhá ještě při pálení žáhy a Svatá bazalka zvaná Tulsi, kromě zlepšení trávení působí i jako antioxidant. Důležitá je i doba jídla, to hlavní by se mělo jíst v klidu, mezi 11 - 13 hodinou. Během něj si dát malé množství čaje, červeného vína, či vody s citrónem, více se napít až nejdříve za 40 minut , aby se neředily trávící enzymy. Ideální interval mezi jídly jsou alespoň 3-4 hodiny, nevhodné je jíst často v malých dávkách, převahu mají mít čerstvé, neohřívané a teplé pokrmy, odpoledne či k večeru už jen lehčí. Tři hodiny přes spaním nejíst nic.

Na oslavách následkem přemíry jídla a alkoholu se často vyskytuje zánět žaludeční sliznice (gastritida) jejíž příznakem jsou bolesti břicha a zvracení. Při ní je neprve nutné vyloučit příčinu (kouření, káva, alkohol) a poté nasadit jednodenní tekutou dietu - zeleninové polévky a šťávy (ty i ovocné). Po zlepšení stavu přejít na zdravou vyváženou stravu s lehce stravitelnými bílkovinami spíše rostlinného původu a mononenasycenými tuky (olivový olej).

df

hadí pozice

Hadí poziceVhodný cvik na ženské orgány, páteř, zácpu, ledviny a játra.


1. Lehněte si na břicho s nohama u sebe.
2. Zaklesněte ruce za záda podle obr., bradu udržujte opřenou o podlahu.
3. Nadechněte se a zvedněte hruď co nejdíce od země nahoru.
4. Natáhněte ruce co nejvíce za sebe.
5. Vydržte v pozici podle možností až minutu.
6. S výdechem se vraťte do výchozí pozice.
7. Opakujte 3x.

cvik na odbourávání tuků

Jógová pozice Salabha (kobylka) odbourává tuk, podporuje zažívání, brání zácpě. Navíc zlepšuje páteř, léčí bolesti zad.
Soustřeďte se na každý sval zapojený do cvičení.
1. Zklidněte se.
2. Leh na břiše s čelem opřeným o zem, nohy natažené, ruce volně podél těla s dlaněmi dolů. Protáhněte krk za zvedání brady tak daleko, jak je to možné. Tělo leží na zemi. Pomalu vydechněte.
3. Nadechněte se, pomalu zvedejte břicho a natažené končetiny.
4. Po návratu do základní pozice následuje výdech.

JAK SI UDRŽET VÁHU PO ZHUBNUTÍ
Jak si udržet váhu po zhubnutíVětšině lidí je známo, že snížit tělesnou hmotnost je snadné, ale její udržení je umění. To vás však nesmí odradit, protože i to je možné.


Většina "úspěšných shazovačů" má společných několik zdravotních návyků. Jedí zcdravě tučnou stravu bohatou na zdravé tuky, sacharidy s nízkým glykemickým indexem, každý den snídají, sami se často váží nebo si vedou o stravování záznamy (dokonce až dvacet let poté, co se jim podařilo zhubnout) a denně zhruba hodinu cvičí.V jedné americké studii se sledovalo v registru zhruba 3 tisíce úspěšných jedinců, kteří průměrně shodili 66 liber a udrželi si hmotnost dalších 5,5 roku.
Většina odborníků považuje snížení pouhých 10% tělesné hmotnosti a udržení si nové hmotnosti po dobu jednoho roku za úspěch. Použijeme-li toto měřítko, bylo úspěšných zhruba dvacet procent těch, co se o to pokusili.

Tři čtvrtiny registrovaných členů se samostatně vážilo jednou týdně. „Svou hmotnost používají jako systém včasné výstrahy, která je upozorňuje, že ,přibývám na váze a něco bych s tím měl dělat.' Některým vyhovuje vést si záznamy o stravě. „Když se soustředíte na to co jíte, můžete svůj příjem potravy upravit."

Ti, kdo jsou ve své snaze úspěšní, jedí více přes den a nikdy nevynechávají snídani. Méně než 1% konzumuje pro udržení hmotnosti potravu s nízkým obsahem cukrů, většina se orientuje na potravu s obsahem zdravých tuků a sacharidů, která úbytek hmotnosti udržuje bez ohledu na typ diety, která jim pomohla při snižování původní hmotnosti.

Osoby sledované ve studii se snažily o to, aby denně aspoň hodinu věnovaly fyzické aktivitě, čímž spálily zhruba 2700 kalorií týdně. To obnáší zhruba 12 tisíc schodů nebo denní chůze pět až šest mil.

Mnoho lidí, kteří si úspěšně udržují svou tělesnou hmotnost, se o totéž již snažila - a neuspěla - několikrát předtím. Než dospěli ke správnému způsobu, vyzkoušeli všechny nesprávné.Tito lidé si svou tělesnou hmotnost udržují velkým objemem fyzické aktivity - mnohem větším, než praktikuje většina lidí. Příliš málo pohybu nepomáhá, může působit příznivě proti kardiovaskulárním onemocněním, není však dostatečný, aby se jejich pomocí udržela tělesná hmotnost.

OBEZITA
Odborný pohled

Obezita je rizikový faktor pro vznik mnoha nemocí, například:

- srdečně-cévní nemoci
- mozkové příhody
- vysoký krevní tlak (hypertenze)
- cukrovka
- rakovina
- onemocnění žlučníku
- artróza
- poruchy dýchání ve spánku
- srdečně-cévní nemoci
- mozkové příhody

sed na patách

Sed na patáchTato pozice je vhodná nejen pro meditační cvičení, ale zároveň podporuje trávení a stabilitu.


Klekněte si, a se vzpřímenou páteří se posaďte na paty.

meditace
Tajemství meditace, energie a relaxace


Lidé se ptají: jak meditovat. Jaký je nejlepší způsob, jak se zklidnit a meditovat? Lze meditaci použít k tomu, aby se splnily sny?Tajemství #1: Meditace není rychlé řešení

Pro opravdovou a účinnou změnu v myšlení neexistuje žádný rychlý a bezpracný způsob, jak dosáhnout štěstí a bohatství. Jako většina dovedností v životě, meditace vyžaduje trénink a návyk. Bez pravidelné praxe a opakování nelze dosáhnout výrazných změn.
Řešení: každý den si vyhjraďte nějaký čas, na začátku 10 minut. Nesmíte se ale k tomu nutit, musíte to brát jako něco, na co se těšíte.

Tajemství #2: Důležité pro meditaci je správná pozice

U meditace existuje mnoho poloh, jako lotosový sed, sed na patách, sezení na židli apod. Vždy však musíte mít rovnou páteř, a musíte se cítit uvolněně. Pak i životní energie proudí jednoduše.

Tajemství #3: Nejlepší druh meditace

Existuje mnoho způsobů a učitelů meditace. Vždy si metodu vyzkoušejte dříve, než jí budete považovat za tu pravou. Vyberte si jednu až dvě metody, které považujete za vhodné, ale nepodávejte se příliš technice. To znamená, naslouchejte tělu a dělejte je to, co vám dělá dobře a prospívá vám. Jakmile budete se nebude cítíte při meditaci dobře, je to znamení toho, že je něco špatně. Meditaci nelze vynutit, musí nastat bez násilného ovlivňování. V první řadě vnímejte, co vám tělo říká. Musíte se cítit uvolněně a dobře.

Tajemství #4: Účel meditace

Mnozí lidé očekávají mystické vize, posílení intuice a výjimečné schopnosti. Ačkoliv i těchto schopností lze dosáhnout, hlavním účelem meditace je zklidnění mysli a návrat ke svému Já. Posílením zdraví, sebevědomí a pocitu štěstí přicházejí další projevy meditace, lepší mentální schopnosti, intuice, přístup k svému podvědomí. Zlepší se i fyzické zdraví.

Tajemství #5: Nesoustředěnost při meditaci neznamená selhání

Meditace neznamená, že se musíte přinutit soustředit na dlouhou dob. Zaměřit se na potlačení myšlenek má negativní vliv na meditaci. Meditace musí probíhat přirozeně. Jakmile se objeví myšlenky, vnímejte je, a následně se vraťte k meditaci dýchání, vizualizace atd.). Myšlenky a pocity patří k meditaci. Praxí se mysl zklidňuje a rušivé myšlenky zmizí. Klidná mysl není dosažena násilnou koncentrací, ale nenásilným zklidněním. Pžed medotací lze též užívat některé byliny, jako Brahmi či směsi bylin (Klidná mysl) na podporu mysli.

Tajemství #6: Samotný vhled do nitra není vše

Naše životy nezmění pohled do nitra. Meditace zvyšuje jasnost mysli a přináší větší obzor vnímání. K opravdovým změnám dojde jen tehdy, pokud se naučíme komunikovat s podvědomím a jednat podle pravidel. Ve vnějším světě to znamená například nemít dluhy a jednat čestně. V komunikaci s podvědomím to znamená dávat mu jasné příkazy.

Tajemství #7: Nechat volný průběh

Jakmile si něco přejete, je nutné nechat všemu volný průběh. Nezabývejte se tím, jak dostanete to co si přejete. Věřte svému podvědomí. Ke změnám dochází automaticky. Mnoho škodlivých návyků může zmizet s minimálním úsilím.
Ke všemu pozitivnímu dojde nikoli jen úsilím a vůlí, ale také tím, že necháme všemu volný průběh. Duchovní růst je přirozeným procesem a správnou komunikací s podvědomí. Důvěřujte svému podvědomí, že jste ve správných rukách a v životě očekávejte, že co si přejete a je reálné, se splní.

df

RADY PRO LETNÍ DNY
Rady pro letní dny

Léto je časové období, kdy se těšíme na slunce, opalování, koupání a dlouhé teplé letní večery. Teplé počasí má ale i své stinné stránky na organismus a zdravotní stav, pokud nevíme, jak se chránit před větším horkem. V létě podle východní medicíny zvyšuje slunečné a teplé počasí vnitřní horkou energii, a tedy tendenci k některým zdravotním potížím spojeným s horkem.

Pitný režim

Ledové nápoje jsou také častou příčinou letní chřipky. Pijte něco teplého, přinejmenším v pokojové teplotě. Pak se Vaše vnitřní horká energie nezvýší.
Dehydratace při špatném pitném režimu může dána též ztrátou tekutin a minerálů, zejména sodíku a draslíku, větším pocením a dlouhodobějším pobytem na slunci. K příznakům dehydratace patří tmavá moč, suchost v ústech, únava a malátnost, bolesti a točení hlavy. Někdy se objevuje výrazná žízeň, ale není to pravidlem.

Co pít?

V létě pijeme více - hlavně vodu, abychom se vyhnuli dehydrataci. Nejvhodnější je voda, nejlépe o pokojové teplotě. Lze pít balenou nesycenou, často je ale voda z kohoutku, pokud ji přefiltrujeme případně převaříme, zdravější. U balené vody nevíte, v jakých podmínkách se ve skladu obchodu skladovala. Možní proto laboratorními testy většina balených vod neprošla .

Zkuste si v restauraci objednat nechlazenou vodu nebo džus. Jsme zvyklí pít ledové nápoje a džusy, jednak tím restaurace ušetří a také jen vychlazené nápoje jako různé koly se dají pít jen vychlazené. Východní medicína ale doporučuje v létě teplé nápoje jako teplý čaj, protože velmi vhodně snižuje vnitřní horkost. V čaji se nachází mimo jiné draslík a případně pomáhá v pocení. Čaj Tulsi mátový, tulsi heřmánkový nebo čaj fenyklový snižují také vnitřní teplotu. Z alkoholu si lze v teplých dnech dát v malé míře pivo ,lépe nepříliš chlazené. Vyhněte se časté konzumaci kofeinu v zeleném a černém čaji, kávě, a horké čokoládě.

Strava

V letním počasí udržujeme rovnováhu chutí sladkou, trpkou a hořkou, vyhněte se slaným, pálivým a kyselým potravinám (citrusy, lilkovité, chilli, cibule, česnek, kefír, jogurty, niva, červené maso). Riziko letních průjmů snížíte tím, že se vyhnete majonézám a salátům které ji obsahují jako vlašský, chlebíčkům, uzeninám. Strava by se měla skládat z ochlazujících jídel a nápojů. K vhodným nepříliš kořeněným potravinám patří: obiloviny, zelenina dušená a zeleninové saláty, sladké ovoce, fazole, bílé maso, v malé míře sladké mléčné výrobky, tedy pokrmy a potraviny s protikladnými (ochlazujícími) vlastnostmi.

Pokrmy by měly být teplé a výživné, tedy převaha vařené stravy platí i v létě s tím, že v létě lze jíst sezonní listovou zeleninu jako saláty. Připravujte pokrmy na páře, dušením, vařením nebo na grilu. Vyhněte se smažení. K přípravě jídel používat nejvíce extra panenský olivový olej, též máslo nebo olej kokosový.
DF

ZDRAVOTNÍ OBTÍŽE V LÉTĚ
Zdravotní obtíže v létěLetní období přináší dlouhé, sluneční dny, ale také rizika některých zdravotních komplikací. V letním, horkém počasí se zvyšují nemoci související s horkou energií- migrény, záněty, pálení žáhy, průjmy, vysoký krevní tlak, nemoci srdce. Nejvíce v ohrožení jsou srdce, oči, pokožka, dýchací systém a imunita. Problémy způsobuje klimatizace a dehydratace.

Zdravotní obtíže a jak jim čelit

Nemoci srdce a vysoký tlak

Srdečně-cévní nemoci jsou nebezpečné, protože s horkem se rozšiřují cévy odvádějící přebytečné teplo z těla, což kompenzuje srdce zvýšeným objemem přečerpané krve silou stahu a zrychlenou frekvencí. U lidí umí srdce kompenzovat odvádění horkosti jen zrychleným tepem, s nemocným srdcem hrozí tak vyčerpání a nedokrvení srdečního svalu a infarkt, stejně tak dušnost z hromadění krve v plicích. U vysokého krevního tlaku se zvyšuje riziko krvácení do mozku nebo selhání srdce.

Oči

Záněty spojivek, slzení nebo pálení oči vzniká při přechodu ze světla do tmavší místnosti nebo zvýšeném množství světla při odrazu od vody. Doporučení: sluneční brýle s uv filtrem 400. Posílení očí konzumací luteinu a zeaxantinu v listové zelenině, žloutcích, brokolici, kukuřici, hrášku, tuřínu, cuketě.

Kožní nemoci

Na sluníčku dochází ke vzniku popáleni od sluníčka nebo sluneční alergie. Často dochází také k oparům. Doporučení: před opalováním vynechejte kosmetiku a parfémy. Jezte dostatek beta-karotenu nikoli v tabletách, ale ve stravě (sladké brambory, dýně, mrkev, špenát) a zinku (pšeničné klíčky, bio arašídy, lískové ořechy, zázvor, hořčice, slunečnicová, dýňová, sezamová a lněná semínka). Nechoďte na slunce mezi 11 až 15 hodinou. 30 minut před opalováním používejte krémy se silným UV filtrem.

Pozor na klimatizaci

Klimatizaci, rep. její nevhodné požívání přináší často s sebou oslabení imunitního systému. Letní angíny, chřipky a nachlazení souvisí se střídáním tepla venku a zimy v klimatizované místnosti nebo autě. Oslabený imunitní systém je příčinou i zánětů středního ucha, kašel, bolestí v krku. Suchý vzduch vysušuje a dráždí sliznice, čímž vzniká vhodné prostředí pro virové nákazy. Při oslabené imunitě se mohou nabalit bakteriální infekce.

Syndrom nemoci z budov je nové onemocnění. Dle studií se objevuje šest hlavních příznaků následkem klimatizace v budovách - nemoci nosu, očí, sliznic, apatie, suchá pokožka a bolesti hlavy. Doporučení: nevytavujte se většímu rozdílu teplot než 7 stupňů. V autě klimatizaci zapínejte 10 minut po nástupu do auta, vypínejte stejnou dobu před vystoupením z auta.

Dehydratace

Dehydratace při špatném pitném režimu může dána též ztrátou tekutin a minerálů, zejména sodíku a draslíku, větším pocením a dlouhodobějším pobytem na slunci. K příznakům dehydratace patří tmaví moč, suchost v ústech, únava a malátnost, bolesti a točení hlavy. Někdy se objevuje výrazná žízeň, ale není to pravidlem. V létě pijeme více - hlavně vodu, abychom se vyhnuli dehydrataci.

Nejvhodnější je voda, nejlépe o pokojové teplotě. Lze pít balenou nesycenou, často je ale voda z kohoutku, pokud ji přefiltrujeme případně převaříme, zdravější. Východní medicína ale doporučuje v létě teplé nápoje jako teplý čaj, protože velmi vhodně snižuje vnitřní horkost. Čaj mátový, heřmánkový nebo fenyklový snižují také vnitřní teplotu. Z alkoholu si lze v teplých dnech dát v malé míře pivo, lépe nepříliš chlazené.

Připravte si osvěžující a zdravý džus, který se hodí na letní dny. Džus z granátového jablka, brusinkového džusu nebo kokosu rozmíchejte s vodou v poměru 100ml džusu na 1 litr vody. Vyhněte se časté konzumaci kofeinu v zeleném a černém čaji, kávě, a horké čokoládě.

df

MEDITACE NA VITALITU

Meditace na vitalitu

Pozice: poloha vsedě nebo na židli se vzpřímenou páteří.

Cvičení: předpažte ruce souběžně se zemí, prsty roztažené, s dlaněmi otočenými proti sobě.

Oči: zavřené, koncentrace na třetí oko.

Dýchání: dlouhé, hluboké dýchání nosem.

Mantra: v duchu si opakujte „Sat" při nádechu, „Nam" při výdechu

Doba: 3-11 minut.

Závěr: Pak se nadechněte, zadržte dech, propleťte prsty v úrovni krku, asi 10 cm od něj. Snažte se silou prsty od sebe odtáhnout. Pak vydechněte. Opakujte 3krát.

ZDRAVÝ MOZEK
Doporučení pro zdravý mozek

Zařaďte vhodné potraviny

Omezte ovocný a bílý cukr

Omezte lepek a mléčné potraviny, podporující zánět a tém poškozující mozek

Zařaďte vhodnou relaxaci i pohyb

Provádějte duševní trénink

Esenciální oleje vhodné pro mozek jsou rozmarýn, máta a bazalka.

OČKOVÁNÍ
Očkování a snížení populace

V nedávné prezentaci na konferenci TED, miliardář Bill Gates, který věnoval stovky milionů dolarů do výzkumu nových očkovacích látek, mluvil o problematice emisí CO2 a jeho vlivu na klimatické změny.


Jeho vzorec pro sledování emisí CO2 vypadá takto: CO2 = P x S x E x C.


P = Lidé
S = služby na osobu
E = energie za provozu
C = CO2 na jednotku energie

Pak dodává, že aby se dostalo CO2 na nulu, "pravděpodobně jedno z těchto čísel se bude muset dostat dost blízko k nule." Bill Gates popisuje, že první číslo - P (lidé) - může být sníženo.

Toto prohlášení Billa Gatese nebylo uskutečněno omylem, ale zdá se, že úmyslně, pro účel veřejné prezentace. Co to znamená, když Bill Gates říká, že "....pokud se nám povede odvést skvělou práci na nových očkovacích látkách, mohli bychom snížit světovou populaci o 10 nebo 15 procent?"

Je zřejmé, že toto prohlášení znamená, že vakcíny mohou posloužit pro redukci populace.Vzhledem k tomu, že vakcíny nejsou z vědeckého hlediska prokázané, kladou si někteří otázku: Z jakého důvodu jsou vakcíny tak propagované? Bill Gates nám možná tuto odpověď poskytuje: „Jedním z hlavních cílů je snížit světovou populaci, abychom snížili emise CO2.

Jak lze vakcíny použít ke snížení světové populace?

Pokud vakcíny mají snížit světovou populaci, musely by být akceptovány většinou populace. Jinak by redukce populace nebyla velmi účinná. Pokud vakcíny mají být použity pro redukci populace, existují jen tři způsoby jak toho dosáhnout:

# 1) Mohou zabíjet lidi pomalu způsobem, který je nepozorovatelný, například během 10 - 30 roků urychlením degenerativních onemocnění.

# 2) Mohou snížit plodnost, a proto výrazně snížit porodnost na celém světě, a tím snížit světovou populaci po několik následných generací. Tato "měkká" metoda se může zdát více přijatelná pro vědce, kteří si přejí pokles světové populace, a nechtějí zdravotně poškozovat lidi. Je již prokázáno, že vakcíny mohou podporovat potraty. (http://www.naturalnews.com/027512_vaccines_miscarriage.html).

# 3) Mohou zvýšit úmrtnost na budoucí pandemie. Teoreticky by rozšířené očkování vedlo k záměrnému uvolnění vysoce virulentní chřipky s vysokou úmrtností. Tato "biologická zbraň" by mohla zabít miliony lidí, jejichž imunitní systémy by byly oslabeny předchozím očkováním.

To je známý vedlejší účinek některých vakcín. Viz článek očkování proti chřipce a články o očkování v rubrice Zdraví.

Možná ne náhodou, Gates naléval stovky milionů dolarů do očkovacích programů. Jeden takový program zkoumá vývoj vakcín, které by se mohly použít bez injekcí. Co je zajímavé, jeho nadace také investovala miliony do sterilizačních technologií. Snížením porodnosti (prostřednictvím technologií sterilizace) a průnik vakcíny do celé světové populace (pomocí nano-vakcín), by jeho zmíněný cíl snížit světovou populaci o 10 až 15 procent mohl dosáhnout během několika málo let.

Kdy budeme mít skutečně nezávislé hodnocení očkovacích látek?
Pokud chceme vážně prozkoumat bezpečnost vakcín, budeme potřebovat nezávislé přezkoumání důkazů. To je ale něco, co výrobci očkovacích látek odmítli zatím udělat.

Zdroj: naturalnews.com

HEXAVAKCÍNA
Hexavakcína


V očkovacích látkách, které se používají u nás, se nachází nebezpečná látka-hliník, přinášíme názor jednoho badatele a též postřehy paní Hany o hexavakcíně a proč dál nechce syna očkovat.

Hlíník-toxická látka

Pro začátek citujme z stránky http://ockovani-a-zdravi.webnode.cz: "Vo vakcínach sa vyskytuje vo forme ťažko rozpustných zlúčenín, nie ako samostatný prvok - hliník, ktorý by sa priamo vo veľkých množstvách dostal bezprostredne po podaní vakcíny do krvného obehu. Pri fyziologickej kyslosti prostredia (pH) vytvára hliník ťažko rozpustný hydroxid hlinitý (Al(OH)3), ten však možno ľahko rozpustiť po malej zmene kyslosti prostredia. Stačí teda malá zmena kyslosti prostredia, a hydroxid hlinitý sa rozpustí. Okrem hydroxidu hlinitého sa používa v očkovacích látkach aj fosforečnan hlinitý, ten však naší "odborníci" nejak opomenuli. Jednak naši "odborníci" necitujú pri svojich tvrdeniach vôbec nijaké zdroje (štúdie) potvrdzujúce pravdivosť ich tvrdení. Jednak tvrdiť, že množstvo hliníka v očkovacích látkach je v pohode, je veľmi odvážne, ak to rovno nemám nazvať vedomým klamstvom.

Podľa stanovenej hladiny liekovou agentúrou to nemôže byť viac ako 1,25 mg hliníka/dávku, inak by nemohli povoliť registráciu takej vakcíny v rozpore so svojím vlastným predpisom." cituje autor MUDr. Urančíkovou v jedné diskuzi. Ja som našiel podstatne nižšiu cifru, a to 0,85 mg na dávku. Odhliadnuc od toho, že táto norma tak-či-tak vysoko prekračuje hranicu otravy hliníkom u 5 kg bábätka, Infanrix Hexa ju spĺňa len veľmi tesne (0,82 mg na dávku) a keď sa k tomu priráta Prevenar 13 podaný súbežne s Infanrixom Hexa, už je tá hranica prekročená o takmer 0,1 mg. Navyše, keby sa namiesto Prevenaru 13 použil Synflorix, hranica by bola prekročená aj pri oveľa benevolentnejšej norme, ktorú uvádza pani doktorka (1,32 mg hliníka v Synflorixe + Infanrix Hexa > 1,25 mg hliníka).

A prečo je tá norma v mg hliníka na dávku, keď sa hliník údajne nedokáže z hydroxidu či fosforečnanu hlinitého uvoľniť??? Ďalej sa dozvieme zaujímavú novinku:
" Podľa môjho názoru sa pomaly vďaka modernejším technológiám podarí eliminovať z vakcín aj hliník, pretože vývoj sa orientuje na nové adjuvanciá - nosiče. Čoho dôkazom je, že máme dostupné vakcíny, ktoré už neobsahujú zlúčeniny hliníka, ale iný nosič."
Zvláštne. Prečo to tí výrobcovia vakcín vôbec robia, keď hliník (fosforečnan či hydroxid hlinitý) v súčasných vakcínach je tak veľmi účinný a tak veľmi bezpečný, ako sa nám Dr. Urančíková snaží nahovoriť? Však to sú potom z ich strany zbytočne vyhodené peniaze - na výskum modernej technológie, ktorá nie je vôbec potrebná, keďže tá súčasná úplne dokonale spĺňa naše potreby."

Hexavakcína - je bezpečná?

Vakcíny se navíc podávají v kombinacích a velkých dávkách současně až nyní, v posledních letech. Před 30 lety dostávaly děti jednu, maximálně dvě vakcíny během jedné návštěvy pediatra, dnes existují hexavakcíny, aplikované během jedné návštěvy, čímž obdrží až šestinásobek toxických příměsí ve vakcínách. Hexavakcína obsahuje očkování proti nemocem: záškrt, tetanus, černý kašel, Haemophilus influenzae typu B, hepatitis B + dětská obrna.

Přečtěme si příspěvek paní Hany, který názorně ukazuje, jak bychom měli při očkování přemýšlet:
Opravdu jsem nechápala, kde neočkovačky berou tu jistotu, že se vakcíny pěstují na rakovinových buňkách nebo buňkách nějaké opice? Že obsahují škodlivé látky jako hliník, formaldehyd a tak? Až mi někdo poradil, abych si přečetla příbalové letáky. V souvislosti s tím jsem pak pátrala po možnosti šetrnějšího schématu a jak je to s českou legislativou.
Když jsem chtěla po pediatře příbalový leták (ještě před samotným očkováním), tak se mě zeptala: „A na co vám to jako bude?" Tehdy jsem na ni chvíli zůstala zírat, sama jsem pořádně nevěděla na co, ale věřte mi, teď to považuji za docela normální, si ten leták přečíst. Víte o tom, že když necháváte své dítě očkovat, dáváte pediatrovi informovaný souhlas? Jakože jste poučené o všech rizicích, nežádoucích účincích a že se vším souhlasíte? Je to sice „jen" ústní, ale je! Bez tohoto souhlasu vaše dítě naočkovat nesmí. Vy říkáte kdy a jak bude vaše dítě očkováno. Zpátky k věci - pediatře bych teď vysvětlila, že se v něm dozvím plno užitečných informací, jako na co vlastně své dítě očkuji, jaké reakce mohou po očkování nastat a o čem bych měla dopředu vědět.

Příbalový leták hexavakcíny

Doma jsem si ho v klidu rozbalila, začala číst a docela jsem koukala. Pediatra mi tvrdila, jak je to bezpečná vakcína a že hrozí maximálně teplota a otok v místě v pichu. Aha, tak proč je přehled nežádoucích účinků tak dlouhý? No vraťme se na začátek. Dočetla jsem se, že Infanrix hexa nemusí plně ochránit všechny očkované osoby (toto je ne všem známo). Že pozor by se mělo dávat, pokud je dítě alergické na antibiotika, neomycin nebo polymyxin (aha, tady se vzalo to, že obsahuje antibiotika). Další věta mi vyrazila dech - nepodávejte hexu, pokud se u vašeho dítěte do 7 dnů po očkování vakcínou proti černému kašli (obsahuje ho i hexa) projevily nežádoucí účinky postihující nervový systém. Sakra - co to ta pediatra mlela pouze o teplotce a otoku? Pak čtu dále a přestávám jí „jen" tu teplotku věřit úplně:
*Zvláštní opatrnosti při použití hexy je zapotřebí (později jsem se dozvěděla, že dříve to bylo kontraindikací, cituji):
pokud vaše dítě mělo již dříve zdravotní problémy po předchozím očkování vakcínou Infanrix hexa nebo jinou vakcínou proti černému (dávivému) kašli, jako jsou zejména:*
• vysoká teplota (přes 40°C) během 48 hodin po očkování
• kolaps nebo šokový stav během 48 hodin po očkování
• neustupující pláč trvající déle než 3 hodiny během 48 hodin po očkování
• záchvaty s vysokou teplotou nebo bez teploty během 3 dnů po očkování

To, že je potřeba informovat pediatra o všech! lécích, které dítě užívá či v nedávné době užívalo a to i o těch bez lékařského předpisu mně taky neřekla.
Následoval docela dlouhý seznam nežádoucích účinků, které nemá smysl vypisovat. Kdo má zájem vědět, na co by se měl teoreticky připravit, může si příbalový leták stáhnout zde.

Po nežádoucích účincích jsem se dočetla, co ta vakcína obsahuje, a pak jsem pochopila, že v tomhle holky nekecaly: celkem 0,82 miligramů Al3+, vyrobeno pomocí rekombinantní DNA technologie na kultuře kvasinkových buněk, pomnoženo na VERO buňkách (buňky ledvin kočkodana afrického). Sakra - mají tu někde přílohu o bezpečnostních testech? Nemají? Laickým pohledem je pro mě ten obsah humus. Zajímavé je, že tento pohled mají i někteří odborníci. Většina jich popírá, že by třeba to docela velké množství hliníku ve vakcínách vadilo. Ovšem hliník je tam proto, aby vakcína vůbec fungovala (jeho účelem je nabudit imunitní reakci).

Po 5. měsíci věku jsem byla donucena naočkovat malého první dávku. Ano, jsem blbá, že jsem se nechala donutit. Ale je to přeci povinné, ne? Nejdřív hodně řval, pak usnul na delší dobu než obvykle. Probudilo se jiné dítě. Nebroukal, neotáčel se, ležel jak miminko. Slova pediatry? To se stává. Souvislost s očkem? Malá nebo žádná. Stále častěji tady na eMiminu čtu, jak se po očkování děti vracejí ve vývoji, jak křičí několik hodin v kuse. Opravdu mi to nepřipadá normální.

2+1

Začala jsem se tedy pídit jak je to s šetrnějším schématem, o kterém jsem slyšela. Šlo o to, že se dají jenom dvě dávky místo tří (úplně té stejné vakcíny!) a potom klasicky posilující po půl roce. Zní to jako sci-fi a absurdně, že? Existuje šetrnější schéma té stejné vakcíny, ale ne v ČR! Jak je to možné? Opravdu je to tak? Opět se to dočtete v příbalovém letáku. Ten říká, že dítě dostane celkem dvě nebo tři injekce. Zde se hovoří o jednotlivých dávkách, neřeší booster (přeočkování). Tudíž připouští schémata 2+1 nebo 3+1.
Podle RNDr. Marka Petráše (podílel se na přípravě, výrobě a vývoji některých očkovacích látek) jsou tato schémata rovnocenná, což dokazuje i fakt, že se hexou očkuje v různých zemích různými schématy.

Proč se u nás očkuje třemi dávkami a třeba u sousedů Slováků jen dvěma? Není lepší pro to malé tělíčko dostat o jednu dávku míň? Bezpochyby je. Co s tím?
Z mé soukromé korespondence s M. Petrášem: (cituji) Schéma 2+1 není sice legislativní, ale je doporučené výrobcem této vakcíny (viz příbalová informace nebo SPC), proto pediatr má možnost toto schéma použít, ale zase závisí na dohodě s vámi. Takže je na vás domluvit se s pediatrem, zda je ochotný akceptovat 2+1 a to i s razítkem pro přijetí do školky.

Jak se očkuje? Nejdřív po ukončeném třetím měsíci (lépe až po půl roce) první dávka, poté po 2 měsících další, booster klasicky po dalším půlroce. Rozestupy mezi prvními dvěma dávkami musí být 2 měsíce a déle.

Česká legislativa u hexavakcíny

Vzhledem k tomu, že 2+1 není legislativní, tak jsem se začala pídit i po tom, jak že to s těma našimi zákony a očkováním hexy vůbec je. Povinnost očkovat u nás stanovuje zákon o ochraně veřejného zdraví 258/2000Sb, konkrétně §46, který odkazuje na prováděcí vyhlášku (537/2006Sb). Ta určuje, co se má očkovat. O hexe se dočteme v §4 (1).

Co z ní plyne? Že očkování má proběhnout hexavalentní látkou - konkrétněo Infanrixu hexa zde není ani zmínky. Dle § 47 zákona o ochraně veřejného zdraví má pacient právo na volbu vakcíny. Hexavalentní látka má být naočkována od 9. týdne do 18. měsíce. Není tu přesná specifikace, kdy máte očkovat, jen, že to má být od do. Tudíž abyste stihli naplnit vyhlášku, můžete klidně odložit očkování do pozdějšího věku. Pokud vám na naplnění vyhlášky opravdu záleží, a chcete očkovat v normě, můžete začít AŽ mezi 6-10. měsícem věku dítěte. (starší děti vakcínu lépe snášejí) Pediatr vás musí poslechnout, spíše vás bude ale zastrašovat, až vás zastraší. Už při hledání pediatra je dobré si s ním popovídat o jeho postoji k očkování, zda nemá problémy s vámi na toto téma komunikovat bez vyhrožování.

Očkování-co dál?

Já jsem dospěla k tomu, že nemám odvahu dál očkovat. Mám o syna strach. Tímto deníčkem jsem vás chtěla informovat o možnosti očkovat šetrněji a zároveň stejně účinně a hlavně o tom, že vy jste rodiče. Doktor není bůh, který když řekne a dneska naočkujeme, tak ho musíte poslechnout. On vám dává jen doporučení, kterým máte naslouchat, ale konečné rozhodnutí je jen na vás. Po naší zkušenosti říkám - hodně štěstí ať zrovna vaše dítě není to jedno „z mála" kdy vaše pediatra řekne: „To se stává."

df

KOUPALIŠTĚ
Koupaliště plné nečistot


Léto se blíží. Počasí se konečně po dlouhé, chladné, šedé zimě zlepšuje. S nárůstem teploty děti a rodiče začínají hledají způsoby, jak relaxovat a jednou z nejoblíbenějších zábav je koupání na veřejném koupališti. Je tu ale jen jeden problém: podle nového výzkumu je místní bazén - ve kterém se zdá, že je že je křišťálově modrá voda - pravděpodobné plný výkalů.
Vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě našli genetický materiál z bakterie Escherichia coli u 58 procent veřejných koupališť, podle LiveScience. To znamená, že "plavci často používali bazén jako toaletu", a je pravděpodobné, že bakterie napadne i další plavce, píší vědci ve své zprávě. E. coli se nachází nejčastěji v lidském střevě a ve výkalech.

Nedostatek sprchování, výkaly bazénech

Vědci také objevili genetický materiál z bakterie zvané Pseudomonas aeruginosa v 59 procentech. Tato bakterie má tendenci vyvolávat kožní vyrážky a ušní infekce.

Výkaly se dostávají do bazénů z plavců, kteří se před vstupem do vody nesprchují a zejména od dětí, které kálí v bazénech. Průměrný člověk má zbytky od stolice v množství 0,14 g na kolem konečníku, který může pak vypouštět do bazénu, pokud se tato osoba nesprchuje.

Bakterie v bazénech mohou také pocházet z okolního přírodního prostředí. Vědci ale nenašli žádný důkaz o E. coli O157: H7, který produkuje toxin vyvolávající nemoc," píše se v LiveScience. Dva paraziti, Cryptosporidium a Giardia, které se také šíří výkaly a způsují průjem, byly nalezeny v méně než 2 procentech vzorků.

Vědci studovali 161 bazénů v oblasti Atlanty. Všimli si, že jejich zjištění se nemusí vztahovat na bazény jinde, ale dodali, že nic nenasvědčuje tomu že by kontaminace vody se jinde lišila.

Chlór a jiné dezinfekční prostředky nezabíjejí bakterie okamžitě. Je důležité, aby se plavci vysprchovali předtím, než jdou do bazénu, nepolykali vodu, a vyhnuli se koupání, když mají průjem. Rovněž se doporučuje, aby rodiče malých dětí s nimi šli na toaletu každou hodinu, a kontrolovali plenky kojenců a batolat každých 30 až 60 minut, zda je není třeba měnit. Když k tomu dojde, mělo by přebalování probíhat mimo bazén.

Ošklivé návyky v bazénu

V dalších výzkumech 1 z 5 Američanů připouští, že močí na veřejných bazénech, aby nemuseli jít na WC. A téměř polovina - 47 procent - přiznává jednu z následujících možností:

- asi jedna třetina (35 procent) uvedla, že se nesprchujte před vstupem do bazénu;
- méně než jedna čtvrtina bere v úvahu frekvenci čištění bazénu
- 63 procent nevěděli o nemocech spojených s polykáním kontaminované bazénové vody;

JARNÍ TYPY
Játra a jaro

Podle tradiční čínské a ájurvédské medicíny v každém ročním období nastává koordinace s určitým orgánem a na jaře nastává čas jater. Pokud v tomto orgánu dojde k nerovnováze, mohou nastat emoční výkyvy jako hněv, vztek, podrážděnost a deprese. Přírodní prostředky a pravidelný životní styl mohou pomoci ozdravět játra. Zejména při přechodu z jednoho ročního období k jinému je očista jater i ledvin velmi důležitá.


Játra a hněv
Zvýšené pocení a podráždění se někdy objevuje na jaře. Nerovnováha v emocích a projevy jako hněv, zášť, podrážděnost, zlost souvisí s jarní očistou jater po zimě, stejně tak deprese. Na jaře nastává vzestup jangu (expanzivní energie) a játra mohou být narušena, zvláště po dlouhé zimě. Navíc jaro je často větrné. Nicméně, pokud se zaměříme na játra, zlepšíme fyzické i psychické zdraví.Tajemství spokojených jater
Po dlouhé a těžké zimě se na jaře nachází mnoho vhodných potravin pro játra. Artyčoky, pampeliška, celer, kapusta, kopr, máta, mořské řasy, řeřicha a jarní cibulka jsou vynikající pro správnou činnost jater.

Superpotraviny, jako modro-zelené řasy Chlorela, Spirulina a výhonky jako je ječmen, pšenice a vojtěška by se měly do stravy zařazovat zejména na jaře. Omezte vejce, maso a mléčné výrobky. Místo toho si dejte ryby, sladkovodní, losos a sardinky, ořechy a semena spolu s avokádem.

Jezte lehce dušená jídla a vylučte pečená, dušená, smažená nebo příliš mastná jídla. Čerstvý džus ze zeleniny (zejména řepa, černá ředkev) jsou vynikající způsob, jak pročistit játra.

Pro zesílení očisty užívejte nejsilnější bylinu na játra, kutki, v přípravku LKC nebo Imuhelp a pijte jaterní čaj. Ráno pijte převařenou vodu s limetkou a trochou květového medu.

Z dalších aktivit jmenujme jógu, meditaci, cvičení a čas strávený v přírodě. Snížení stresu je velmi důležité.JARNÍ POTRAVINY
7 tipů na jarní potraviny

V přírodní medicíně je na jaře čas na omlazení a regeneraci. Potraviny, které pomáhají čistit játra jsou vhodné zejména hořké chuti, např. pampeliška, himalájská bylina kutki či ostropestřec mariánský v podobě doplňků stravy nebo čajů. Potraviny, které jsou sklízené na jaře, jsou pro játra nejzdravější.

Zde je sedm tipů na jarní superpotraviny.

(1) Sladké brambory. Málokdo ví, kolik živin obsahuje toto levné vegetariánské jídlo. Zde je způsob, jak se připravit chutné jídlo, které je vhodné pro rychlé a chutné občerstvení.
Oloupejte jeden nebo dva sladké brambory, potom nakrájejte na tenké plátky. Dejte je do vody a uvařte do měkka. Vylijte vodu a rozmačkejte na kaši. Vmíchejte kousek organického másla, přidejte citronovou šťávu a opatrně pokapejte trochou organického javorového sirupu, ale pozor na nadměrné oslazení. Promíchejte a dochuťte. Směs udrží chuť po několika dnech v lednici bez ohřívání.(2) Artyčoky souvisí s bylinou ostropestřec mariánský a obsahují stejnou účinnou látku, která se používá jako jaterní tonikum, silymarin. Obsahují také cynarin, fytolátku, která též posiluje játra. Samozřejmě lze koupit nakládané nebo konzervované artyčoky, ale je lepší si je koupit čerstvé a připravit tak, že odstraníte vnější listy a nad párou je tepelně připravíte. Lze i užívat v tabletách na očistu lymfatického systému a jater.

(3) Česnek obsahuje mnoho zdravotní prospěšných látek, je těžké je vyjmenovat všechny. V čínské medicíně se považuje za potravinu omlazující játra. Jeden ze způsobů, jak je konzumovat syrové je smíchat tři nakrájené stroužky česneku s několika kousky avokáda podávané s olivami a petrželkou (potlačuje zápach). Přidejte olivový olej, citron nebo ocet a himalájskou sůl.

(4) Třešně jsou další jarní i letní ovoce, které podle přírodní medicíny pomáhá ozdravět játra.

(5) Chřest se objevuje na několika různých seznamech jarní superpotravin pro vysoký obsah B vitamínů, kyseliny listové, draslíku, rutinu, selenu a vitamínu K. Chřest pomáhá regulovat krevní tlak a posilovat funkci ledvin.
Nejlepší je zvolit tenčí stonky chřestu a vařit pouze konce, nikoliv tvrdé spodní stonky, pokud chcete vylepšit chuť.

(6) Pórek jsou další pramen superpotravina, obsahuje vysoké množství sulfidů, které chrání před onemocněním srdce a snižují vysoký krevní tlak. Tyto látky chrání také proti tlustému střevu a rakovině prostaty. Pórek posiluje oči pro obsah luteinu a zeaxanthinu, a obsahuje mnoho klíčových minerálů a vitamínu K.

(7) Fava fazole jsou další nutričně bohaté potraviny, které se normálně sklízí na jaře. Mají vysoký obsah vlákniny a málo kalorií, ideální při jarním hubnutí a očistě.
Fava fazole přispívají ke zdraví srdce a stabilizují hladinu cukru v krvi.

df

DETOXIKACE
Proč je detoxikace důležitá

Naše tělo potřebuje očistu uvnitř i zvnějšku. Tělo si dokážeme očistit zvnějšku koupelí a podobnými způsoby, nejsme však schopni vyčistit je uvnitř. Uvnitř našeho těla probíhá nepřetržitě celá řada funkcí. Metabolismus, který probíhá na úrovni všech a každé buňky v těle, vytváří odpadní produkty (toxiny), které se nashromažďují v různých systémech, tkáních a orgánech. Tyto toxiny musí být pravidelně odstraňovány, protože – nahromadí-li se – mohou negativně zasahovat do normálního fungování těchto systémů nebo orgánů a jejich fungování přerušovat, což může vést ke vzniku různých nemocí, jako je cukrovka, astma, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, atd. Za normálních okolností se tělo snaží tyto odpadové látky vypudit, jeho úsilí však k tomu není dostatečné, protože některé z těchto produktů jsou velmi úporné a v těchto tkáních, orgánech nebo systémech zůstávají

CVIK NA PLÍCE A HRUDNÍK
Cvik na plíce a hrudník

Nesprávné postavení těla zhoršuje činnost plic a tento cvik pomáhá narovnat páteř a umožňuje plně rozvinout plíce. Správné hluboké dýchání vylučuje dostatečně CO2, kyselinu mléčnou a podporuje lymfatický systém.

1.Sedněte si na matraci s nohama nataženýma před sebe.
2.Položte dlaně na podlahu vedle hýždí a tlačte směrem do podlahy.

3.Udržujte paže maximálně napnuté a protahujte páteř jako proutek. Ramena odtahujte od uší a tlačte bradu k hrudníku.

4. Protahujte nohy a procvičujte chodidla.
5. Dýchejte zhluboka

cvik na detoxikaci

Torso TwistTato pozice přispívá k detoxikaci a trávení. Podporuje detoxikaci jater a činnost bránice.

1. Držte se za opěradlo židle a vytočte trup směrem od kolen.
2. Mějte hrudník a páteř vzpřímené a vytáčejte trup do strany vždy s výdechem.
3. Zůstaňte v dané pozici 30 sekund, a pak proveďte na druhou stranu tak, že se i s nohama otočíte na druhou stranu.
4. Celkem provádějte na obě strany 3x.
5. Vytáčení do stran musí být vždy s výdechem, s rovnou páteří a zvednutým hrudníkem.

jarní detoxikace
Jarní detoxikace
Jaro je ideální dobou na jarní očistu. V tomto jarním období lze přistupovat k odlehčovacím dnům, které zároveň podporují činnost jater a ledvin. Tato jarní detoxikace je neobyčejně účinná v tom, že pomáhá organismu rychle řešit potíže tam kde vznikají příznaky akutního onemocnění. Mezi takovéto příznaky patří horečka, zánět, bolest, atd. A jsou to právě akutní onemocnění, u kterých zaznamenáváme největší úspěch s krátkodobou detoxikací.

Strava před a během detoxikace

Z jídelníčku je třeba vyloučit rafinované a průmyslově upravované potraviny a naopak se doporučuje konzumovat potraviny, které podporují detoxikace a regeneraci celého organismu. Po dobu detoxikace je nutné vyloučit překyselující potraviny: smažené pokrmy, vinný ocet, margaríny ( z tuků lze používat ghí -přepuštěné máslo a extra panenský olivový olej), ořechy, sladkosti, mléčné výrobky, maso, vejce, z obilovin bílé a pšeničné pečivo, bílou rýži (vhodná je basmati a divoká rýže, celozrnné pečivo, amarant, jáhly, quinoa, pohanka, kamut, špalda), omezit brambory pokud tak raději sladké brambory - topinamburi nebo bataty.

V pitném režimu vylučte kofein (káva, kakao, čokoláda, káva, zelený a černý čaj, maté) a alkohol. Lze pít teplejší přefiltrovanou a převařenou vodu, Tulsi a další bylinné čaje jako např. pampeliškový nebo řepíkový čaj a bylinnou kávu. Kromě vyloučení výše uvedených zahleňujících potravin je důležité jíst pomalu a v klidu, s odpočinkem před a po jídle. Důležité je dodržování pravidelného denního režimu.

Při vaření je dobré používat jen extra panenský olivový olej a ghí, a koření jako je římský kmín, fenykl, zázvor, koriandr, skořice, kardamom, černý pepř nebo kombinace čerstvý nebo mletý zázvor (1/4 lžičky) s kurkumou /1/2 lžičky). Mořskou nebo běžnou sůl nahraďte himalájskou kamennou solí. Tradiční směsi koření známá pod názvem Trikatu nebo Pačak podporuje spalování toxinů.

Účinky detoxikace

Správně provedená detoxikace harmonizuje celý systém, navozuje pocit zdraví, zvyšuje energii a projasňuje mysl. Detoxikace urychluje novotvorbu buněk, regeneruje celý organismus, zvyšuje samočisticí schopnosti orgánů, pročišťuje krev a zejména navodí samoléčebné schopnosti organismu, čímž je tělo bez další vnější pomoci schopno se vypořádat s mnohými zdravotními obtížemi. Odstraněním toxinů z kanálků se obnovuje proudění životní energie.

Komplexní detoxikace (opakované a dlouhodobější očistné dny bez pevné stravy, ájurvédská očista) odstraňuje toxiny nejen z trávícího traktu, ale také z celého organismu (zejména hluboko usazené toxiny v tkáních). Výsledkem je výrazné zlepšení na fyzické i mentální úrovni, a nabízí cestu k vyléčení většiny chronických zdravotních potíží a nemocí (nadváha, migréna, cukrovka, bolesti zad, kožní nemoci, vysoký krevní tlak, nespavost, menstruační potíže, zažívací obtíže, neplodnost atd.).

Pro koho je detoxikace organismu vhodná?

Existují čtyři základní kategorie, kde se detoxikace uplatňuje nejvíce:

A/ jako prevence pro zdravé lidi (prevence je vždy lepší než léčení)

B/ pro celkovou regeneraci a omlazení organismu zejména ve středním věku;

C/ jako léčba pro zvýšení potence a plodnosti;

D/ Při léčbě chronických onemocnění jako např. chronická horečka, záněty kloubů, revmatismus, dna, bolesti zad, hemeroidy, nemoci srdce, anorexie, gynekologické poruchy, cukrovka, nemoci jater, kožní vyrážky, ekzémy a lupenka, chronické průjmy, krční, nosní, ušní a oční onemocnění, otoky, únava, vyčerpání, nadváha, časté nachlazení, astma, nervová onemocnění, sexuální poruchy, bolesti hlavy a migréna, nadýmání, zažívací obtíže, močové a žlučníkové kameny, deprese, nespavost....
Nehodná je detoxikace pro malé děti, staré osoby, těhotné a kojící ženy , při akutním infekčním onemocnění, velkém oslabení organismu (podvýživa, rakovina spojená s hubnutím) a u psychicky labilních osob.

Kontraindikace detoxikace

Existují jedinci, kteří nejsou vhodnými adepty pro léčebný půst. Ale samo o sobě existuje jen málo takových překážek.
Největší kontraindikací půstu je strach. Nedostatečné znalosti o průběhu půstu sebou přináší nepřekonatelné problémy. Extrémní oslabení u různých chorob provázené úbytkem svalové hmoty či podváha může být rovněž kontraindikací půstu.

Nevhodný je půst pro těhotné a kojící ženy, děti do 10 let, velmi staří lidé a u akutního infekčního onemocnění.

Určité typy rakoviny a těžkých onemocnění ledvin mohou způsobit, že pacient se stane pro půst nevhodným kandidátem. Za fyziologického stavu poskytují rozpadající se buňky a tkáně dostatečné živiny pro organismus, který zužitkuje tuky a bílkoviny z těchto buněk. Zdravé buňky a orgány jsou nedotčeny. Detoxikací se zbavujeme toxických látek, které jsou využity nebo vyloučeny z organismu. Ale v některých případech u rakoviny, kdy není nemocný příliš oslaben, může mít hladovění delší než pár dnů, například týden pod dohledem lékaře dobrý účinek. Bylo zjištěno, že když po takovém půstu člověk přejde na plnohodnotnou stravu, významně mu stoupne imunita. Znám mnoho lidí, kteří mají u rakoviny nadváhu a tam je půst jednoznačně vhodný.

MUDr. David Frej

PONDĚLÍ A INFARKTY
ZE SVĚTA ZDRAVÍ

Zase pondělí

Výzkumy říkají, že k největšímu počtu infarktů dochází v pondělí mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní, kdy se lidé začínají chystat do práce.Spousta lidí chodí do práce s nechutí a jen proto, aby si udržela finanční příjem; v tuto dobu se objevuje nejvíce srdečních infarktů a dále mezi 10.-14. hodinou, kdy máte nejvíce energie a jste náchylní k podrážděnosti nebo netrpělivosti. Pokud v práci nemůžeme změnit či dostat pod kontrolu okolí, které nás stresuje, jsou už jen dvě možnosti – chodit do práce rád a načit se protistresové techniky, nebo dělat něco jiného. Velmi důležité je také stanovit si v práci priority. Co je naléhavé, totiž nemusí být vždycky důležité a naopak důležité může být něco, co se (zdaleka ještě) netváří naléhavě. Člověk by měl strávit nejvíc času úkoly, které jsou opravdu důležité, protože tak se dá stresu předejít - vyřídit důležité věci před tím, než se stanou naléhavými. Určete si také, jestli je zadaný úkol potřeba udělat hned nebo třeba až za hodinu, tj. určete si časový postup plnění jednotlivých úkolů. V 60.letech rozlišili Friedman a Roseman na základě mnohaletého sledování několika tisíc osob dva typy osobnosti, tzv. A a B. Typ A je agresivnější osobnost, cílevědomá, ambiciózní, která jedná rychle, neodpočívá a sleduje své cíle. Projevuje se rychlou řečí, humorem na úkor ostatních, sebestředností a výbuchy vzteku. Typ B je klidnější typ, umí odpočívat a bere život méně vážně. Neprojevuje se tak soutěživě, hovoří rozvážně, umí se srdečně zasmát, soustředí se na dokončení jedné věci a projevuje větší trpělivost. Typ A má dvakrát vyšší riziko ischemické choroby srdeční a trpí častěji vysokým krevním tlakem a úmrtím než typ B.

STRES
10 kroků proti stresu

Až do roku 1935 stres znamenal pouze technický termín pro tlak nebo sílu, která deformuje. Původní pojmenování „adaptační syndrom", vyjadřující příznaky tvořící stresový syndrom, Selye změnil na „syndrom napětí". Stres (z angl. strain - napětí) považoval za pravou příčinu všech nemocí.

Stres a toxiny

Stres rozdělil na tři fáze: poplachovou reakci, rezistenci a vyčerpání. Již ale před ním v knize Toxemia napsal dr. John Tilden (v roce 1926), stres je lepidlo, které drží toxiny těle. Stres nazval vyčerpáním způsobující zánět, který se drží v těle. Zánět se udržuje na různých místech, a blokuje odstranění běžně se tvořících odpadních látek.

Dr. Tilden je považován za otce americké přírodní medicíny. Popsal psychické aspekty vyčerpání, včetně strachu, úzkosti, hněv, žárlivost, a cokoliv co děláme pro udržení stresu.

Musíme stresující situace vyřešit a stres zmírnit, což obnovuje v těle normální rovnováhu. Vyčerpání pokračuje v oslabování organismu, neboť neřešíme stres a konzumujeme průmyslově zpracované potraviny, které „živí" toxiny a zánět. To prokazují dnes odborníci, kteří zánět považují za příčinu mnoha nemocí jako mozková mrtvice, infarkt myokardu (namísto cholesterolu, který je jen důsledek zánětu cévní stěny). Hromadění odpadních látek v důsledku chronického stresu vede též k rakovině.

Co je stres

Stres znamená opotřebování organismu a podle posledních poznatků zodpovídá za 80 % nemocí! Způsobuje únavu, depresi, přejídání a emoční problémy. Tělo považuje stres za stav nouze, ohrožení. Patří do civilizovaného světa a zcela se jej nezbavíme. Jak se dozvíte později, nemusí mít jen negativní, škodlivé účinky, ale může mít také prospěšný vliv.

Krátkodobý stres v zásadě neškodí, pokud se často neopakuje a nepřechází ve stres dlouhodobý. Stres se v podobě toxinů ukládá hluboko v tkáních. Stres fyzický, emoční či mentální vytváří napětí snižující prokrvení a odděluje stresem postižené tkáně od životní energie a výživy. Buňky se snaží přežít. Nesprávný životní styl, strava a stres hluboce ovlivňují náš organizmus a způsobují ukládání škodlivin v tkáních, čímž se vytvářejí podmínky pro nemoc. Po letech tento stav vyústí v různá chronická onemocnění, dokonce i v rakovinu nebo cukrovku.
Určitá míra stresu je pro život potřebná, například v minulosti, kdy byl člověk v nebezpečí a organismus se tak připravil na „boj nebo útěk". Odhaduje se, že denně prožíváme asi šedesát podobných reakcí. Bohužel, organismus reaguje na každou stresovou reakci tak, jako by šlo o „záchranu života".

10 kroků proti stresu

Správná strava a kombinace potravin. Abusing alcohol and food may seem to reduce stress, but actually adds to it.
Asertivita. Potřeba neustále někomu vyhovět a strach někoho nebo něco odmítnout způsobuje napětí. Naučte se rozpoznávat, jaké máte možnosti a nepřeceňujte se.
Kouření a nikotin vyvolává stres a stimuluje sympatický nervovoý systém, zvyšující krevní tlak, zatěžuje srdce atd.
Pohyb. Nemusíte chodit do posilovny nebo se potit na rotopedu každý den. Velmi vhodnou fyzickou aktivitou je plavání, a rychlá chůze. Pohyb zvyšuje vylučování endorfiny.
Odpočinek. Vyzkoušejte nějakou jednoduchou relaxační metodu.
Odpovědnost mějte za to co můžete ovlivnit a nechejte být to, co změnit nemůžete.
Snižte pracovní zátěž. Stanovte si priority a plán nejlépe na týden a písemně. Vyhraďte si kromě povinností i čas na sebe.
Spánek. V současné době trpí většina lidí deficitem spánku i několik hodin týdně. Choďte spát tak, abyste spali nejlépe max.7.5 hodiny.
Stanovte si reálné cíle. V práci i osobním životě se nesnažte docílit toho, co chcete hned. Zvažte, nakolik věc nebo to, co chcete, opravdu potřebujete.
Přírodní doplňky. V současné době není strava dostatečně bohatá na všechny minerály, stopové prvky a vitaminy, proto užívejte bylinné přípravky, zejména ty, co jsou silnými adaptogeny a antioxidanty proti stresu.

Byliny a přípravky zmírňující stres

Hořčík je minerál zásadní, účastnící se více než 300 metabolických procesů a je životně důležitý pro zdravé srdce. Jeho nedostatek vyplývá z půdy ochuzené o minerály a též jeho zvýšená potřeba souvisí s chronickým stresem. Nedostatek hořčíku zvyšuje pravděpodobnost fyziologického poškození stresem, kdy se hočík vylučuje močí. K doplnění hořčíku je vhodné jíst hodně listové zeleniny a kvalitního kakaa.
Potraviny a oleje bohaté na omega-3 mastné kyseliny jsou důležité u stresu a úzkostí.
K bylinám, které snižují stres patří třezalka, uklidňující a protistresový účinek má pití čaje Tulsi s heřmánkem nebo Tulsi Brahmi zejména jako relaxace po náročném dni. Vhodná je i speciální čajová směs ájurvédských bylin brahmi a šankpušpi s meduňkou, kozlíkem a levandulí. Indický ženšen lze brát pravidelně, může zmírnit dopady vyčerpání nebo chronický stres. Mudr. Frej

KLIDNÝ SPÁNEK
Zdravý spánek

Spánek tvoří v Ájurvédě další z pilířů zdraví. Spánek je nutným předpokladem toho, abychom neonemocněli a netrpěli únavou. Ve spánku, který je jistou formou meditace, obnovujeme svou životní sílu a „strávení" denních zážitků. Spánek je proto potřebný pro regeneraci mysli, neboť tělo načerpává sílu i z hluboké meditace. Ženy jsou vzhledem k hormonálním projevům o 30% náchylnější k poruchám spánku než muži.

Sny ve spánku

Sny bývají mentální očistou po celém dni, kdy se mysl může věnovat tomu, na co nemá přes den čas. Sny se vyskytují ve ¼ spánku, a jsou součástí hlubokého spánku. Sny bývají reakcí na denní události nebo vyjádřením nenaplněných tužeb, může jít o symboly individuální nebo obecné. Sny mohou předpovídat nemoci, které ještě nenastaly, a může nastat kritická fáze nemoci - smrt. Děti mají sny častěji než dospělí a plod v děloze prosní celou dobu, neboť se tak podle karmických zákonů připravuje po převtělení na nový život. Obecně platí, že sny sní většina lidí, kteří si je ale ráno nepamatují.

Kdy a jak dlouho máme spát

Množství potřebného spánku je pro každého zcela rozdílné. Věk ovlivňuje kvalitu a potřebu spánku. Snižuje se množství hlubokého spánku s věkem, ve stáří se vyskytuje asi jen 30 minut hlubokého spánku, naopak kojenci spí 18 hodin, kdy z bdělého stavu upadají přímo do spánku. Podle čínské medicíny lze doporučit spánek např. podle typu jin a jang: jang má spát méně, naopak jin více. Děti potřebují spát více než 10 hodin, zatímco dospělí jen 6-7 hodin, pokud jsou v rovnováze. Nad tuto dobu již spíme jen lehkým spánkem, který není nutný. Lze říci, že mnoho nebo málo spánku je nezdravé. Nadbytečný spánek a spaní přes den (pokud nejste vyčerpáni po nemoci nebo v horkém počasí) zvyšuje těžkou energii a blokuje kanály, kterými proudí prána (životní síla). Výjimku tvoři deseti až patnáctiminutový odpočinek po obědě, zejména levém boku, což usnadňuje zažívání. Naopak méně spánku vyvolává stres.
Uléhat bychom měli do 22,00 hodiny, probouzet bychom se měli v energetickém čase před 6,00 hodinou ranní.

Co ovlivňuje spánek

Potřebu spánku určují mnohé faktory. Jedním z nich jsou rytmus infradiální, kdy v zimě spíme déle než v létě, dále cirkadiánní, což je 24 hodinový cyklus dne a noci. Spánek bývá narušen mnoha civilizačními faktory, např. hluk nebo světlo, které ovlivňují kvalitu spánku. Melatonin, spánkový hormon, se totiž uvolňuje při nedostatku světla.

Další faktory ovlivňující spánek jsou léky, nemoci, stres, zhoršený krevní oběh, menstruace (testosteron-samozřejmě ve vyšším množství u mužů než u žen - navozuje spánek, stejně jako estrogeny, takže po menstruaci ženy lépe spí než před ní. Premenstruační syndrom snižuje množství kvalitního hlubokého spánku), těhotenství ( kdy se vyskytuje méně hlubokého spánku, udává se, že po 9 měsících těhotenství dochází až k 700 hodinám spánkového deficitu), menopauza (noční pocení ruší spánek, ale změny pomáhají výskytu hlubokého spánku), vrozená potřeba kratší doby spánku, větší váhový úbytek (snižuje tělesnou teplotu a negativně ovlivňuje spánek), hlad (lehká večeře je ideální), nadbytek cukrů a škrobů, zejména brambory, bílá rýže, těstoviny a bílé pečivo (organismus si tak zvykne spalovat cukry namísto tuků a vyžaduje jejich přísun pro energii i v noci) či fyzická námaha (zvyšuje množství hlubokého spánku, proto byste se měli jít navečer na procházku nebo si zacvičit).

Několik tipů na klidný spánek

• Na spaní pomáhá bylina Brahmi (Centella asiatica), 2-3 kapsle s večeří.
• Dopřejte si vydatný spánek v tichém a klidném prostředí, spánek obnovuje síly a brání postupnému vyčerpání, změnám nálad a tím emočnímu přejídání zvláště sladkostí.
• Choďte spát mezi kolem 22 hodiny (nejpozději ve 23 hodin).
• Masáž chodidel a hlavy večer navozuje vydatný spánek, použijte teplý kvalitní sezamový olej.
• Vyvarujte se kofeinu a kouření zejm. po 15 hod.
• K spánku přispívá jóga, meditace, relaxační hudba.
• Jezte menší množství lehce stravitelného jídla nejpozději 3 hodiny před spaním.
• Heřmánkový čaj s Tulsi podporuje spánek.
• Před spaním můžete provést 10 minutovou koupel nohou v teplé vodě s ručníkem na hlavě namočeným v teplé vodě.
• Zácpa ruší spánek, proto věnujte dostatečnou pozornost pravidelné stolici (ideální prevencí v tomto případě je Triphala, směs tří ovocných plodů, která reguluje stolici a užívá se před spaním).

Dr. Frej

DEPRESE
Deprese
Deprese je změna nálady a chování, trvající několik týdnů, doprovázená příznaky. Může být endogenní ( bez zjevné příčiny) nebo exogenní, jako reakce na určitou událost ( úmrtí partnera, rozvod atd.).
Deprese, výskyt a projevy
Depresí onemocní ženy až třikrát častěji než muži, riziko je vyšší v rodinách, kde někdo depresí trpěl. Zvyšuje ho i trvalé bydliště ve městě, rozvod nebo osamělost.
Z průzkumů vyplývá, že deprese se vyskytuje s větší pravděpodobností mezi kuřáky, jejím výrazným zdrojem je pro ženy sňatek, souvisí i s tvrdými redukčními dietami, při nichž se
mění chemické procesy v mozku. Deprese oslabuje imunitu, a tak při chronické depresi hrozí častěji rakovina.
I dětských pacientů s touto poruchou přibývá. Podle něj je to zřejmě i proto, že deprese u dětí dlouho nebyla rozpoznána, protože se liší od deprese u dospělých.
Depresí se může projevovat onemocnění srdce, cukrovka, poruchy štítné žlázy, Parkinsonova nemoc, demence, mozková mrtvice, zánět mozku, nádor mozku. Některé léky proti vysokému krevnímu tlaku, zánětům nebo estrogeny mohou depresi vyvolat. Deprese se objeví již kolem 40 roku věku a se stářím se zhoršuje. Vlivy podporující vznik deprese ve stáří jsou odchod do důchodu, ztráta partnera, ztráta společenského uznání, různé nemoci, nižší výkonnost, snížení životní úrovně, syndrom prázdného hnízda, pobyt v nemocnici, domově důchodců.
Příznaky deprese
Každý člověk je jiný, takže příznaky, které cítíte se mohou lišit od příznaků, které cítí ostatní. Připadá vám jeden nebo více z následujících symptomů povědomý?
Typické a nejčastější příznaky vážné deprese jsou:
• smutná, "depresivní" nálada
• nedostatek nebo nadbytek spánku
• ztráta potěšení z běžných úkonů
• ztížené myšlení a/nebo koncentrace
• únava a/nebo ztráta energie
• ztráta chuti k jídlu
• myšlenky na sebevraždu a/nebo na smrt
• Depresivní nálada po většinu dne, skoro každý den. Depresivní nálada a záchvaty pláče jsou příznakem deprese. Někteří lidé v depresi však nejsou smutní, ačkoli nedokáží přesně popsat, co cítí.
• Ztráta zájmu o obvyklé činnosti, ztráta potěšení a ztráta motivace. V depresi je obtížné zajímat se o věci, které dříve byly důležité. Musíte se nutit k tomu, abyste něco vůbec udělali. I malé věci mohou být velkou zátěží. Lidé v depresi často říkají, že se cítí líně a znuděně a i když nemají potíže se spánkem, cítí se stále unaveni. Běžná je i ztráta chuti k sexu.
• Změny chuti k jídlu. Deprese může zvyšovat i snižovat chuť k jídlu, takže lidé s depresí mohou na váze přibírat i ztrácet.
• Problémy se spánkem. Někteří lidé s depresí nemohou usnout, někteří se často během noci probouzejí a mají potíže znovu usnout. Někteří mají neklidný spánek plný snů. Jiní naopak spí příliš nebo zjišťují, že si potřebují přes den ještě zdřímnout.
• Úzkost a neklid. Lidé v depresi jsou často neúměrně neklidní a úzkostní. Úzkost může způsobovat netrpělivost a zlost a může ještě více snížit schopnost zvládat i nízkou hladinu stresu.
• Pocity viny, nejistoty a zbytečnosti. Lidé v depresi mají často negativní vztah sami k sobě, k okolnímu světu a k budoucnosti. Mohou cítit vinu za věci z minulosti. Mnoho lidí si myslí, že jsou zbyteční nebo že jejich deprese je trestem za něco, co udělali nebo neudělali. Deprese může vést k pocitům nejistoty a potřeby být na někom závislý. Deprese může vést i ke zhoršené péči o zevnějšek a osobní hygienu.
• Problémy s koncentrací a myšlením. Deprese ztěžuje jasné myšlení a rozhodování i o malých věcech. Lidé v depresi se často nemohou soustředit, takže v práci a při denních činnostech se stávají méně výkonní, což může vést k tomu, že se objeví pocity selhání a znechucení.
• Únava a nedostatek energie.
• Myšlenky na sebevraždu. Mnoho lidí v depresi myslí na smrt. Myšlenky a činy vztahující se ke smrti se objevují jako součást přání ukončit bolest, utrpení a nejistotu.
Pokud trpíte vy, nebo někdo na kom vám záleží, pěti nebo více těmito příznaky po dobu delší než dvou týdnů, nebo pokud se dostavují vážné myšlenky na sebevraždu, nebo pokud jsou příznaky tak těžké, že narušují běžné činnosti, navštivte lékaře (nebo přimějte svého přítele, aby to udělal) a nechte se vyšetřit. Možná trpíte depresí.
Deprese a terapie
Podle tradiční čínské medicíny souvisí deprese se třemi tělesnými orgány: s plícemi jako horním pramenem životní energie, s ledvinami jako dolním a základním zdrojem životní energie a
srdcem, sídlem duševního života. Srdce je myslícím orgánem lidského těla, jeho funkce není jenom fyziologická, ale má též funkci morální a poznávací. Jako civilizace se můžeme uzdravit, budeme-li pěstovat a rozvíjet svá srdce-duše.
Nedostatek denního světla, který bývá častým zdrojem deprese, lze kompenzovat také pobytem v prostorách s intenzívním umělým světlem (např. světelný box).
Velmi účinná pomoc, když na vás jde deprese třeba v práci, je naučit se dýchat, jogíni ale varují, že amatérsky prováděná dechová cvičení mohou i uškodit.
Na depresi, kterou lidé častěji trpí v pošmourných dnech zimy, zabírá vycházka na čerstvém vzduchu, běh či jiný intenzívní sport a také sex. Zařaďte dostatek pohybu (chůze, plavání, joga) ideálně 30 minut denně. Při pohybu vznikají endorfiny.

Jezte dostatek dušené zeleniny, jablka, semínka a ořechy, celozrnné obilniny, orestované výhonky, luštěniny, tofu. Zařaďte dostatek zdravých tuků (omega-3 a 9) v rybách a lněných semínkách a oleji. Omezte nebo vylučte kofein (zejména kofein s cukrem), bílé víno, destiláty, bílý cukr, mléčné výrobky. Zařaďte do stravy dostatek vitaminů B, přírodní vitamin C, železo, selen, hořčík a draslík.
Z bylin působí antidepresivně pupečník asijský (Brahmi), chřest hroznovitý (Šatavari), třezalka, indický ženšen Ašvaganda, směs Klidná Mysl s kombinací tří antidepresivně působících bylin. Dále Ginkgo biloba (extrakt v ampulích), rozmarýn, šalvěj, meduňka, levandule...
dr.Frej

vakcína proti chřipce
Očkování proti chřipce: ano nebo ne?, 1.část
V tomto článku najdete málo známé informace, které podle autorů prokazují, proč očkování proti chřipce je naprosto bezcenné a proč je jejich obliba zcela založena na smyšlených studiích a lékařské mytologii. Pokud by se lidé dozvěděli, co se zde píše, tak se byznys s očkováním proti chřipce zhroutí přes noc. Informace vyšly v článku publikovaném v The Atlantic a Natural News.
Jak je vakcína proti chřipce důležitá?
Co když vakcíny nefungují? Stále více a více vědců je skeptických ohledně toho, zda fungují. Sezónní chřipka v současnosti zabíjí každý rok mnoho lidí, ale většina z nich, kteří umírají, již trpí nemocí, jako je astma. Většina "nachlazení" je ve skutečnosti způsobena chřipkovým virem, ale existuje více než 200 virů a patogenů, které mohou způsobit "chřipkové" onemocnění (a proto mohou být snadno zaměněny za chřipku).
Viry mutují s úžasnou rychlostí, což znamená, že každý rok jsou geneticky odlišné od virů z minulého roku. Vakcína pro každou nadcházející chřipkovou epidemii je odhadována zdravotnickými odborníky, kteří určují, jaký kmen chřipky by se mohl s největší pravděpodobností objevit.
Z těch, kteří zemřeli na prasečí chřipku v USA, zhruba 70 procent trpělo již nějakým vážným onemocněním jako astma nebo AIDS. Uvádí se, že vakcíny jsou nejlepší zbraní proti chřipce. Vakcíny pomohly vymýtit neštovice a dětskou obrnu. [Výrazné zlepšení zdraví obyvatelstva ale ve srovnání s očkováním nastalo zejména zlepšením celkové hygieny.]
„Zázračná vakcína" proti chřipce
Vzhledem k tomu, že vědci nemohou přesně určit, který má chřipku a kdo nemá, výzkum provedený na účinnost vakcín jednoduše spočívá v hodnocení úmrtnosti ze všech příčin u těch, kdo se očkovali oproti těm, co neprodělali očkování. [To zahrnuje úmrtí z nehod, infarkty, autohavárie atd.] Tyto studie ukazují "dramatický rozdíl" mezi úmrtností těch, kteří byli očkováni oproti těm, kteří nebyli očkováni. Lidé, kteří byli očkováni měli výrazně nižší úmrtnost [ale ze všech příčin, a zde je problém ...]. Kritici zpochybňují logiku těchto studií. Jak to vypadá, v porovnání s počtem úmrtí ze všech příčin, počet lidí zabitých ptačí chřipkou je poměrně malý. Podle Národního ústavu pro alergie a infekční choroby, nanejvýš 10 procent z celkového počtu úmrtí během chřipkového období způsobuje chřipka (a to zahrnuje i všechna nepřímá úmrtí, ke kterým nepřímo přispěla chřipka).
Pokud chřipka představuje jen zhruba 10 procent všech úmrtí během chřipkové epidemie, jak by vakcína proti chřipce mohla snížit celkové úmrtí o 50 procent? (Jak tvrdí výrobci očkovací látky.) I v případě, že by očkovací látky byly 100% účinné, mohly by snížit celkovou úmrtnost o 10%, vzhledem k tomu, že pouze 10% z celkového počtu úmrtí je způsobeno chřipkou.
Tom Jefferson, lékař z Říma, a vedoucí oddělení pro očkování na Cochrane Collaboration, vysoce uznávané organizace, kteří hodnotí lékařské důkazy, říká: "Pokud vakcína snižuje úmrtnost o 50 procent a až o 90 procent v některých studiích, znamená to, že musí snižovat úmrtí nejen na chřipku, ale také z pádů, v důsledku požárů, na srdeční choroby, mrtvice, a autonehody. To není vakcína, která je zázrak. "
Selhání kohortových studií
Jak se tedy došlo k 50% snížení úmrtnosti ve statistikách? Prostřednictvím kohortových studií. Kohortová studie u očkování je analytická studie, ve které jsou osoby rozděleny podle přítomnosti či nepřítomnosti vakcíny na začátku studie. V těchto studiích se porovnávala úmrtnost velké skupiny lidí, která dostala vakcínu a skupiny osob, která nebyla očkována. Ale to je fatální chyba v tomto přístupu: lidé se zařazovali dle vlastního rozhodnutí pro očkování. A jací lidé? Lidé, kteří se zajímali o své zdraví! Vakcínu tak dostali ti, co měli strach o své zdraví a mysleli si, že očkování je pro ně vhodné. Zatím ti, kteří se o zdraví nestarali, vynechali i vakcínu proti chřipce. A tito lidé mají tendenci žít méně zdravě i jinak. Jinými slovy, u lidí, kteří se rozhodli pro vakcínu najdeme větší pravděpodobnost, že žijí zdravěji. To vysvětluje rozdíly v úmrtnosti mezi těmito dvěma skupinami! To nemá nic společného s očkovací látkou ...
Na lékaře a výzkumníky je vyvíjen tlak aby přijali teorii vakcíny bez otázek. Lisa Jackson, lékařka a vedoucí Research Group Health Center v Seattlu, začala přemýšlel nahlas před kolegy, jestli snad není něco v nepořádku s odhadem až 50 procentního snížení úmrtnosti u lidí, kteří dostanou vakcínu proti chřipce, a reakce zněla spíš jako doktrína než věda. "Lidé mi říkali, že takovéto pochybnosti by mohly potenciálně ohrozit mou profesionální kariéru, neboť bych mohla odradit lidi od očkování, protože samozřejmě víme, že vakcína účinkuje. Jinými slovy, neodvažujte se zpochybňovat vakcínu, a nepokládejte nepříjemné otázky, protože výroba vakcín stojí na dogmatu, ne vědě ... a pokud si lékař klade otázky, můžete přijít o práci ...." Lisu Jackson to neodradilo. S dalšími třemi vědci začala zkoumat studie zabývající se očkováním proti chřipce ve snaze identifikovat jakýkoliv pozitivní účinek těchto vakcín, pokud existuje. Analyzovali přes osm let data zahrnující 72.000 lidí ve věku 65 let nebo starší a zaznamenávali, kdo byl očkován proti chřipce, a kdo ne. Pak srovnávali úmrtnost ze všech příčin mimo chřipkové období.
Vakcína nezpůsobila žádný rozdíl v úmrtnosti
Lisa Jackson zjistila, že i mimo chřipkovou sezonu byla úmrtnost o 60 procent vyšší u těch, kteří nedostali vakcínu. Jinými slovy, když nevezmete v úvahu chřipkové období, starší lidé, kteří nedostanou vakcínu mají jiný životní styl, který u nich zvyšuje pravděpodobnost, že zemřou z mnoha jiných příčin. Rozdíl v přístupu ke zdraví vysvětluje onu zdánlivou výhodu, připisovanou vakcínám. Toto zjištění ukazuje, že vakcína proti chřipce nemusí mít žádný příznivý účinek na snižování úmrtnosti.
„Studie Lisy Jackson jsou skvělé," uvedl Lone Simonsen, který je profesorem na George Washington University ve Washingtonu, DC, a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti chřipky a vakcín. Jsou to klasické epidemiologické, pečlivě provedené studie. Mnoho expertů na očkování jednoduše odmítlo věřit výsledkům této studie, protože je v rozporu s jejich stávajícím přesvědčením o očkování. Journal of American Medical Association odmítl zveřejnit výzkum, se závěrem, že přijmout tyto výsledky by bylo stejné jako říci, že Země je placka!" . Což jen dokazuje, jak hluboce zakořeněná mytologie o očkování je v myslích běžných lékařů. Prostě si nedovedou představit, že vakcíny nefungují, a tak zamítnou důkaz - a to i věrohodný důkaz - prokazující tuto skutečnost. To je to, co dělá z očkování kult spíše než vědu. Výsledky nakonec publikoval v roce 2006 časopis International Journal of Epidemiology.

Očkování proti chřipce, 2.část
Historie chřipky odhaluje některé velké mezery v současné teorii o očkování a v podstatě dokazuje, že nefunguje...

Očkování proti chřipce nefunguje jako hlavní faktor
Několik fakt- v roce 2004, kdy výroba vakcín byla nízká, a byl nedostatek vakcín, kleslo o 40 procent očkování. A přesto úmrtnost se během chřipkové sezóny nezvýšila. Pokud by vakcíny skutečně fungovaly, pak rok, kdy očkování kleslo o 40%, by logicky mělo za následek statisticky významné zvýšení úmrtnosti. Ale to se nestalo. Proč? Vzhledem k tomu, chřipkové vakcíny nefungují na prvním místě.

- v historii chřipkových vakcín byly dva roky 1968 a 1997, kdy vytvořená vakcína proti chřipce neodpovídala cirkulujícím virům. V obou těchto letech tak ve skutečnosti nebyl očkován nikdo! Pokud samotná vakcína je účinná při snižování úmrtnosti, pak bychom měli opět vidět obrovský nárůst v úmrtnosti během těchto dvou let, ne? Jestli vakcína snižuje úmrtnost o 50%, jak tvrdí výrobci vakcín, pak tyto dva roky, ve kterých vakcína zcela minula v účinnosti druh viru, měly nastat obrovské výkyvy v úmrtí. Ale co se opravdu stalo ... nic. Procento úmrtnosti se nezvýšilo.
- pokud vakcíny opravdu zachraňují lidské životy, pak tím, jak se více lidí nechá očkovat, by se měla snižovat úmrtnost. V roce 1989 jen 15 procent osob starších 65 let bylo očkováno proti chřipce. Ale dnes je to přes 65 procent. A přesto, kupodivu, úmrtnost mezi seniory se během chřipkové sezóny nesnížila. Ve skutečnosti se zvýšila!
- pokud firmy a lékaři jsou dotazováni na vysvětlení ohledně 50 procentního snížení úmrtnosti, reakce jsou hysterické. Zastánci očkování nejsou ochotni zvážit možnost, že chřipkové vakcíny prostě nefungují.
Vědci, kteří zkoumají vakcinační mytologii jsou osočováni. Tom Jefferson z Cochrane Collaboration je epidemiolog, který zpochybňuje účinnost očkování proti chřipce. Reakce proti němu byly hysterické. Jefferson je jedním z největších odborníků na vakcíny proti chřipce. Vede tým výzkumníků, kteří zkoumá stovky studií. „Naprostá většina studií byla špatně provedena, a to říkám velmi mírně," říká Jefferson.
Chřipkové vakcíny účinkují jen u lidí, kteří je nepotřebují
Očkovací látky údajně fungují aplikací oslabeného virového kmene do organismu, který způsobuje, že imunitní systém reaguje tvorbou protilátek. Nicméně, jak Jefferson zdůrazňuje, pouze zdraví lidé produkují očekávanou protilátkovou odpověď na vakcínu. A přesto jsou to právě nezdraví lidé - ti, co mají oslabený imunitní systém, kteří jsou nejvíce ohroženi chřipkou. Ale vakcíny u nich nefungují! Jinými slovy: chřipkové vakcíny účinkují jen u lidí, kteří je nepotřebují.
Jefferson vyzval výrobce k randomizovaným, placebem kontrolovaným studiím. Firmy namítají, že tyto studie jsou "neetické". Ve skutečnosti vědí, že randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované studie by odhalily kompletní selhání očkovacích látek proti chřipce, Nezdá se zajímavé, že ti, co obhajují léky a očkování a tvrdí, že mají "vědu" na své straně, nechtějí své vakcíny poskytnout skutečné vědě? Žádné placebem kontrolované studie nebyly provedeny na očkovacích látkách proti chřipce, protože průmysl říká, že by bylo "neetické." Jak tito lidé mohou prohlašovat, že jejich vakcíny vůbec fungují? Jen na statistikách, které jsou prokazatelně falešné.
Proč protivirové léky nefungují
Neprokázané účinky se týkají i protivirových preparátů Tamiflu a Relenza. Obavy rostou ze vzniku rezistentních kmenů prasečí chřipky. "Chřipka se může stát rezistentní vůči Tamiflu v průběhu několika dnů ..." říká jeden odborník. Též o nežádoucích účiních Tamiflu je vhodné se zmínit: jedno z pěti dětí má psychické nežádoucí účinky, včetně halucinací a sebevražedného chování. Tamiflu je již spojena s 50 úmrtími dětí v Japonsku. Důkazy na podporu Tamiflu je založený na kohortové studii, stejně jako u očkovacích látek. Dokonce i příznivci Tamiflu přiznávají, že nikdy nebylo prokázáno, že tyto léky pomáhají. Ani vakcíny ani anti-virové léky mají žádné spolehlivé důkazy o tom, že účinkují proti chřipce.
Rekapitulace o očkování proti chřipce
Ze zkoumání stávajících studií, které se snaží podporovat očkovací látky vyplývá, že chřipkové vakcíny prostě nefungují. A když vakcíny nejsou k dispozici, nezvyšuje se úmrtnost, což naznačuje poměrně přesvědčivě, že tyto vakcíny nabízejí žádné snížení úmrtnosti.Chřipkové vakcíny pouze stimulují tvorbu protilátek u lidí, kteří nepotřebují vakcínu. Naopak nedokážou produkovat protilátky u lidí, kteří jsou nejvíce zranitelní chřipkou. Vakcíny tak fungují pouze u lidí, kteří je nepotřebují.
Očkování proti chřipce je provozováno jako kult, dogmaticky. Každý, kdo žádá jasné odpovědi na vědecké otázky je okamžitě označen za kacíře. Nikdo nemá právo zpochybňovat status quo.
Autoři uvádějí, že vakcína proti chřipce je čisté šarlatánství. Zastánci účinků vakcíny proti chřipce tvrdí, že vycházejí z vědeckého myšlení, přesto prokazují: budou věřit téměř čemukoliv, pokud je to zveřejněno v lékařském časopise, i když je to úplné šarlatánství.
Proč se nechávají lidé očkovat? Chytrá propaganda je velmi účinná. Je to rituál, který může nebo nemusí fungovat. Co se může horšího stát než že nebude fungovat? (Jak si mnozí myslí ...)
Osobně si vezmu spíše přírodní vitaminy a udržuji si zdravý, fungující imunitní systém. Ale pro ty, kteří s oblibou sází, mají rádi ruletu nebo chtějí vsadit své zdraví na lékařské pověry, je očkování proti chřipce snadno dostupné.
Mudr. David Frej
Zdroje: The Atlantic, Shannon Brownlee: http://www.theatlantic.com/doc/200911/brownlee-h1n1; Flu vaccines revealed as the greatest quackery ever pushed in the history of medicine,
http://www.naturalnews.com/027239_vaccine_flu_vaccines.html#ixzz2ImPhkm5i

zdraví nebo nemoc

Zdraví nebo nemoc
Deset základních faktorů často rozhoduje o tom, zda budeme zdraví nebo nemocní.

1. Strava
Výživa hraje důležitou roli. Některé potraviny jsou vhodné a jiné méně vhodné. Suché ovoce, kyselé potraviny, syrové a studené jídlo je nevhodné v zimě a chladném počasí; pálivé, slané potraviny a horké nápoje nepříznivě ovlivňují pittu a kapha by neměla jíst smažená jídla, mléčné výrobky a studené nápoje.
Ideální jídelníček spočívá v souladu s vaší vrozenou konstitucí. Nevhodná kombinace potravin, konzervační látky, staré a ohřívané jídlo nebo jíst pozdě večer zapříčiňuje vznik nemocí. Strava má jednu velkou výhodu: jde o jeden z faktorů v našem životě nejlépe ovlivnitelný.

2. Spánek.
Průměrně člověku stačí spát 7 hodin. Spánek před půlnocí a vstávání časně ráno (nejlépe před východem slunce) podporuje zdraví.
3. Půst.
Jednodenní očistné dny se doporučují k detoxikaci organizmu od jedovatých látek, které jsou hlavní příčinou nemocí.
4. Roční období
Období váty je na podzim, za suchého, větrného počasí. Vlhká, chladná, zamračená zima patří kaphě, stejně jako časné jaro. Konec jara a horké léto odpovídá pittě. Přizpůsobení se dennímu režimu podle ročního období a konstituci pomáhá předejít zdravotním problémům. Na podzim se mají jíst teplá vařená jídla, vyhýbat se studeným syrovým jídlům a teple se oblékat. V opačném případě dochází ke zvyšování váty a zácpě nebo bolesti zad. V létě by se mělo dávat přednost studenějším nekořeněným jídlům a nepříliš teplým nápojům, omezením pobytu na slunci a intenzivnímu cvičení. Tak se sníží pravděpodobnost výskytu průjmů, kožních vyrážek nebo zlostných nálad.
5. Cvičení
Pravidelné cvičení zdraví velmi prospívá. Zlepšuje prokrvení, posiluje činnost orgánů a životní sílu, přispívá k udržení přiměřené váhy, k relaxaci a vydatnému spánku. Podporuje činnost srdce a ledvin, trávicího sytému, zbavuje organizmus toxinů, tj. odpadních látek a Zejména aerobní cvičení vyhovují všem konstitucím. Na druhé straně přepínání a nadměrné cvičení odvodňuje organizmus, způsobuje bolesti svalů a na hrudi a může vést k artritidě nebo problémům se srdcem. Cvičení přiměřené intenzity poznáme v momentě, kdy se začneme potit na čele, pod paží a kolem páteře. V otázce konkrétního cvičení znovu jde o individuální přístup. Výborná je jóga, plavání a chůze.
6. Věk
Ájurvéda dělí lidský život z hlediska konstituce na 3 části - dětství je obdobím kapha, tělo je jemné, je v období růstu. Děti jsou více náchylné k nachlazení a zánětům. Od 17 - 50 let nastává věk pitty. Oproti dítěti u dospělých převažuje aktivita, ambice, tělo vyžaduje méně spánku. Často se objevují nemoci spojené s pittou . záněty žaludku, vředová choroba. Ve vyšším věku přecházíme do stadia vaty, s narušeným spánkem, bolestmi kloubů a zácpou a onemocněním nervového systému.
7. Emoce a mysl
Ájurvéda je holistická medicína. Tělo a mysl je nerozlučně spojeno. Onemocnění mysli ovlivňuje fyzické tělo a naopak. Každá myšlenka, vjem, pocit působí na každou buňku, tkáň, orgán našeho těla. Emoce, jako zlost, nenávist, hamižnost narušují rovnováhu tridóšy v těle a opačně, již přítomná nerovnováha se může projevit v negativních emocích.
Emoce nacházejí svůj projev v určitých orgánech: nenávist ve žlučníku, vztek v játrech, ledviny bývají místem pro strach, plíce a srdce pro smutek a zoufalství.
8. Stres
Ayurveda považuje stres za příčinu mnoha nemocí. Nesprávná životospráva, dietní chyby, nadměrné obavy a pracovní zatížení, rodinné a pracovní problémy, znečištění ovzduší a toxin v potravinách negativně působí na tělo a mysl. Stres může spustit alergii, vředovou chorobu, astma, kožní vyrážku apod.
9. Nesprávné užívání smyslů
Na léčbě působící na smysly je založena aromaterapie, léčení barvami, hudbou, bylinkami a masáže. Smysly přinášejí informace do mozku a nadbytečné užívání smyslů způsobuje v těle nerovnováhu.
Nadměrné slunění zatěžuje hmat a vede často ke kožní rakovině, nadměrný hluk ničí sluchové buňky a zvyšováním váty se objevují příznaky jako artritida.
Zneužíváním smyslů označujeme např. namáhání očí při čtení vleže nebo při čtení malých písmenek nebo sledování filmů plných násilí, přejídání či příliš kořeněná jídla zatěžují chuťové buňky, hlasitá hudba nebo dlouhé telefonické hovory namáhají sluch.
10. Poznání sebe sama
Poznání znamená cestu ke zdraví. Na základě znalosti mé konstituce vím, jaké vybírat potraviny, jak se chovat v určitém ročním období, jak se oblékat nebo jakému sportu se mohu věnovat. Snažím se neignorovat více své pocity a myšlenky, neboť se mi snaží poskytnou mnoho užitečných informací.
Tak to je 10 faktorů, které z velké části můžeme ovlivnit a vybrat si svou cestu: ke zdraví nebo k nerovnováze a nemoci.
MUDr. David Frej

pačak, trikatu
Optimální trávení a zažívání

Výživa a správně sestavený jídelníček patří k nejdůležitějším opatřením k udržení nebo navrácení zdraví. Kromě vlastností potravin je důležité nejen co, ale také kdy a jak jíme.

Strava - v ájurvédské medicíně je ještě důležitější kdy a jak jíme, než co jíme

Více než šedesát procent našeho denního příjmu bychom měli konzumovat v poledne. Mezi 11 až 13 hodinou je naše trávení nejsilnější. Jezte v klidu a v hezkém prostředí, nejlépe s lidmi, které máte rádi. Během jídla popíjejte po douškách teplou vodu s citronem nebo teplý čaj, v celkovém množství do 1.5 dl (malý šálek). Větší množství tekutin zhorší trávení. Soustřeďte se pouze na jídlo, jiné aktivity během jídla snižují výživnou hodnotu jídla a oslabují trávení. Jezte středně rychle (ani rychle ani příliš pomalu), k tomu napomáhá odkládání příboru po snězení sousta během jídla a důkladné žvýkání. Bohatě postačí, pokud do sebe jídlo „nehodíte" za pět minut. Jezte jen když máme hlad a dostatečně dlouhou dobu po natrávení předešlého jídla, to znamená nejdříve za čtyři až pět hodin.

Agni - základní princip trávení potravy

Agni, trávicí oheň, představuje z pohledu ájurvédské medicíny základní podmínku zdraví, protože zaručuje správné natrávení potravy v našem zažívacím traktu. U člověka, který má svou konstituci v rovnováze, pracuje agni účinně a správně. Potrava (živiny) je natrávena, zejména v žaludku a tenkém střevě, pomocí enzymů na jednoduché vstřebatelné složky-cukry (jednoduché sacharidy), volné mastné kyseliny (tuky) a aminokyseliny (bílkoviny). Agni vlastně označuje metabolický proces a enzymy, bez kterých nedojde k trávení potravy.

Centrální agni sídlí v žaludku. V žaludku pracuje agni, trávicí oheň, zodpovědný za správné a dokonalé trávení. Další pět agni funguje v játrech a v sedmi tkáních (plazma, krev, svaly, tuk, kosti, nervová soustava a pohlavní orgány ).
Potrava se v tenkém střevě rozloží na dvě části -živiny (Sara), které se vstřebají a na odpadní látky (Kitta), vyloučené ve stolici. Živiny postupně přinášejí stavební látky pro tkáň rasa, která vyživuje ostatní tkáně v těle.

Podstata nemoci

Podstatou nemoci je nedokonalé trávení potravy. Agni (zažívací oheň) můžeme připodobnit trávícím enzymům. Slabé agni nedostatečně rozloží živiny (tuky, cukry a bílkoviny), které se nevstřebávají a usazují ve střevech. Tkáně nedostávají látky, které potřebují pro svou funkci a regeneraci. Postupně se dostavuje únava z nedostatečného přísunu živin, v krvi kolují toxiny z nedokonale natrávené potravy, jež se postupně usazují v orgánech a zatěžují detoxikační orgány (hlavně játra a ledviny).

Správně vyvážené Agni (tzv. sáma agni) stráví potravu dokonale, nevznikají toxiny a tím základ budoucí nemoci. Člověk se těší optimálnímu zdraví, je klidný, vědom si přítomnosti a raduje se ze života.

Strava - jak trávení a zažívání podpořit

Naše strava tvoří základ zdraví. Výživou a dostatečně silným trávením lze vyléčit až sedmdesát procent (!) všech zdravotních problémů. Ájurvéda klade důraz na posílení agni, neboť při silném agni může organismus strávit i méně vhodnou stravu. Jakým způsobem posilujeme agni? Vhodně použité koření umožňuje správné trávení a vstřebávání látek potřebných pro tělo. Nejznámějšími kombinacemi jsou směs Trikatu a Páčak, které se přidávají do hotového jídla v dávce ¼ až ½ lžičky.

Konzumujte převážně vařenou potravu a omezte syrovou stravu, neboť je těžká na trávení.Vyloučením studených nápojů se stabilizuje metabolismus a trávení, protože studené nápoje jej zpomalují. (Další zásady a principy najdete v knize autora Ájurvéda-medicína dlouhověkosti v praxi českého lékaře, nakl. Eminent.)

MUD. David Frej

21.12.2012
2012-co bude dál?

Nedávno bylo zveřejněno hlasování více než 16.000 lidí po celém světě, které se snažilo zjistit procento lidí, kteří se domnívají, že svět se chýlí ke konci. Dvě země s nejvyšším procentem lidí, kteří věřili v konec světa, byly Turecko a USA. Naopak k národům s nejnižším počtem lidí, kteří věřili konci světa patří Belgie a Velké Británie. Celkově jeden ze sedmi lidí věří na konec světa, a asi jeden z deseti věří, že se tak stane v roce 2012.

Nepočítejme se zánikem světa po 21.12. Svět takový jaký známe ale podle všeho spěje ke konci a blíží se zrození nové, spirituální éry.

Falešné předpovědi

Tyto předpovědi nejsou nic nového. V roce 1843, kazatel ze severní části státu New York, William Miller, přesvědčil přes 50.000 lidí, že se Kristus se vrátí a přinese s sebou konec světa v roce 1843. Stejně jako Harold Camping, i Miller musel revidovat předpovědi, a jeho následovníci čekali na další naplánovaný konec světa v roce 1844. Masivní sopečný výbuch na Islandu v roce 1783 způsobil neplodnost a hladovění. Přírodní katastrofa a následná tragédie vedla některé pozorovatele k tomu, aby předpověděli konec světa.

Mayský kalendář a 2012 tvoří návnadu, na kterou někteří lidé chtějí pověsit své předpovědi o konci světa. Některé z nich máme v nedávné paměti. Konec světa předpovídají s pravidelností. Dvakrát v roce 2011 předpovídal 90-letý evangelický farář Harold Camping konec světa na základě svých vlastních matematických výpočtů, první na 21. května a druhý pak na 21. října. Téměř před třiceti lety, Pat Robertson přesvědčoval milióny televizních diváků, že konec nastane v roce 1982.

Jak to je s proroctvím Mayů

Tyto populární předpovědi jsou založeny na mylné interpretaci mayského kalendáře...
Náš kalendář měří čas, pokud jde o desetiletí a staletí. Základní jednotkou starověkého mayského kalendáře byl 360 denní Tun, které, stejně jako náš 365-denní rok, je ekvivalentní k jedné rotaci Země kolem Slunce. Dvacet Tuns tvoří k'atun a dvacet k'atunů (nebo 400 Tun) je bak'tun. V našem kalendáři, bak'tun se rovná zhruba 395 rokům. Starověký mayský Long Count kalendář se vztahuje na období 13 bak'tunů, které končí přibližně kolem zimního slunovratu roku 2012. V mayské kosmologii, období před jejich kalendářem trvalo 13 bak'tunů a končilo přirozeným přechodem, nikoli devastací a ničením. Nepředpovídal konec světa po13 bak'tunech, ale změnu, obdobnou změně našeho kalendáře 1999 - 2000.

Změny přijdou

Mnoho z toho, co se děje v našem moderním světě je dlouhodobě neudržitelné. Svět, jak ho známe určitě časem podstoupí radikální změnu a je to potřeba. Škodlivá globalizace, ohlupování lidí reklamou na nezdravé a škodlivé výrobky, politické machinace a korupce, nekontrolovatelné ničení světových přírodních ekosystémů ... to všechno jsou věci, které jsou neudržitelné - a musí - skončit. Svět, který známe dnes, je na hranici zániku, a ještě není jasné, co jej nahradí a jak k tomu dojde. Jisté tedy je to, že Co se uvádí za téměř jisté je to, že lidskou civilizaci čeká snížení populace ze současné úrovně, a uvádí někteří autoři, že na tom cíleně pracuje globální elita, včetně Billa Gatese, s cílem "zachránit planetu. Bill Gates údajně pracuje na nedrastickém snižování populace za použití vakcíny způsobující neplodnost. Zajímavé je, že se jedná asi o nejméně krutý přístup, který nabízejí globalisti, ve hře jsou i drastičtější věci jako globální termonukleární válka, nebo nová globální pandemie s 90% úmrtností.

Na pořadu mohou být také přírodní jevy, které vedou k různým scénářů, včetně slunečních erupcí a dalších katastrof, které by Zemi vrátily během dvou let do nukleární zimy. K těmto jevům může dojít až za několik stovek let.

Konec světa ne, změny ano

Konec světa nejspíše za několik dnů nenastane, ale mohou nastat změny, například výpadky proudu. Mnoho lidí používá mayský kalendář jako příležitost pro meditaci, s cílem zaměřit se na univerzální mír a podobné vibrace.

Existují legitimní hrozby pro náš svět, ale Mayský kalendář není jedním z nich
Tím pro naši civilizaci jsou potraviny z geneticky modifikovaných organismů (genetické znečištění), drancování přírodních zdrojů, znečištění půdy a oceánů, neplodnost způsobená syntetickými chemickými látkami, hrozba nesmyslných vědeckých experimentů....

Nikdo přesně neví, zda dojde k ekonomickému kolapsu zítra nebo také za deset let. Je těžké říct, kdy přesně to bude. Takže i když je chytré být připraven na neočekávané, není rozumné, aby celá naše existence být ovládána myšlenkou, že se vše chýlí ke konci.

Tyto předpovědi pomáhají některým lidem získat pocit, že jejich životy získávají větší význam s tím, jako se blíží konec. Scénáře konce světa také přinášejí naději napravit křivdy, ať posledním soudem nebo v novém světě s těmi, co přežijí. Klíčovým bodem je pochopit emoce, které činí konec světa zajímavý a může být využit k pozitivním změnám. My všichni máme možnost každý den se účastnit na podpoře něčeho dobrého, věnovat úsilí na věci, které pomáhají a vytvářejí pozitivní přístup. Pokud takových lidí bude dost, může být již rok 2012 začátkem konce světa takového, jaký mají rádi nadnárodní korporace, likvidujících životní prostředí v honbě za ziskem.

David Frej

multivitamíny v lékárnách
Riziko multivitaminových přípravků

Kupujete si multivitaminy s cílem že budete zdraví? Nejdříve si raději prostudujte etikety. Zejména různé přidané další látky mají spíše opačný než uzdravující účinek. Ještě v 30.letech minulého století byly vitaminy vyráběny z ovoce a zeleniny, ale od 40.let již začala éra syntetických vitaminů. Mnozí odborníci popisují jejich karcinogenní a mutagenní účinek. Mohou zhoršit nemoci jako je osteoporoza, artritida, rakovina, demence. Multivitaminy vyrábí většinou farmaceutické společnosti, které přidávají do multivitaminů různé chemikálie a umělá sladidla. .
kapsle ze želatiny obsahují kůži, chrupavku, pojivové tkáně a kosti nemocných zvířat. K tomu ještě u mnoha multivitaminů konzumujete umělá sladila, jejichž bezpečnost není ověřena, proto dokonce někteří výrobci limonád přecházejí na stevii.


Multivitaminy v chemické formě

Proč mnohé přípravky s vitaminy neúčinkují, lze stěží zodpovědět. Některé z nich obsahují kontaminující látky z výroby, bránící zdravotním účinkům. I „přírodní" přípravky procházejí zpracováním do tablet nebo kapslí. Miliardový obchod s multivitaminovými a minerálními přípravky není regulován tak přísně jako farmaceutický průmysl. Mé analýzy bylinných přípravků jako grapefruitová semínka, výtažky z brusinek nebo hlohu vykazují velké rozdíly v kvalitě a některé by se měly zakázat.
Uměle vyráběné vitaminy nejsou pro organismus lehce stravitelné, naopak. Tato koncentrovaná forma vitaminů zatěžuje trávení. Je prokázáno, že se z těchto (méně kvalitních) přípravků vstřebá jen asi 25 procent. U jakýchkoliv příznaků oslabeného trávení, zejména poklesu energie (právě tehdy výrobci doporučují vitaminy!), povlaku na jazyku a proměnlivé chuti k jídlu, se užívání vitaminů vyhněte. Navíc přírodní produkty jsou stravitelnější, tedy přirozenější než chemické vitaminy. V kapslích a tabletách se často nacházejí uměle vyrobené látky. Výjimkou jsou sušené byliny bez chemické úpravy naplněné v kapslích. Takové přípravky v rostlinných kapslích, organického původu, používám ve své praxi.
Nežádoucí účinky umělých vitaminů

Dlouhodobé užívání nebo větší dávky vitaminů a minerálů navíc zvyšují riziko nežádoucích účinků. Některé vitaminy, jako betakaroten a vitamin E, zvýšily podle několika studií riziko nemocí. Například syntetický vitamin B12 je vyráběn z kravských jater, které jsou plné pesticidů, steroidů a antibiotik. Uměle vyráběné B vitaminy pocházejí z ropy a kamenouhelného dehtu, poškozující nervový systém, a způsobující dýchací obtíže. Syntetický vitamin C pochází z r.zných kyselin, dráždící sliznice žaludku a zatěžuje nevhodně ledviny. Uměle vyráběný vitamin A se vyrábí z jaterních šťáv ryb, často plných rtuti. Zatímco přírodní vitamin A má antioxidační účinky, umělý vitamin A je až škodlivý. Betakaroten ve studii měly vyšší výskyt nemocí srdce, rakoviny plic a mrtvic než ti, co vitamin neužívali. Tyto chemické vitaminy se řadí do stejné skupiny jako umělá sladidla nebo glutamát.
Studie s vitaminy ukázaly riziko

SU.VI.MAX (Supplémentation en VItamines et Mineréux AntioXidants) je novější pařížskou studií sledujících účinky kombinace antioxidantů (120 mg vitaminu C, 30 mg vitaminu E, 6 mg betakarotenu, 20 mg zinku a 100 mikrogramů selenu) u více než 13000 zdravých osob. Během sedmi a půl let se u mužů snížilo riziko rakoviny, u žen nikoli. Léčba neovlivnila úmrtí. Ateroskleróza se objevovala častěji u osob užívajících přípravky.

Mnohé studie s vitaminem E prokázaly škodlivé působení. Analýza podávání vysokých dávek vitaminu E byla publikována v roce 2005. Vyšší dávky neměly žádný účinek a při dávce nad 400 IU (267 mg) se často objevovaly nežádoucí účinky. Ve stravě stěží konzumujte více než 100 mg vitaminu E, proto vhodné množství vitaminu E najdete v potravinách jako avokádo, ořechy a semínka. Vitamin C zase zatěžuje játra a ledviny. Umělý vitamin D může být toxický pro srdce, játra a ledviny a je vyráběný z ropy, dehtu, může obsahovat formaldehyd a amoniak.
Zdraví bez chemických vitaminů

Běžné multivitaminové přípravky v lékárnách nejsou přírodní ani náhodou. Musí projít chemickou úpravou a enzymy je obtížně rozkládají. Chemikálie v ovzduší a potravinách enormně zatěžují játra. Většina lidí tak trpí nedostatkem některých důležitých látek. Nejlepším receptem je kvalitní čerstvá strava, byliny a přírodní vitaminy z bylin, ovoce a zeleniny. Byliny patří mezi potraviny, nikoli chemické látky nebo léky. Proto je doporučuji zařadit do stravy. Dle mých zkušeností je vhodné užívat dlouhodobě byliny pro silnou imunitu a rovnováhu, narušovanou ataky volných radikálů, smogem, stresem a nevhodnou potravou. Byliny nejenže jsou lehce stravitelné, ale také podporují trávení a vstřebávání živin z potravy.

dr.David Frej

PROČ JE NEBEZPEČNÉ POUŽÍVAT ZUBNÍ PASTY S FLUORIDEM
Fluorid a hliník - dvojí hrozba

Po mnoho let prokazovaly studie zdravotní riziko při vaření v hliníkovém nádobí, znásobené fluoridovanou vodou. Čím bylo vyšší množství fluoridu, tím více se uvolnilo hliníku. Fluorid ke škodlivému účinkuje nepotřebuje hliník. Pouze jedna milióntina v některých studiích poškodila biologickou účinnost mozkového acetylcholinu o 61 %. Fluorid nás neohrožuje jen ve vodních zdrojích, ale též v limonádách, pivu, ovocných a zeleninových šťávách upravovaných fluoridovanou vodou, v potravinách balených do plechovek, krabic, lahví, je obsažen v zubních pastách a ústních vodách.
Tlak na americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin vedl k zavedení povinnosti výrobců zubních past uvádět na obalech varování ohledně fluoridu. Naštěstí jakýkoli výše uvedený výrobek lze koupit v obchodech se zdravou výživou bez hliníku a fluoridu.
Též pramenitou vodu bez fluoridu lze zakoupit.
Fluorid - krysí jed
Mnozí lidé nebezpečí fluoridu podceňují. Nevědí, že fluorid býval na trhu nejúčinnějším krysím jedem, je vedlejším produktem při výrobě průmyslových hnojiv a hliníku. Tato odpadní látka se likvidovala do doby, než někdo přišel se zářným nápadem chránit dětský chrup přidáním fluoridu do vody. Děti v zemích s fluoridem ve vodě mají sice méně kazů než jejich vrstevníci z oblastí, kde se fluorid do vody nepřidává - ale to není jednoznačně prokázáno.
Fluorid nechrání zuby
Fluorid nechrání před zubním kazem, ale naopak, poškozuje orgány a zvyšuje riziko rakoviny. Přes 50 let vědci propagovali fluorid (sodium fluorid) jako prospěšnou látku, ačkoliv nežádoucí účinky této chemikálie jsou prokazatelné. Proto se mnozí zasazují, aby se fluorid přestal přidávat do pitné vody, zubních past a dalších přípravků. Bohužel, jediný důvod k přidávání fluoridu do zubních past a vody je údajná ochrana proti zubnímu kazu. Opak je pravdou, fluorid podporuje zubní kazy a dokonce i organizace Centers for Disease Control and Prevention (CDC) přiznává, že neexistuje jediný důkaz o tom, že fluorid brání kazivosti zubů.
Zdravotní rizika fluoridu
„Po vstřebání začínají látky ve fluoridu narušovat a napadat tkáně a orgány", tvrdí oceňovaný chemik Shane Ellison. „Kolagen, látka spojující kosti a svaly, je fluoridem likvidována. Objevuje se ztuhlost, poškození šlach a vaziva, bolesti. Následkem fluoridu hnědnou zuby, stav nazývaný fluoróza." Chemik uvádí, že studie provedené již dávno uvádí, že fluorid podporuje mutace DNA v buňkách prsní tkáně a vede k rakovinnému dělení buněk.
V roce 1997 zjistila Jennifer Luke, že se fluorid hromadí v šišince. V této části mozku se tvoří melatonin, který ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus. Ten řídí metabolismus, hormonální systém a mozek tak, aby reagoval aktivitou ve dne a připravoval se ke spánku večer a v noci. Poškození šišinky tak může mít nedozírné následky. Ve studiích na hlodavcích měly zvířata konzumující ve stravě fluorid poruchy hormonálního systému. Fluorid též zvyšuje výrazně riziko rakoviny kostí. Poškozuje játra a ledviny. Podle vědce Johna Garfielda z The University Daily Kansan lze nacházet souvislost mezi fluoridem a nemocemi štítné žlázy, neplodností, kožními problémy, řídnutím kostí, sníženou imunitou, předčasnou pubertou a nižším IQ. Přenáší hliník přes bariéru do mozku, kde způsobuje demenci a pokles IQ. Ve studiích se neprokázal žádný prospěšný účinek na kojence, kterým se dával fluorid do pitné vody na přípravu kojenecké výživy.
V USA se na mnoha místech již proto přestává fluorid do pitné vody přidávat.
Jak se zbavit fluoridu
Především vyhoďte zubní pasty s fluoridem. Používejte jen ty přírodní bez fluoridu.
Stravou bohatou na fosfáty, jež pomáhají vylučovat fluorid a hliník. K těmto potravinám patří loupané mandle, otruby, pivovarské kvasnice, fazole, čočka, játra, dýňová a sezamová semínka, sojové boby a arašídy. (Nezapomeňte ovšem na karcinogenní aflatoxiny v některých sklizních arašídů, tedy lépe bio.)
Z bylin ty, co pročišťují játra (LKC, Imuhelp, černá ředkev), lecitin, bór (1/8 lžičky na litr vody, popíjet po celý den), dále velké dávky pouze přírodního vitaminu C (Amalaki). Pomáhá též sauna.
MUDr. David Frej
BYLINA MĚSÍCE KUBRA
Lípa malolistá
Lípa malolistá reguluje činnost trávicího ústrojí, napomáhá podporovat činnost ledvin, má mírný močopudný účinek.
Účinky lípy:
Detoxikace a mízní systém. Podporuje pocení, snižuje horečku, posiluje lymfatický systém, funkci jater a ledvin.
Nemoci ledvin. Má močopudný účinek a působí proti zánětům močové trubice, močového měchýře a ledvin.
Trávení. Nasazuje se při zažívacích obtížích a funkčních poruchách žaludku a střeva.
Nachlazení a imunita. Podává se u nemocí dýchacího ústrojí, kašle a nachlazení.
U stavů se zvýšenou únavností dodává energii.
NOVINKA
dr. Frej Neem zubní pasta
Kvalitní ájurvédská zubní pasta bez fluoridu.
Obsahuje bylinu Neem, známou svým antibakteriálním působením, a přírodní esenciální oleje z hřebíčku a máty.
Pravidelné čistění s Dr. Frej Neem zubní pastou
- pomáhá v prevenci proti zubnímu kazu
- pomáhá v odstraňování zubního kamene
- pomáhá v péči o zdravé zuby a dásně
Složení: calcium carbonate, extrakt z Neemu, přírodní oleje z hřebíčku a máty
Obsah: 100 ml

ZE SVĚTA ZDRAVÍ
Studie potvrzuje, že PFC a fluorid zhoršuje imunitní systém
Je známo, že perfluorované sloučeniny (PFC), toxické látky, se nacházejí ve vodě, vzduchu i půdě. Fluorid přidávaný do pitné vody je odpadní látka fluorokřemičité kyseliny a spolu PFC je zdrojem toxických účinků na organismus. Zatímco se v přírodě vyskytují sloučeniny s malým množstvím fluoru přirozeně, PFC vznikají průmyslovou činností a nerozkládají se, spíše hromadí. Bohužel se vyskytují např. v obalovém materiálu u potravin, kobercích, textiliích, přidávají se do čistících prostředků. Tyto sloučeniny potlačují imunitu. Harvardská studie se změřila na látky, které mohou potlačit nevhodně účinek očkování. U 600 dětí se měřila koncentrace PFC a následně reakce na očkování proti tetanu. U těch, co měly vysokou hodnotu PFC v krvi, byla účinnost očkování poloviční. PFC se používá při výrobě teflonového nádobí. Jsou známé pokusy, kdy zahřívání teflonového nádobí při vaření zabíjelo výpary ptáčata v okolí. Také ryby hromadí v sobě PFC. V případech jedů, které nás obklopují, je velmi vhodná detoxikace.
NÁPOJE NA DETOXIKACI
Jablečný detox nápoj
4 litry filtrované vody
3 lžíce bio jablečného moštu
šťáva z 1 citronu
1/2 lžičky kajenského pepře
Smíchejte ingredience a nechejte vychladit. Před vypitím ráno nalačno protřepejte a nechejte odstát nebo smíchejte s trochou teplé vody. .
Letní detox mátový nápoj
1.5 šálku čerstvé máty
1 lžička římského kmínu-kumínu
1/2 lžičky himalájské soli
4 lžičky čerstvé citronové šťávy
Rozmixujte ingredience s 1/2 šálkem vody na pastu.
Pastu rozmíchejte s vodou v poměru 1:3. Dochuťte stevií nebo palmovým cukrem.

ZDRAVÁ POKOŽKA
Zdravá pokožka
Kůže je největší orgán lidského těla, ale na rozdíl od ostatních orgánů je vidět. Navíc dokáže na první pohled odhalit náš zdravotní stav. Tisíce nervových zakončení ji spojují se všemi orgány a tkáněmi těla. Proto může být přes pokožku pozitivně ovlivněn celý organismus. Péčí o pokožku, vnitřní očistou spojenou se stravou, detoxikací a životosprávou spolu s jemnou masáží se pokožka pravidelně regeneruje a zpomaluje se její stárnutí.
Vrásky, nedostatek energie a nezdravá pokožka vznikají následkem stresu, množství cukru, opalování a nedostatku vody. Dochází k poškození pokožky následkem probíhajícího malého zánětu. Výživou a péčí o pokožku lze pokožku obnovit a dodat jí novou svěžest.
Rizikové faktory
Špatná strava Léky Alkohol Nadměrné slunění Škodliviny v ovzduší Cigaretový kouř ,…

BYLINA MĚSÍCE
Kurkuma
Popis
Kurkuma je superpotravinou a také zvyšuje zdraví a lesk pokožky. Má silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Používá se přímo na kůži a také vnitřně.
Pokožka. Obnovuje a udržuje svěží pokožku odstraňováním vrásek a tvorbou ochranného povlaku na pokožce. Léčivě působí u kožních nemocí.
Trávení. Podporuje zažívací a trávicí ústrojí. Oddenek obsahuje kurkumin a další látky povzbuzující tvorbu a průtok žluče a tím podporuje trávení tuků.
Klouby. Kurkuma působí svým protizánětlivým účinkem léčivě i na klouby.
Kde se kurkuma nachází
Kurkumu najdeme jako koření, a také v kapslích v kombinaci s bylinami v přípravcích B-skin na pokožku a Kubra na klouby a detoxikaci.
Dávkování
1-2 kapsle 1-2xdenně.
Upozornění
Kurkuma není vhodná pro těhotné ženy.
Souhrn indikací
bolesti a zánět kloubů
kožní nemoci
trávicí obtíže
záněty, infekce


PORADNA
Doporučení pro zdravou pokožku
Dostatek zdravých tuků (omega-3 a 9), vitamín A – žluté ovoce a zelenina, zinek (dýňová semínka, vejce, slanečci, krůtí maso, mořské řasy, brokolice, tofu, listová zelenina,bio mléčné produkty)
Péče o pokožku - přírodní kosmetika bez chemických látek a parabenů (ájurvédská kosmetika)
Masáže - speciální masáže s bylinnými oleji (ájurvédská masáž a terapie)

DALŠÍ BYLINY
Byliny na pokožku
Guduchi – bylina na očistu krve a tím pokožky, Amrita.
Brahmi – spolu s kurkumou na očistu pokožky, v přípravku Kubra v kvalitním extraktu spolu se zázvorem a pupečníkem.
Lopuch. Jedna z účinných bylin na pokožku. Připravujeme v detoxikační směsi.
Měsíček. Výrazné antibiotické účinky, působí proti kvasinkám, bakteriím, plísním. Připravujeme v detoxikační směsi.
TIPY
Maska na obličej
Nasušená a nadrcená pomerančová kůra 100 gm,
Santalový prášek, 50gm.
Kurkuma, 50gm,
Mandžista prášek - 50gm.
Smíchejte v bio růžové vodě nebo čerstvém mléku.
Peelingy a masky z ájurvédské bylinné kosmetiky. Výborná je např. meruňková maska a v létě úžasná antipigmentační papájová maska a peeling. Poté se použije okurková pleťová voda a krém (např. antipigmentační, meruňkový, viz Info na prodejně, nebo na e-shopu)


RECEPTY PRO ZDRAVOU POKOŽKU
Zeleninový koktejl s jablkem
2 velké mrkve
1 šálek špenátu
1 oloupaného jablka bez jádřince
1 celer
1 šálek brokolicových růžiček
Smíchejte ingredience do odšťavňovače a vypijte čerstvé.
Antioxidační koktejl
1 šálek borůvek
1šálek ostružin nebo brusinek
1 šálek malin
1 šálek jahod

onemocnění kloubů
Artróza-onemocnění kloubů

Jde o chorobu, kterou trpí kolem 15 % populace. Při artróze je narušena rovnováha mezi odbouráváním a tvorbou chrupavky. Nemoc postihuje kromě kloubu a kost blízkou chrupavce také kloubní a mimokloubní tkáně. V kloubní chrupavce dochází k odbourávání tkáně, pokusu o vytvoření nové tkáně v chrupavce a kosti přiléhající k chrupavce, k chronickému zánětu a k vazivové přeměně v kloubním pouzdře. Dochází k opotřebení a degeneraci kloubních chrupavek. Artrózou jsou postiženy nejčastěji velké klouby, páteř a některé malé klouby rukou. Často se v pokročilém stavu objevuje znehybnění kloubů.
Rozdělení artrózy (degenerativního onemocnění kloubů)

Idiopatická artróza je taková, která vzniká nastává vlivem degenerativních procesů způsobených stárnutím tkání.
Sekundární artroza je taková, která vznikla druhotně, z nejrůznějších příčin: úrazu, změněného tvaru kloubu, hypermobility (zvýšené pohyblivosti kloubů), metabolických příčin, zánětlivého onemocnění kloubu (např. při revmatoidní artritidě), některých onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (při onemocnění štítné žlázy, při cukrovce)
Artróza je nejčastější příčinou bolesti pohybového aparátu, funkčního omezení pohybového aparátu, pracovní neschopnosti.
Hlavní příčiny nemoci kloubů artrózy

Špatná strava a životospráva - artróza postihuje v převážné míře starší osoby
Dědičnost - při výskytu v rodině, někdy nalézáme narušený gen pro tvorbu kolagenu
Nadměrné zatěžování kloubů - sportovní zranění u menisků, zvedání těžkých břemen s pokrčenými koleny
Nadváha a obezita
Nadměrný pobyt v chladném prostředí.
Stres
Menopauza
Nedostatek pohybu nebo naopak zatěžování při sportu (fotbal, squash..)
Cvičení po konzumaci vydatného jídla
Neléčivá zánětlivá onemocnění
Poruchy nervového zásobení - při zátěži nejsou vzruchy z nervů přenášeny do mozku a tělo nereaguje relaxací nebo zapojením určitých svalů při ochraně kloubu
Příznaky artrózy (nemoci kloubů)

Bolest bývá hlavním příznakem, často spojená s omezenou hybností. většinou vzniká pomalu, často je vyvolaná zátěží. někdo se vyskytuje ranní ztuhlost. Slyšet můžete drásoty, vrzání
proteplení, otok kloubu - bývají přítomny tehdy, když v kloubu došlo v důsledku opakovaného dráždění ke vzniku zánětu. kloub může být zdeformovaný.
Léčba

Dieta - viz níže
Pohyb - plavání, jízda na kole, chůze, joga, tai-či, rotoped
Rehabilitace - vodoléčba, elektroléčba, laser, ultrazvuk
Strava při artróze

Omezit byste se měli zejména těmto potravinám:

- bílému cukru
- bílé a pšeničné mouce
- lilkovitým (lilek, brambory, papriky, rajčata)
- mořské a běžné soli
- červenému masu
- dochucovadlům
- limonádám (obsahují až 13 kávových lžiček cukru na jednu sklenici!)
- kofeinu
- tabáku
Zařaďte odlehčovací dny.
Při nákupu sledujte obaly potravin, zda neobsahují aditiva. Jezte čerstvé potraviny a čerstvě uvařené pokrmy. Jezte čerstvě uvařené pokrmy spíš než polotovary plné soli a nasycených tuků.
Byliny

Protože nesteroidní antirevmatika (aspirin, indometacin, ibuprofen) mají spousty nežádoucích účinků, lze zkusit byliny. Ve fytoterapii se doporučují jalovec, bříza bělokorá, kopřiva, kostival lékařský, kakost smrdutý, černý rybíz, šáchor hlíznatý, boswellia, guduchi, tužebník.

MUDr. David Frej

biopotraviny
O biopotravinách
Postavte vedle sebe dvě jablka: první bude vypadat dokonale, téměř jako z plastu, na druhém najdete skvrnky, nerovnosti a bude vypadat jako přímo utržené ze stromu. Kousnete do prvního a vnímat nebudete výraznou chuť ani šťávu. U druhého jablka si užijete sladkou lahodnou chuť jablka.
První jablko je výtvorem průmyslu, postříkané pesticidy, vyleštěné a dohlazené voskem s dalšími chemikáliemi (až 150). Na pohled nemá ve svém vzhledu chybu, ale uvnitř je hromadou chemikálií. Druhé jablko, bio, neobsahuje pesticidy, chemikálie a nevyžaduje dodatečné úpravy vzhledu – stačí slunce, déšť - jen to, co nabízí příroda. Lidé si stále více rozhodují pro bio potraviny, které obsahují účinné látky, s lahodnou přirozenou chutí a bez chemie.

Biopotraviny - životní styl i móda
Co jsou biopotraviny? Hlavní měřítko představuje série nařízení Evropské unie, které vylučují veškeré umělé látky a postupy z výroby a explicitně povolují jen některé v nepřekročitelném množství. Vypočítávají, které látky smějí být použity ke hnojení půdy, k jakým přísadám lze sáhnout při výrobě; jasně vylučují veškerou chemii a genetiku. V případě farmáře to znamená, že potřebují biomléko, mořskou sůl, přírodní kvasnice a fermenty; nic víc," vysvětluje farmář Marcel z Belgie. „Naše snažení je návratem ke kořenům, přiblížení lidí původní přírodě. Je bojem za přirozenost, tedy rovnost a bratrství," hlásí Michel Desmert z ardenské farmy Elementerre a oči se mu smějí. "Je to životní volba, výraz odporu proti světu bezbřehé konzumace čehokoli, proti hormonům, geneticky modifikovaným organismům, proti všemu svinstvu."


ODBORNÝ POHLED
Jaké potraviny jsou nejvíce znečištěné chemikáliemi?
Nejvíce kontaminované potraviny
1 Jablka
2 Špenát
3 Broskve
4 Hrušky
5 Jahody
6 Hrozny (některé)
7 Brambory
8 Maliny
9 Celer
10 Zelené fazole

AKCE
Tulsi sladká růže - bylinný bio čaj
Inspirující bio čajová směs bazalky svaté a sladkých květů z růže.
Jemná čajová směs svaté bazalky Tulsi v harmonické kombinaci se zklidňujícím heřmánkem, růžovými lístky a voňavou růží. Sladká chuť vytváří bohatou vzrušující směs.
Tulsi zvyšuje imunitu, patří k silným antioxidantům, dodává energii, harmonizuje metabolismus.


NOVINKA
Tulsi Wellness čaj na trávení
Regenerační účinky svaté bazalky Tulsi v kombinaci se zázvorem, skořicí a dalšími bylinami se projevují v pozitivním ovlivnění trávení. Čaj nejen pro žaludek, ale celý trávící systém. Bez kofeinu.
Složení: Zázvor, skořicovník, bazalka posvátná, lékořice, stevia, máta peprná
Účinky: pro lepší trávení
Obsah: 18 smáčecích sáčků
Dávkování: 3-5 šálků denně


ZE SVĚTA ZDRAVÍ
Biopotraviny jsou zdravější
Donedávna se tvrdilo, že organické potraviny se obsahem látek, minerálů a vitaminů neliší od běžně nabízených potravin. Bio potraviny rostou na půdě bohaté na vitaminy, minerály a živiny, naopak v běžně pěstovaných plodinách se obsah živin snižuje pro nehospodárné zacházení s půdou spojené až s jejím drancováním. Nyní již existují studie potvrzující, že bio mléko má o 50% vyšší obsah vitaminu E, o 75 % vyšší obsah beta-karotenu a antioxidantů než běžné a navíc homogenizované mléko. Studie v časopise Journal of Applied Nutrition zjistila ve 2letém výzkumu, ž e jablka, brambory, hrušky, pšenice a kukuřice pěstovaná ekologicky má o 63 procent vyšší obsah vápníku, o 72% více železa, o 118% více hořčíku, o 60% více zinku a o 29% méně rtuti než běžně pěstované druhy. Studie Kalifornské univerzity potvrdila, že bio zelenina a ovoce mají více antioxidantů.

Nízkokalorické tuky
Velká cholesterolová lež
MUDr. Dwight Lundell | 16. 06. 2010 | Omyly v medicíně
Jako kardiochirurg jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.
My lékaři jsme se mýlili

My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.
Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za „tvůrce veřejného mínění“. Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.
Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování krevního cholesterolu a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlit se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo vést až k žalobě.
Nefunguje to!
Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.
Dlouhodobě praktikovaná zavedená dietetická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými dopady porážejí veškeré morové epidemie v historii.
Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a i když jsme snížili množství tuku v potravě, zemře tento rok na onemocnění srdce více Američanů, než kdykoliv dříve.
Statistiky American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále větší počet stále mladších lidí.
Jednoduše řečeno, bez zánětů v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.
Zánět není nic komplikovaného – je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý. Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.
Který rozumný člověk by se vědomě vystavoval potravinám a jiným látkám, o nichž ví, že mu poškozují tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodují dobrovolně.
My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, obsahující nízké množství tuků a vysoké množství polynenasycených olejů a sacharidů, aniž bychom tušili, že si tím permanentně poškozujeme tepny. Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů směřujících k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě. Ještě jednou to zopakuji. Nízkotučná dieta, kterou nám po léta doporučovala zdravotní věda, způsobuje poranění a záněty tepen.
Co je největším viníkem chronických zánětů? Odpověď je jednoduchá: je to přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.
Představte si na chvíli, že si drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes kůži, dokud nezčervená a takřka nezačne krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který vám možná právě teď probíhá v těle.

Nezáleží na tom, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jakoby někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Potraviny, které jíme, několikrát denně vytvářejí drobná poranění, na něž tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.
Ačkoliv máme rádi sladkou koblihu, tělo na ní odpovídá poplachem, jakoby dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů nebo zpracované s oleji omega-6, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouho základem naší stravy. A tyto potraviny pomalu otráví každého.
Jak vede snězení obyčejné koblihy k tvorbě zánětu a onemocnění?
Představte si, že si na klávesnici vylijete sladký sirup a získáte představu o tom, co se stane s vašimi buňkami. Když sníme jednoduchý sacharid, jako cukr, hladina cukru v krvi rychle vzroste. V odpověď začne slinivka vylučovat inzulín, aby přesunul cukr do buněk, kde bude uskladněn jako zásoba energie. Pokud jsou buňky plné a další glukózu nepotřebují, nepřijmou ji.
Jakmile plné buňky extra glukózu odmítají, hladina cukru v krvi vzroste, což vede k další produkci inzulínu, a cukr je proměněn na tuk a uskladněn v tukových tkáních.
Co má toto všechno společného se záněty? Hladina cukru v krvi je udržována ve velmi úzkém rozsahu. Nadbytečné molekuly cukru se totiž navazují na různé bílkoviny, které pak poškozují stěny tepen. Opakovaná poškození vedou k tvorbě zánětů. Když si několikrát denně zvednete hladinu cukru v krvi, je to totéž, jako byste rozdírali citlivou vystýlku svých tepen kartáčem.
I když to nevidíte, buďte si jisti, že k tomu dochází. Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, a všichni měli jedno společné – záněty v tepnách.
Vraťme se ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky se smaží v sójovém oleji. Polotovary jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální – jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím – musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.
Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie, tzv. cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 30:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.
Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto potravinám nosíte, vede k tvorbě přeplněných tukových buněk produkujících velké množství pro-zánětlivých chemikálií, které poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi dále zhoršují. Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.

Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každodenně přidáváme k zánětům. Metabolizmus lidského těla není navržen k zpracování potravin plných cukrů a olejů omega-6.
Existuje pouze jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete více bílkovin. Vybírejte velmi komplexní sacharidy, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé oleje omega-6 jako kukuřičný a sójový a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo z mléka krav živených trávou.
Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětotvorné, než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na „vědecká fakta“, která vám tak dlouho vtloukali do hlavy. Ve skutečnosti neexistují vůbec žádná vědecká fakta, podle nichž nasycené rostlinné tuky způsobují onemocnění srdce. Vědecká fakta, podle nichž nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, jsou také velmi slabá. A protože dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.
„Cholesterolová teorie“ přišla s doporučením jíst potraviny bez tuků nebo nízkotučné, a to pak vedlo k vzniku „potravin“, které nyní způsobují epidemii zánětů. Doporučením, aby se lidé vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem olejů omega-6, udělala medicína obrovskou chybu. Dnes tu máme epidemii zánětů tepen, vedoucí k onemocněním srdce a napomáhající dalším tichým zabijákům.
Co můžete udělat? Dejte přednost skutečným potravinám, které ještě jedla vaše babička a vyhněte se těm, které vaše matka nosila či nosí z regálů supermarketu plných polotovarů. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete napravit poškození tepen způsobené dnešní typickou stravou.
Zdroj: http://www.totalhealthbreakthroughs.com/2009/02/heart-surgeon-admits-huge-mistake/

letní dny
Rady pro letní dny
Léto je časové období, kdy se těšíme na slunce, opalování, koupání a dlouhé teplé letní večery. Teplé počasí má ale i své stinné stránky na organismus a zdravotní stav, pokud nevíme, jak se chránit před větším horkem. V létě podle východní medicíny zvyšuje slunečné a teplé počasí vnitřní horkou energii, a tedy tendenci k některým zdravotním potížím spojeným s horkem. V letním, horkém počasí se zvyšují nemoci související s horkou energií– migrény, záněty (například žaludku, kloubů), kožní nemoci, pálení žáhy, vysoký krevní tlak, nemoci srdce, premenstruační příznaky, oční záněty a infekce, hemeroidy, poruchy slinivky a nadledvinek, průjmy. Mentálně se může jednat o podrážděnost, návaly zlosti, cholerické projevy. Zejména srdečně-cévní nemoci jsou nebezpečné, protože s horkem se rozšiřují cévy odvádějící přebytečné teplo z těla, což kompenzuje srdce zvýšeným objemem přečerpané krve silou stahu a zrychlenou frekvencí. U lidí umí srdce kompenzovat odvádění horkosti jen zrychleným tepem, s nemocným srdcem hrozí tak vyčerpání a nedokrvení srdečního svalu a infarkt, stejně tak dušnost z hromadění krve v plicích. U vysokého krevního tlaku se zvyšuje riziko krvácení do mozku nebo selhání srdce. Jak se blíží léto, musíme se zaměřit na to, jak upravit stravování a životosprávu.


ODBORNÝ POHLED
Některá opatření v létě
Pozor na slunce, pobývejte na slunci krátkou část dne. Vyhněte se úpalu či úžehu. Nechoďte na slunce mezi 12. a 15. hodinou. Noste volný oděv, nejlépe bavlnu, která neabsorbuje tak teplo a světlé barvy (nejvhodnější je bílá). Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži a častému sexu. Na oběd si vyhraďte dostatek času, jezte v uvolněné atmosféře, beze spěchu. Odpoledne si můžete na chvíli lehnout. U mnoha lidí v létě existuje pokles energie mezi 15-16 hod. V tuto chvíli se doporučuje si zdřímnout na maximálně 20 minut. Příjemně snižuje vnitřní horkost látka, např. ručník, namočená ve studené vodě s mátovým esenciálním olejem, omotaná kolem krku.

AKCE
H-Care
Pro zdravé srdce a cévy.
H-Care obsahuje jednu z nejúčinnějších bylin na srdce Vrcholák ardžuna, která ve směsi s dalšími 2 bylinami:
pozitivně ovlivňuje srdce a cévy
harmonizuje cholesterol
harmonizuje krevní tlak
doplněk u bolestí hlavy, stresu, strachu a úzkosti

BYLINA MĚSÍCE
Ardžuna
Vrcholák ardžuna je jednou z nejúčinnějších bylin na srdce a cévy. Chrání před onemocněním srdce a zároveň podporuje srdečně-cévní systém po infarktu, mrtvici a při kornatění tepen.
Účinky Ardžuny:
Srdce. Ardžuna je nejlepší bylinou na srdce. Podporuje cirkulaci a srdeční činnost nejen v prevenci, ale také po infarktu myokardu nebo při ischemické chorobě srdeční či srdečním selhání. Ardžunu tak lze podávat u téměř všech nemocí srdce.
Krevní tlak a cholesterol. Ardžuna snižuje vysoký krevní tlak a ovlivňuje hladinu cholesterolu.
Migrény a spánek. H-care a Ardžuna ulevuje od bolestí hlavy a migrény, stejně tak zklidňuje a podporuje spánek.


NOVINKA
KUBRA
Přípravek s unikátní kombinací kurkumy a Brahmi k detoxikaci krve a pokožky, pro správné trávení, metabolismus a též klouby. Brahmi též pozitivně ovlivňuje paměť.
Složení: Kurkuma prášek, kurkuma extrakt, pupečník asijský (Brahmi), zázvor
Účinky: podpora trávení, detoxikace, očista krve
Obsah: 60 rostlinných kapslí
Dávkování: 1-2 kapsle 1-2x denně s jídlem


ZE SVĚTA ZDRAVÍ
Ve vedrech by měli být opatrní hlavně lidé s nemocemi srdce a cév
Opatrní by měli být hlavně lidé s nemocemi srdce a cév, jimž v kritických případech hrozí až infarkt nebo mrtvice.
Problém těchto lidí je v tom, jak se jejich organismus vyrovnává s vedrem. Tělo se brání přehřátí tím, že teplo více vydává: rozšíří se cévy hlavně v kůži, tím také klesne tlak, a zvýší se tvorba potu. U zdravého člověka srdce vyrovná pokles tlaku zvýšením objemu přečerpané krve. Činí tak větší silou stahu a zrychlením pulsu. Srdce kardiaků to neumí a udržuje objem krve vyslaný do oběhu zrychlenou činností.
Ohroženi jsou lidé s postižením věnčitých tepen, kteří trpí nedokrvením srdečního svalu. Jejich srdce se v horku žene vpřed, zrychlený tep ho ale vyčerpává. Z nedokrvení vzniká angina pectoris či infarkt. Zátěž stoupá i aktivitou útrobního nervstva a hormonů, které provokují srdce ke zvýšení tlaku. To ale může zvyšovat výkon jen do určité hranice, pak nastane nedokrvení či srdce selže. Krev stagnuje v plicích, což se projeví dušností.
Horko je nebezpečné také pro pacienty s vysokým tlakem, u nichž zvyšuje riziko mozkového krvácení nebo srdečního selhání. Toto selhání se projevuje asi u jednoho procenta lidí, u lidí nad 60 let riziko stoupá až na 20 procent.
Kardiaci by se měli vyhýbat slunečnímu žáru mezi 12:00 až 15:00 a neměli by pobývat v horkých nevětraných místnostech. Měli by vypít alespoň tři litry tekutiny denně, vhodné jsou neslazené minerálky, voda a čaj. Lépe je pít po troškách než naráz celý litr. Měli by se vyvarovat fyzické námahy a stresu. Neměli by řídit auto přes poledne a při delší cestě by měli mít přestávky, protože u nich nastupuje únava rychleji než u zdravých.

zácpa
Zácpa

Zácpa je příčinou mnohých onemocnění. Zácpou rozumíme nepravidelnost vyprazdňování, které nenastává denně. Při zácpě se hromadí v organismu toxiny, tvoří se bloky v kanálcích, což vede k poruchám různých orgánů. Základními příčinami zácpy je nezdravá strava, nepravidelná životospráva, nepravidelný a pozdní spánek často po půlnoci, nedostatek pohybu, práce na směny, cestování, stres. Častou příčinou je snížená funkce štítné žlázy.

Dělení zácpy

Primární zácpa vzniká jako onemocnění z různých příčin ( viz výše). Dělí se na akutní (cestování, změna prostředí, infekční onemocnění, nové léky) a chronickou ( návyková- nejčastější). Sekundární zácpa vzniká jako součást jiného onemocnění ( roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc, pro překážky v trávicím traktu - nádor, zánět, otravy ( olovem), cukrovka, léky ( antidepresiva, antacida, přípravky obsahující železo, kalciové blokátory, hormonální antikoncepce).

Důležitý účinek tlustého střeva

Tlustému střevu je ve východní medicíně věnována velká pozornost. Správná střevní peristaltika podporuje zdraví, neboť v tlustém střevě se nejen zahušťuje stolice, ale vstřebávají se zde i minerály a stopové prvky. Očista střev je proto velmi důležitá, neboť čisté a správně fungující tlusté střevo obnoví správnou střevní mikrofloru.
Léčba zácpy, zejména chronické, je často dlouhodobou terapií. V případě zácpy se vyhněte projímadlům. Samotná projímadla po určité době vyvolávají paradoxně zácpu a poškozují pohyb střev.
DALŠÍ BYLINY
Bylinné směsi a přípravky na odstranění zácpy
Aloe vera - čistá šťáva z dužiny listů v bio kvalitě, organic aloe vera.
Vláknina. Bio Psyllium v kombinaci Aloe vera a inulinem Fiber Harmony.
V přípravku Bowel Care se nachází bylina Oslizák líbezný (Aegle marmelos), který je zajímavý tím, že staví průjem, ale u zácpy naopak podporuje vylučování stolice.

TIPY
Tip na pravidelnou stolici
Obnovení vyprazdňovacího reflexu . Každé ráno vypijeme sklenici vody, po ranní hygieně a další činnosti se nasnídáme. Po asi 30 minutách zkusíme mít stolici, každý den nejlépe ve stejnou dobu. Pokud nedojde k vyprázdnění, pokračujeme v dalších aktivitách. Další dny opakujeme totéž. Reflex se někdy objeví až po mnoha dnech až týdnech. Pro obnovení reflexu je důležitá každodenní pravidelnost. Pokud máme potřebu, je vhodné během dne na stolici jít.

poruchy funkce štítné žlázy
Poruchy funkce štítné žlázy

Zvýšená funkce štítné žlázy

Ovlivňuje negativně metabolismus, neboť zvýšené množství hormonů štítné žlázy zrychluje metabolismus. Zvýšená funkce se projevuje zrychlenou srdeční akcí, pocením, třesem, úzkostí a nervozitou, pocitem horka, hubnutím. V přírodní léčbě se používají: pupalkový olej, kurkuma, obklady na krk z jílu a zelí.Velmi dobrý efekt má karbinec evropský Lycopus europaeus. Sbírá se nať v době květu. Obsahuje lykopin, který působí přímo na štítnou žlázu. Užívá se tinktura 3xdenně 30 kapek, samostatně nebo často ve směsi s tymiánem a lékořicí.

Snížená funkce štítné žlázy

Uvádí se, že téměř 40 % lidí trpí hypotyreózou, sníženou funkcí štítné žlázy. Při poruše činnosti štítné žlázy se zpomaluje metabolismus a méně odbourává tuk. Tato porucha se projevuje únavou, zimomřivostí, zpomalenými funkcemi, depresemi, studenými končetinami, bolestmi hlavy, nízkou hladinou krevního cukru, třepivými nehty, zácpou, nízkým libidem, prodlouženým menstruačním krvácením, vysokým cholesterolem a nadváhou.

Při snížené funkci se tvoří méně hormonu, který v krvi přenáší a reguluje pohlavní hormony testosteron a estrogeny. Při nízké hladině tohoto hormonu se zvyšuje hladina pohlavních hormonů, které brání menstruaci, a tvoří se více prolaktinu, hormonu který zastavuje ovulaci a tím menstruaci. Protože výrazně převažuje snížená funkce štítné žlázy, doporučení zde uvedená se týkají hypotyreózy.
Jak zlepšit sníženou funkci štítné žlázy

Strava

Strumigeny jsou látky, které do jisté míry mohou zhoršovat činnost štítné žlázy. Nachází se v některých druzích košťálové zeleniny - brokolici, zelí a květáku. Velká konzumace sóji v nefermentované podobě je příčinou mnoha chronických obtíží, zejména poruchy endokrinního systému. Větší množství sóji po dobu jednoho měsíce vyvolává sníženou činnost štítné žlázy, hypotyreózu. U osob konzumujících takové množství sóji se objevila zácpa, únava a apatie i přes dostatečný příjem jódu. Sója snižuje vychytávání jódu štítnou žlázou a zpomaluje činnost štítné žlázy.

Jód. Nedostatek jódu se stále v populaci vyskytuje. Nejbohatším zdrojem jsou jodidovaná sůl, ale tam se jedná většinou u rafinovanou sůl, která není příliš zdravá. Nejvhodnějším zdrojem jódu jsou některé mořské ryby a mořské i sladkovodní řasy, zejména spirulina a chaluha bublinatá (kelp).

Potraviny. Velmi dobrým zdrojem manganu a jódu jsou vlašské ořechy. Zelená listová zelenina, mandle, lněná semínka, lima fazole, bobulovité ovoce, vejce, mrkev jsou další potraviny vhodné pro správnou funkci štítné žlázy. Je nutné si zajistit dostatek vitaminu B a D.

Dýchání

Dýchejte do břicha a nosem. Při hlubokém dýchání by se vám měla zvedat ruka položená na břiše. Takové dýchání okysličuje celý organismus. Dýchání je nutné se naučit pod vedením učitele, více informací lze najít zde.

Nahoru
Další byliny
Na podporu štítné žlázy

Cimicifuga racemosa – podporuje správnou činnost nadledvinek a štítné žlázy.

Ženšen – dva druhy ženšenu, ašvaganda neboli withanie spavá jako indický ženšen i sibiřský ženšen stimulují činnost štítné žlázy.

Koření. Kurkuma, žluté koření používané do směsi karí se v ájurvédské medicíně používá již stovky let a také směs zázvoru, černého a dlouhé pepře zvaná Trikatu (v překladu tři koření) také podporuje štítnou žlázu k činnosti.

Guggul je pryskyřice získávaná ze stromu, a látky zvané Guggulsterony podporují činnost štítné žlázy, v případě její snížené funkce. Guggul se kombinuje s jinými bylinami ve směsích na různé zdravotní problémy spojené se sníženou funkcí štítné žlázy, jako vysoký cholesterol nebo obezita.

Působí protizánětlivé a snižuje protilátky u zánětu štítné žlázy stejně jako Tahitský Noni, latinsky Morinda citrifolia.

RAKOVINA
Co je rakovina
Termín rakovina se vlastně vztahuje na více než 100 chorob. To, co mají všechny společného, je nekontrolovatelný růst a šíření buněk, které se staly abnormálními. Buňky, dělící se, aby daly vznik dalším buňkám, je elementární proces pro neochabující zdraví vašeho těla. Avšak ve chvíli, kdy jsou produkovány buňky, které vaše tělo nepotřebuje, mohou vytvářet masu tkáně zvanou nádor. Některé nádory jsou benigní, což znamená, že nejsou rakovinné. Maligní nádory jsou rakovinné. Mohou narušovat a poškozovat tkáně a orgány umístěné v blízkosti primárního nádoru. Buňky se také mohou uvolňovat z původního nádoru a cestovat do dalších částí těla, kde mohou vytvořit nový nádor – to je proces zvaný metastáze.
Jak se objeví rakovina? Iniciační fází rakoviny je poškození genetického materiálu, zvaného DNA (deoxyribonukleová kyselina), nacházející se v buňkách. Iniciace je typicky vyvolána kancerogenem – cokoliv, co může poškozovat buňky takovým způsobem, že se stanou rakovinnými. Kancerogeny aktivují speciální geny, známé jako onkogeny, přítomné v buňkách. Onkogeny normálně kontrolují buněčný růst a množení se. Pokud jsou však aktivovány kancerogenem, onkogeny zahajují a pokračují v přeměně normálních buněk na rakovinné buňky.
Příčiny rakoviny
Špatná strava ( nasycené, ztužené a omega-6 tuky v margarínech a rostlinných olejích zvyšují riziko rakoviny prsu, prostaty, prsu, dělohy)
Nepravidelná životospráva
Nedostatek draslíku ( draslík v buňkách přitahuje kyslík, při nadbytku soli / sodíku/ v potravě ruší v buňkách draslíkový účinek)
Kouření – 85 % rakoviny plic vzniká v souvislosti s kouřením
Alkohol-destiláty, pivo – nebezpečí rakoviny prsu, hrtanu, jícnu, úst
Obezita – riziko rakoviny prsu, dělohy a vaječníků u starších žen, dále slinivky, prostaty
Chemické látky – pesticidy, asbest, nikl, kadmium, uran, radon, vinylchlorid
Stresy
Ozařování
Sluneční záření – rakovina kůže
Nedostatek minerálů a vitamínů
Dědičná zátěž ( zejm. rakovina prsu, dělohy, tlustého střeva a melanom /kožní nádor/)
Emoce – nedostatek sebedůvěry, deprese
Estrogenová hormonální terapie
Některá virová onemocnění
Přírodní léčba rakoviny
V léčbě nádorů se používají bylinné přípravky, těžké kovy v minimálních koncentracích a speciální procedury. V první fázi se posílí imunita a organismus tím, že se předepisují potraviny a byliny posilující pohlavní orgány, ze které se tvoří látka mimo jiné podporující imunitní systém. Primární chutí musí být sladká. Je nutné vyloučit slanou, hořkou, pálivou chuť.
Rasájany
Nejsilnějšími rasájanami (regeneračními přípravky) jsou teplé bio nehomogenizované mléko, syrový nevařený květový med a ghí (pročištěné máslo). Nejsilněji a nejrychleji účinkuje med. Nesmí se ale zahřívat, neboť se mění sám v toxin! Duševní rasájanou je zklidnění, nejlépe meditací. Dalšími rasájanami jsou lékořicový čaj, svatá bazalka Tulsi (která je obdařena velkým množstvím životní síly – Prány), a byliny Šatavari (Chřest hroznovitý), Brahmi (Pupečník asijský), Amalaki neboli Emblika lékařská a Noni (viz Bylina měsíce).
Rasájany
V třetí fázi se pročistí organismus a navodí rovnováha speciální detoxikační kůrou, kterou předepisuji individuálně..

NOVÝ ČLÁNEK NA DR.FREJ.CZ
Strava a rakovina
Rakovina zodpovídá za 20 procent všech úmrtí. Podle nositele Nobelovy ceny Paule Nurse je rakovina způsobena narušením určitých genů. Strava však hraje u rakoviny významnou roli.


ODBORNÝ POHLED
5 bodů k rakovině
1. Více než polovina lidí s rakovinou se vyléčí. Ano. Současný vědecký pokrok umožňuje za včasného podchycení mnoho druhů rakoviny vyléčit.
2. Rakovina přichází náhle, bez varovných příznaků. Ne. Rakovina se hlásí často příznaky: změněné mateřské znaménko nebo piha, která se zvětšuje nebo krvácí nebo svědí, přetrvávající zejména suchý dráždivý kašel, změna ve vyprazdňování a v konzistenci stolice (průjem nebo zácpa), obtížné polykání nebo špatné zažívání, krvácení bez zjevné příčiny. Ztráta chuti k jídlu nebo hubnutí bez příčiny, únava, přetrvávající zvýšená teplota, déle trvající horečka, bolest hlavy, zvracení, bolesti kostí, opakované infekce.
3. Většinou u rakoviny je příčina dědičná. Ne. Tři nejčastější příčiny vzniku rakoviny je špatná výživa, nadměrné slunění a kouření. Tyto faktory společně s věkem, dědičnou zátěží a celkovým zdravím přispívají ke vzniku rakoviny.
4. Nejčastější léčbou rakoviny je chirurgický zákrok, ozařování a chemoterapie. Existuje ale mnoho lidí, kteří se vyléčili z neléčitelných druhů rakoviny půstem, změnou životosprávy a změnou myšlení (pevné rozhodnutí se vyléčit).
5. Lidé řídící se správnou výživou mají méně nežádoucích účinků při léčbě rakoviny. Ano. Zejména vegetariáni snášejí lépe léčbu. Vyrovnaná a zdravá strava patří k správnému léčení rakoviny. Některým druhům rakoviny (prostaty, prsu, tlustého střeva) lze správnou výživou dokonce zabránit až ze 70 %!


BYLINA MĚSÍCE
Noni
Šťáva z Bio-Noni se vyrábí z ovocných plodů Morinda citrifolia na Tahiti v přírodních podmínkách. Místní obyvatelé nazývají plod „nono“ a na Tahiti se používá přes 2000 let. Noni obsahuje více jak 200 přírodních látek s rozdílnými účinky, které v těle pracují synergicky (společně) a na buněčné úrovni. Všechny tyto látky se vyskytují v noni v jedinečném množství a poměru, takže stovky molekul působí na rozdílných úrovních tkání.
Účinky Noni:
Minerály a vitaminy. Noni obsahuje také mnoho vitaminů a minerálů. Má poměrně vysoký obsah draslíku. Navíc patří Noni k silným antioxidantům. Několik látek je v Noni velmi důležitých: antrequinony podporují imunitní systém a pozitivně ovlivňují metabolismus, steroly regulují tvorbu a hladinu cholesterolu v těle, u terpenů se prokázaly (laboratorně) protirakovinné účinky, přítomné aminokyseliny jsou důležité a nezbytné pro náš život.
Nadváha, metabolismus a cholesterol. Podporuje výdej energie, vyrovnává metabolismus, zlepšuje trávení a vstřebávání živin i vylučování odpadních látek, upravuje metabolismus tuků, snižuje cholesterol, dodává buňkám esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny, vitamíny, minerály, antioxidanty, vlákninu, podporuje tvorbu růstového hormonu, který mobilizuje tuk z tukových zásob a jeho spalování na energii.
Zánět. Noni se projevuje výrazným protizánětlivým účinkem, zejména u zánětů kloubů a autoimunních nemocí.
Štítná žláza. Velmi účinný je u poruch štítné žlázy, zejména v případě autoimunního zánětu (tzv. Hashimotova tyreoiditida) a také dalších autoimunních nemocí.
Prevence. Užívání šťávy z plodu této rostliny působí preventivně proti závažným chorobám a pomáhá léčit chronické nemoci. Podporuje účinnost západních léků a chrání organismus před jejich vedlejšími účinky.
Rakovina. V pokusech na zvířatech z poslední doby se objevily pozitivní výsledky léčby proti rakovině. V Noni se nachází polysacharid s protirakovinným účinkem.
ZE SVĚTA ZDRAVÍ
Na hodovní stůl se dostává rakovina
Vztah mezi špatnou stravou a nemocí není vždy zřejmý. Brokolice snižuje rizika nádorů plic. Maso podporuje nádory jícnu. Česnek chrání před rakovinou tlustého střeva. Je to pravda? Není to pravda? Výzkumy stravování, které přitom nejsou vždy příliš vědecké, se střídají ve velkém rytmu. "Kdybych měl dát jen jednu radu, tak bych řekl: střídejte toxiny!" Poznámka francouzského výzkumníka v toxikologii Maurice Rabacheho je možná provokativní. Mnoho potravin není špatných samo o sobě, vše je otázkou kombinací a dávkování. Například se zdá, že limonen, chemická látka běžně obsažená v ovoci a zelenině, má ochranný účinek proti rakovině tlustého střeva. Může mít ale i opačný dopad, jako iniciátor některých nádorů, především jater. Záleží to nejspíš na pozřeném množství. Hlavně když významnou roli hraje také způsob přípravy potravin.
Pečené proteiny na venkovním grilu padají v kapkách na ohniště. Kapky se spojují s kouřem a mění se v rakovinotvorné aminy. Dalším důvodem k obavám jsou postupy uzení potravin, které při velkých teplotních změnách mohou vytvářet nebezpečné uhlovodíky. Existují také nasolené potraviny, kterým se přisuzuje, že dvakrát až třikrát zvyšují výskyt rakoviny žaludku.
Terčem kritiky je také fritování, hlavně s několikrát používanými oleji. A to se přechází nebezpečí spjatá se špatně připravenými potravinami, kontaminací potravin při jejich průmyslové výrobě nebo umělohmotné obaly, které někteří podezřívají, že jsou škodlivé.
V praxi je všechna tato rizika těžké určovat a vyvolávají mnohé otázky. Zůstává několik jistot. Například o následcích radikální změny stravování. Japonsko dlouho mělo nejnižší výskyt rakoviny tlustého střeva. Myslelo se, že důvody jsou genetické, ale v posledním desetiletí se zde ustoupilo od stravování založeného na rýži a zelenině a počet případů rakoviny se zvýšil ze 150 na 400 ročně na milión obyvatel.

lepek
Lepek v potravinách

Intolerance lepku (odborně celiakální sprue, celiakie) se považuje za geneticky podmíněné autoimunní onemocnění, a postihuje každého dvoustého člověka. Dědičnost dosahuje u příbuzných 10 procent, u sourozenců se týká 36 procent. Při tomto onemocnění dochází k poškození sliznice tenkého střeva, způsobené specifickými potravinovými antigeny (tedy toxickými řetězci aminokyselin) v některých obilninách.

Lepek se definuje jako bílkovina v moučném prášku obilného zrna, vzniklá po odstranění škrobu, která je toxická pro osoby, netolerující tuto látku. V lepku se nacházejí dva druhy bílkovin, gliadiny a gluteniny. Gliadin podle jedné teorie poškozuje přímo sliznici tenkého střeva, podle jiných názorů se lze domnívat, že vyvolává ve sliznici tenkého střeva zánětlivou reakci. Dochází k narušenému vstřebávání živin, minerálů a vitaminů. Podle posledních výzkumů je lepek příčinou až 55 nemocí (např. osteoporoza, rakovina, záněty, únava, afty, roztroušená skleróza, záněty kloubů, revmatismus, autoimunní nemoci, deprese, autismus atd.) .

Projevy intolerance lepku

Krevní testy se zaměřením na protilátky prokazující celiakii a enterobiopsie (odebrání vzorku sliznice tenkého střeva, nejprůkaznější vyšetření celiakie) se provádí u osob s dědičnou zátěží a příznaky upozorňujícími na takové onemocnění. V mnoha případech se nemusí o tuto nemoc jednat, neboť podobnými příznaky se projevuje spousta dalších nemocí jako:
- porucha funkce slinivky břišní,
- nedostatečné vylučování žluče
- špatná strava
- porucha motility střeva
- stav po operaci žaludku
- poruchy vstřebávání
- zánět a poškození tenkého střeva ozařováním, cytostatiky
- paraziti
- další vážná onemocnění tenkého střeva - nádory
- cukrovka
- lupenka
Někteří nemocní se neprojevují žádnými příznaky. U dětí se může onemocnění projevovat bledostí, podrážděností, poruchami koncentrace, průjmem s bledě zabarvenou, zapáchající stolicí. Intolerance lepku je často spojena s laktózovou intolerancí (nesnášenlivost většiny mléčných výrobků).

Léčba

Bezlepková dieta je tudíž taková, která zahrnuje potraviny neobsahující ani stopu lepku. V bezlepkových potravinách by obsah lepku neměl překročit 0.02%. Stoprocentní vyřazení nevhodných potravin zmírní obtíže a přináší výrazně zlepšení již během dvou až tří týdnů. Základním opatřením je zákaz konzumace pšenice a všech pšeničných výrobků, žita, ječmene a většinou i ovsa. V malém množství (1 porce = 50 g) lze po poradě s lékařem konzumovat ovesné výrobky; oves totiž obsahuje méně toxické látky než jiné obiloviny a "zdravější" druh lepku.

Problém je, že spousta trávících potíží by se dala vyřešit, kdyby lékaři více věnovali pozornost stravě a obtížím pacienta, nikoli jen laboratorním vysledkům, které nemusí prokázat celiakii, i když ta je příčinou zdravotních obtíží. Dalším viníkem je potravinářský průmysl, který zásobuje konzumenty množstvím potravin s lepkem a to včetně výrobků, kteří se propagují jako zdravé pro snídani: cereálie a musli tyčinky (tyto výrobky jsou plné lepku a cukrů).Lepek a jeho vliv na naše zdraví

Lepek se definuje jako bílkovina v moučném prášku obilného zrna, vzniklá po odstranění škrobu, která je toxická pro osoby, netolerující tuto látku. V lepku se nacházejí dva druhy bílkovin, gliadiny a gluteniny. V pšenici se tyto škodlivé bílkovinné látky jmenují gliadiny, v žitu sekaliny, v ječmeni hordeiny a v ovsu aveniny. Tato látka může způsobovat mnohé zdravotní potíže....


Kde se nachází lepek

Lepek se nachází v:
- pšenici (jakýkoliv druh, i kuskus, bulgur, kamut, sušenky, musli, cereálie)
- žitu
- ječmeni
- ovsu

Dále alkohol vyráběný z obilí, ocet z obilí, bílý ocet, vanilka jsou příklady potravin, u kterých není zřetelné, zda se mohou konzumovat.


Akce
Bowel Care Kč 229,- nyní 169,-

Kombinace bylin pro správné trávení a vylučování

- normalizuje zažívání a překyselení

- chrání žaludeční sliznici

- pomáhá při regulaci trávení

- reguluje vylučování, působí u zácpy i průjmu


Bylina měsíce
Oslizák líbezný

Oslizák líbezný (Aegle marmelos) se doporučuje u překyselení, chrání střevní sliznici a působí jak u zácpy, tak průjmu.

Účinky Oslizáku:

Zažívání. Snižuje překyselení, normalizuje zažívání. Reguluje trávení, chrání proti zánětu jícnu a žaludeční sliznice.

Stolice. Oslizák snižuje nadměrnou peristaltiku střeva, čímž brání průjmovitým stavům. Normalizuje střevní činnost a vylučování.

Nemoci střev, dráždivý tračník. Noni se projevuje výrazným protizánětlivým účinkem, zejména u zánětů kloubů a autoimunních nemocí.